Šta je šuga, kako se prenosi i da li je zaista imaju studenti na pojedinim fakultetima u blokadi? 1Foto: Shutterstock/ phugunfire

Šuga je zarazno oboljenje kože koje izaziva parazit šugarac, koji se nastanjuje u površinskom sloju kože bušeći hodnike u kojima polaže jaja, piše na zvaničnom sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda (GZZJZ) nakon prošlonedeljne tvrdnje Politike da se „na više fakulteta BU pojavila šuga“.

Naravno, u GZZJZ nisu potvrdili za Danas da ima šuge na fakultetima BU, ali su u svom tekstu o šugi naveli da svako može oboleti od šuge.

Kako su naveli, u periodu od 1. januara ove godine do 23. marta, u Beogradu je prijavljeno 107 obolelih od šuge, a najveći broj obolelih je registrovan među decom uzrasta od jedne do četiri godine (24,3 odsto) i pet do devet godina (17,8 odsto).

„Šuga se prenosi dužim direktnim kontaktom sa kožom obolelog ili korišćenjem iste posteljine, odeće ili donjeg rublja sa obolelom osobom. U kliničkoj slici dominira svrab, koji je najintezivniji noću. Promene na koži mogu se pojaviti bilo gde na telu, ali se obično nalaze na rukama, ručnim zglobovima, laktovima, grudima, pazušnim jamama, u predelu pojasa i prepona“, navode u tom Zavodu.

Četiri do šest nedelja

Dodaju da osobe koje nikada ranije nisu imale šugu obično primete prve tegobe četiri do šest nedelja posle kontakta sa obolelim.

„Osobe koje su već imale šugu mogu primetiti promene na koži ranije, najčešće za nekoliko dana (od jednog do tri dana). Starije osobe, osobe koje borave u ustanovama za kolektivni smeštaj i osobe sa oslabljenim imunitetom mogu da imaju promene koje nisu praćene svrabom. Svaka neuobičajena promena na koži bi trebala da se pregleda od strane lekara“, savetuju nadležni.

Šta je šuga, kako se prenosi i da li je zaista imaju studenti na pojedinim fakultetima u blokadi? 2
Šuga, foto: EYE OF SCIENCE / Sciencephoto / Profimedia

Napominju da neka osoba može preneti šugu od momenta kada se zarazi do završetka lečenja.

„Dijagnoza šuge se postavlja na osnovu pregleda promena po koži i/ili uzimanjem uzorka sa kože u cilju otkrivanja parazita. Šuga se leči lokalnom primenom preparata u vidu krema, po obavljenom pregledu i preporuci lekara. Preporuka je da se terapija ponovi za sedam do 10 dana, kao i da se leče svi članovi domaćinstva i osobe u bliskom kontaktu sa obolelom osobom. Istovremeno sa lečenjem, na adekvatan način treba tretirati (najbolje otkuvati) posteljinu, odeću i rublje koji su korišćeni nekoliko dana pre početka lečenja. Odeća ili druge stvari koje se ne mogu oprati treba skloniti u zatvorenu plastičnu kesu nedelju dana“, navode u GZZZJ.

Šuga rasprostranjeno oboljenje

Kako ističu šuga je rasprostranjeno oboljenje u čitavom svetu.

„U našoj zemlji ovo oboljenje ne podleže obaveznom prijavljivanju zaraznih bolesti. Na teritoriji Beograda šuga se prijavljuje u okviru zbirnih prijava. U poslednjih pet godina u Beogradu je ukupno registrovano 2.599 slučajeva obolevanja od šuge. Na godišnjem nivou broj obolelih se kretao od 355 (2024. godine) do 707 (2020. godine). U periodu 01.01. do 23.03.2025. godine u Beogradu je prijavljeno 107 obolelih od šuge, a najveći broj obolelih je registrovan među decom uzrasta jedne do četiri godine (24,3 odsto) i pet dpo devet godina (17,8 odsto). Broj prijavljenih obolelih od šuge u ovom periodu ne odstupa od broja slučajeva ovog oboljenja registrovanih u istom periodu prethodne godine“, ističu u tom Zavodu.

Podsetimo, kako je Danas ranije objavio, dr Jelena Stojković Filipović kazala je da teoretski moguće da se probanjem garderobe u radnji prenese šuga, ali da to nije toliko često, jer je za infekciju šugarcem potreban duži direktni kontakt.

Šuga se prenosi i probanjem garderobe?

„Ljudi to najčešće dobijaju spavajući zajedno. Šugu zovemo porodičnom infekcijom, jer se javlja obično među ljudima koji žive zajedno. Indirektno prenošenje dovodi se u vezu sa težim kliničkim formama – kada postoji velika količina parazita. Prema knjigama, šugarac može da preživi u spoljnoj sredini, na garderobi na primer, do 72 sata. Veoma je značajno to kolika je količina parazita na nekom predmetu. Ako probate garderobu neposredno posle osobe koja ima šugu i veliki broj parazita na koži, onda postoji teoretska mogućnost da se zarazite. Što je duži kontakt, veća je verovatnoća za infekciju. Ako samo obučete komad garderobe i skinete ga, verovatnoća je manja. Temperatura od 50 i više stepeni je ono što definitivno ubija šugarac, ali ako garderobu operemo i na 30 stepeni, velika je verovatnoća da ćemo ubiti parazite“, navela je, između ostalog, ona.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari