"Borba za opstanak i slobodnu misao": Protest akademske zajednice ispred Vlade trajaće do ispunjenja zahteva (FOTO) 1Foto: Vesna Andrić/Danas

Protest akademske zajednice započeo je danas blokadom raskrsnice na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine, ispred zgrade Vlade Srbije. Oni su predali svoje zahteve koji uključuju  rasformiranje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i otvaranje javne, inkluzivne rasprave; ukidanje nezakonitih izmena Uredbe o standardima rada univerziteta i saniranje njihovih posledica, kao i usvajanje budžetskih kvota za upis na fakultete najkasnije do kraja juna. Kako su rekli, ispred zgrade VLade će ostati do ispunjenja zahteva.

Na protestu su se obratili profesori nekoliko Univerziteta u Srbiji, među kojima su beogradski, niški, kragujevački, ali i Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Marija Babović sa Filozofskog fakulteta u Beogradu je još jednom pročitala zahteve i istakla da je jedini put za akademsku zajednicu, na trenutnoj raskrsnici, pravo, uz studente. Profesorka Branka Petković sa Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici je posebno naglasila važnost Univerziteta na Kosovu te dodala da je on „mnogo više od obrazovnih institucija“ za Srbe sa Kosova.

Sa kragujevačkog univerziteta, govorila je profesorka Tijana Matović.

„Danas se borimo za opstanak, slobodnu misao, slobodno udruživanje, slobodne univerzitete. Pametniji se organizuje, zato smo danas ovde“, rekla je Matović.

Kako je istakla, ohrabreni studentskom borbom danas poručuju režimu da ga se ne boje.

Profesor Fakulteta političkih nauka, Filip Ejdus je za N1 rekao da se fakulteti ne nalaze samo na raskrsnici već na ivici, te dodao da ako napravi još jedan korak u pravcu u kom ovaj režim ide, plaši se da će se univerzitet i nejgova autoonmija urušiti.

Drago mu je, kaže, povodom sastanka rektora sa premijerom Đurom Macutom, ako su napravljeni koraci unapred ali da oni nemaju dovoljno razloga da veruju da je vlast iskrena.

„Dok sve ne bude dogovoreno ništa nije dogovoreno, do tada ćemo biti ovde i istrajni u zahtevima“, istakao je on.

Članovi akademske zajednice, studenti i građani koji se nalaze ispred Vlade Srbije odali su, u okviru protesta „Fakulteti na raskrsnici“, poštu žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Tišina je završena u 12.08 rečima slava im, bez incidenata, uz jedno propuštanje kola Hitne pomoći.

"Borba za opstanak i slobodnu misao": Protest akademske zajednice ispred Vlade trajaće do ispunjenja zahteva (FOTO) 2
Foto: Vesna Andrić/Danas.rs

Skupu se prethodno pridružila grupa studenata koja je došla iz pravca Slavije i iz pravca Kneza Miloša, kao i grupa učenika Treće beogradske gimnazije, koji su nosili transparent „Treća je uz studente“.  Tu su i transparenti „Matematička traži čist račun“, „Mašinci protiv mašinerije“.

Atmosfera je mirna, uz povremeno pravljenje buke pištaljkama i trubama.

"Borba za opstanak i slobodnu misao": Protest akademske zajednice ispred Vlade trajaće do ispunjenja zahteva (FOTO) 3
Foto: Vesna Andrić/Danas.rs

Članovi Pobunjenog univerziteta pre toga su svoje zahteve predali Vladi Srbije.

„Ovo nije borba samo univerzitetskih nastavnika i borba za Univerzitet, već za celo društvo“, poručeno je nakon predaje zahteva.

Jovana Bila Dubaić, članica inicijative Pobunjeni univerzitet, obratila se medijima poručivši da smo da odavno na raskrsnici na društvenom nivou.

"Borba za opstanak i slobodnu misao": Protest akademske zajednice ispred Vlade trajaće do ispunjenja zahteva (FOTO) 4
Foto: Vesna Andrić/Danas

“Ova vlast odavno pokušava da preobilikuje  obrazovanje i da ga stavi u kanale poslušnosti na šta ne pristajemo. Ovo nije samo pitanje akademske zajednice već celog drustva“, rekla je ona.

Pozvala je građane da im se pridruže ispred Vlade.

Rekla je da je ovo što se sada planira malo radikalniji korak.

„Ovde smo i hoćemo da se naš glas čuje. Nema nazad. Zato smo pažljivo odabrali lokaciju. Nema gore od ovoga“, rekla je članica Pobunjenog univerziteta.

Ona je obrazložila šta su zahtevi akademske zajednice.

Govoreći o zahtevu za rasformiranje Radne grupe za izmene Zakona o visokom obrazovanju, kazala je da rad te radne grupe nije zasnovan na javnom uvidu i da nema inkluzivne rasprave.

Rekla je i da većina članova ove radne grupe apsolutno nije zaslužna da bude tu i da piše zakon, jer se većina odavno izjasnila da je protiv autonomije univerziteta.

"Borba za opstanak i slobodnu misao": Protest akademske zajednice ispred Vlade trajaće do ispunjenja zahteva (FOTO) 5
Foto: Danas/Vesna Andrić

Drugi zahtev je hitno ukidanje neustavne Uredbe 35/5, koja je doneta preko noći kako bi se akademska zajednica koja je podržala studente kaznila.

„Nije se razmišljalo da efekat neće biti samo smanjenje naših plata – tom uredbom se degradira naučnoistraživački rad i umetničkoistraživački rad, što je temelj univerziteta“, kazala je članica Pobunjenog univerziteta.

Dodala je da se treći zahtev tiče cele zemlje, a to je da se odobre budžetske kvote za upis novih studenata.

„Nedopustivo je da nas ucenjuju i da maturanti budu u neizvesnosti, da ne mogu da upišu fakultete koje žele“, kazala je ona.

"Borba za opstanak i slobodnu misao": Protest akademske zajednice ispred Vlade trajaće do ispunjenja zahteva (FOTO) 6
Foto: Vesna Andrić/Danas

Okupljeni članovi akademske zajednice pozdravili su rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića, koji je u 10:20 ušao u zgradu Vlade na sastanak sa premijerom Đurom Macutom. Taj sastanak je zakazan nevezano za današnji protest.

Zahtevi protesta su: rasformiranje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i otvaranje javne, inkluzivne rasprave; ukidanje nezakonitih izmena Uredbe o standardima rada univerziteta i saniranje njihovih posledica, kao i usvajanje budžetskih kvota za upis na fakultete najkasnije do kraja juna.

Organizatori su rekli da će na raskrsnici ostati do daljnjeg.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari