Prema mnogim anketama, nezaposlenost u Vojvodini je oko 25 odsto, jer je od početka ekonomske krize povećana za 70 do 80 odsto, ali je stvarno stanje znatno povoljnije, tvrdi pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin, koji je kao gost tribine Agora na subotičkom Otvorenom univerzitetu naveo da su podaci o onima koji nemaju i ne mogu naći posao ipak relativni.


Tribina Agora, održana tokom proteklog vikenda, pod nazivom „Šansa za posao i nesigurnost zaposlenih”, bavila se pitanjem razloga i mogućnosti prevazilaženja problema nezaposlenosti. Prema rečima Miroslava Vasina, broj lica na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Pokrajini je u stalnom padu i značajno je manji od zvanično prikazanog. Prema zvaničnoj statistici, inače, u Vojvodini na spiskovima NSZ ima ukupno 198.000 lica.

Takvoj krivi slici o stvarnoj nezaposlenosti doprinosi apsurdan sistem izračunavanja broja nezaposlenih, ali takođe i rad na crno, kao činjenica da Vojvodina ima 160.000 poljoprivrednih gazdinstava.

– Ljudi žive i rade od poljoprivrede, a to se nigde ne iskazuje. U Vojvodini postoji 160.000 gazdinstava, a mnogi od vlasnika i njihovih porodica prijavljeni u kategoriji „minimalac“, i plaćaju minimalne doprinose. Obrađuju po 100 hektara, a u statistici su na minimalcu, što snižava ekonomske pokazatelje Vojvodine. To nije nimalo naivno, zato što investitore koji dolaze u Vojvodinu zanimaju ti podaci, rekao je Vasin.

On je napomenuo da se u Vojvodini primenjuje sve što je poznato u ovom momentu po pitanju rešavanja problema nezaposlenosti.

Razlog visoke nezaposlenosti sociolog Dušan Torbica vidi u činjenici da su tokom privatizacije preduzeća dospela u ruke ljudi koji nisu znali niti imali nameru da održe proizvodnju, već su im preduzeća koja su kupili poslužila za špekulantsko kratkoročno bogaćenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari