Pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin u Subotici je otvorio Izložbu stvaralaštva seoskih žena Vojvodine, manifestaciju koja se već tradicionalno, svakog oktobra, održava u nekom od gradova Vojvodine. Izložba je organizovana i kao deo obeležavanja praznika posvećenog seoskim ženama – 15. oktobra – Međunarodnog dana seoskih žena.
Ovaj praznik, koji je posvećen svim seoskim ženama i njihovom ključnom mestu u razvoju društva, a posebno ruralnih sredina, rezolucijom Ujedinjenih nacija, od 2007. i obeležava se u čitavom svetu.
Miroslav Vasin i gradonačelnik Subotice Modest Dulić pre svečanosti otvaranja Izložbe stvaralaštva seoskih žena, koja je održana u centru grada, ispred Gradske kuće, jednog od simbola Subotice, koja je ove godine proslavila vek postojanja, otvorili su u vestibilu ovog zdanja i postavku posvećenu umetnosti „slamarenja“ – izrade umetničkih slika od osušenih stabljika žita, čiji su majstori i najbolji promoteri žene iz Tavankuta. U okviru ove postavke izložene su i fotografije, portreti žena iz vojvođanskih sela, nastale tokom 2009. godine, koje su delo profesora i studenata novosadske Akademije umetnosti sa grupe za fotografiju.
– Danas je karavan vojvođanskih žena, na dan njihovog okupljanja i izložbe a to je dan za koji mi u Pokrajinskom sekretarijatu za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova takođe živimo, stigao u Suboticu. Grad koji je kao i sama izložba simbol onoga što Vojvodina jeste, grad u kome žive različite nacionalnosti, ljudi različitih veroispovesti, ljudi različitih afiniteta, a koji žive zajedno u stalnoj slozi – žive vojvođanski. Zato želim da izrazim zahvalnost ne samo gradonačelniku Modestu Duliću nego i svakom Subotičanu, jer su nas iskreno primili i otvorili svoje srce svojim gošćama, vojvođanskim ženama. A te žene su od jutra bile ovde, a od sinoć pripremale svoje čuvene poslastice i sve ono najlepše, što je delo njihovih vrednih ruku, a potom i putovale. To najbolje pokazuje kolika je naša posvećenost onome što svi želimo, da našu Vojvodinu osnažimo, da prikažemo sve njene lepote, da pokažemo koliko je već danas jak naš pokret, naša mreža seoskih udruženja, koja okupljaju žene koje će na najbolji način pokazati ko smo i kakvi smo. Tri stotine udruženja sa hiljadama žena koje traže način da pokažu šta znaju i šta sve mogu. I sada se ovde, u Subotici, ta snaga jasno vidi – rekao je Miroslav Vasin.
Izložba stvaralaštva seoskih žena organizovana je do sada u Somboru, Novom Sadu i prošle godine u Inđiji, a učesnice su žene iz mesta širom Vojvodine, članice ženskih društava i udruženja iz sela i mesta širom Pokrajine. Ove godine na ovoj jednodnevnoj izložbi je učestvovalo više od 150 ženskih udruženja iz 40 opština u Vojvodini, a prvi put se pojavljuje i inđijska Ženska zadruga žena „Ruža Srema“. Na izložbi, na kojoj su posetioci mogli videti mnoštvo najrazličitijih proizvoda i rukotvorina, od kolača, testa, tradicionalnih jela i poslastica, do suvenira, odevnih predmeta, narodnih nošnji, uradaka starih zanata do umetničkih slika i predmeta, svojim radovima predstavile su se i žene, zatvorenice Kazneno-popravnog doma u Požarevcu. U okviru programa, članice udruženja seoskih žena, i neke od brojnih etničkih zajednica u Pokrajini, prikazivale su svoje ženske nošnje, tradicionalnu odeću među koja se brižljivo nosi i čuva na vojvođanskom selu već čitav vek ili dva.
Uz Miroslava Vasina i gradonačelnika Subotice Modesta Dulića, brojnim posetiocima na otvaranju izložbe obratila se i potpredsednica republičke skupštine Gordana Čomić.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


