Regionalni plan upravljanja komunalnim otpadom na području Braničevskog okruga, koji se trenutno radi u Institutu „Kirilo Savić“ iz Beograda, trebalo bi da se završi u naredna dva meseca. Tek po završetku ovog plana odrediće se lokacija na kojoj će se odlagati sav komunalni i industrijski otpad.

„To sigurno neće biti u naselju Rašanac kod Petrovca na Mlavi, kao što je ranije predlagano, jer se radi o terenu sa podzemnim vodama“, rekao je Saša Valjarević, savetnik gradonačelnika Požarevca za komunalna pitanja. Regionalnu deponiju, osim Požarevca, koristiće i žitelji opština Malo Crniće, Žabari, Veliko Gradište i Golubac, prema sporazumu potpisanom pre dve godine. Osim same deponije, planira se izgradnja i dve transferne stanice, u Požarevcu i Kostolcu, u kojima bi se dopremao otpad sa njihovog područja i područja 25 seoskih naselja. „Osim lokacije, još uvek je nepoznato i koliko će koštati gradnja regionalne deponije. Pošto je izvesno da se radi o velikim sredstvima, neophodno je obezbediti učešće svih opština koje će je koristiti, ali i države i fondova Evropske unije“, kažu u Gradskoj upravi Požarevac. Prema Lokalnom planu upravljanja otpadom, koji je usvojen pre dve godine, gradnja deponije trebalo bi da se završi najkasnije do 2015. godine. Do tada bi trebalo da se obavi i sanacija deponije „Jeremijino polje“ koju Požarevac trenutno koristi, ali i deponije „Gradske utrine“, na kojoj građani godinama nezakonito odlažu otpad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari