foto FoNet/Vojska SrbijeU svom subotnjem sveobuhvatnom obraćanju javnosti predsednik Aleksandar Vučić se između ostalog dotakao i teze da ćemo se „naoružavati jer je to jedina garancija za mir”.
Predsednik je poručio da Srbija trenutno sprovodi jedno od najvećih naoružavanja, napominjući da se ne spremamo za bilo kakav sukob, već da bi sačuvali mir i stabilnost.
– To je jedina garancija da će mir biti sačuvan, inače bi sa neverovatnom lakoćom postali plen. Pitate ko bi napao? Bilo ko. U današnjem svetu ne morate čak ni da objašnjavate koju zemlju, udaraju kako koga hoće. Jeste li primetili kakav je značaj imala sednica SB UN povodom napada na Iran. Niko od vas nije čuo, ja sam dobio materijale, i imao sam preča posla nego da čitam politička naglabanja. Ono u šta se mi uzdamo, UN, izgubile su svoje značenje, i vlada samo pravo jačeg. Drugi se toga odavno ne drže, iako ćemo mi uvek poštovati međunarodno pravo, istakao je Aleksandar Vučić, a preneli su brojni mediji.
Pak, sagovornici Danasa smatraju da je to samo još jedna od brojnih njegovih demagoških i populističkih izjava koja je „namenjena” biračima u (pred)izbornoj kampanji koju je Aleksandar Vučić već odavno započeo a ne ni kratkoročno a kamoli na duže staze ozbiljno vojno promišljanje strategije odbrane.
Bošković: Ojačava sebe u izbornoj kampanji
Za Petra Boškovića, člana Predsedništva Srbija centra (SRCE) i nekadašnjeg načelnika Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane nije stvar u ad hok naoružavanju, što vlast radi poslednjih godina.
– Svakako, kao nekadašnji pripadnik vojske smatram da je svako naoružavanje dobro, ali to, kako ga oni nabavljaju iz političkih razloga nije dugoročno razmišljanje u sklopu sa strategijom odbrane. Jer, podsećam, poslednja strategija odbrane je rađena 2019. godine i još uvijek je vezana za ODKB (Organizacija Ugovora o kolektivnoj bezbednosti). Međutim, mi više niti možemo da kupujemo oružje od Rusije, niti ćemo više moći u budućnosti da sarađujemo sa njima na taj način na koji je bilo tada predviđeno. To je prva stvar, podseća Petar Bošković.

Druga stvar, po njemu je, naoružavati vojsku iz koje vam je u posljednjih šest godina otišlo više od 15.000 ljudi je potpuno suludo.
– Kao što je suludo i primati pilote, odnosno ljude sa završenim fakultetom na šestomesečnu obuku. Da ne ređam dalje… I, onda, takođe, to histerično postupanje za odsluženje vojnog roka od 75 dana, navodi on.
Prema tome, Vučić ne vuče vojničke poteze i poteze strategijskog nivoa razmišljajući o spoljnoj politici, nego on to radi radi poteba svoje unutrašnje politike i sakupljanja ovadašnjih poena, ojačavajući sebe u kampanji za izbore u koju je već odavno krenuo, smatra ovaj sagovornik Danasa.
Antić: Za čije interese se toliko naoružavamo?
Da je besmisleno naorušavati vojsku iz čijih redova je otišlo toliko kadrova de nema ko da pslužuje ni trenutno naoružanje slaže se i Novica Antić, politički aktivista, bivši predsednika Vojnog sindikata Srbije i vojni veteran.
– Čitavu deceniju slušamo identične fraze i besmislene poruke od vlasti za koju se vezuju brojne afere upravo u vezi trgovine naoružanjem. Mala država kakva je Srbija, i koja ima vrlo oskudna budžetska sredstva ne može niti treba da vodi trku u naoružanju koju je nažalost izgubila i od zemalja u okruženju pre svega zbog činjenice da su sve zemlje regiona postale deo NATO saveza nad kojim koliko god se naoružavali ne možemo da ostvarimo vojnu prevlast i nadmoć, ističe Antić.

Takođe, po njegovim rečima, ova vlast, uporno ,,pod tepih” gura jednu bolnu istinu da je upravo ona našu vojsku desetkovala više nego svi neprijatelji sa kojim smo ratovali poslednjih decenija, jer je baš pod ovom vlašću vojska izgubila više od 15.000 profesionalaca, naročito mladih kadrova i danas je nepopunjena toliko da ni raspoloživo naoružanje, kojeg činjenica je ima dovoljno, nema ko da opslužuje.
– Imajući sve ovo u vidu jasno je zašto težište nije na popuni ljudskim već na materijalnim resursima i za čije se interese ,,toliko naoružavamo”. Više je nego jasno da ova vlast nema nikakav čak ni kratkoročan plan niti ozbiljnu strategiju o tome kako naša vojska treba da izgleda u budućnosti i oporavi se od krize u koju ju je dovela nesposobnim menadžmentom cele prethodne decenije, upozorava Antić u zaključku svoje izjave za Danas.
Milivojević: On je već objavio rat građanima Srbije
Po rečima Srđana Milivojevića, narodnog poslanika i predsednika Demokratske stranke Aleksandar Vučić dobro naoružan radikalskom ratnohuškačkom retorikom, u evropskom fraku navučenom preko Šešelejvog šinjela koji dobrano proviruje ispod peševa tog evropskog odela i zarđalom kašikom zadenutim za uvo, kojom je njegov politički otac hteo da kolje sve Hrvate, Bošnjake i one koji po njegovim merilima nisu dovoljno dobri Srbi, slika je i prilika strašila koje nikoga ne plaši i kome se svi smeju.
– Sa njim na čelu Srbije i njegovom izdajničkom politikom, sve države u okruženju mogu da raspuste svoje oružane snage i službe bezbednosti, jer je Aleksandar Vučić udarna pesnica i elitna jedninica svakog potencijalnog zavojevača koji ima bilo kakve pretenzije ka teritoriji Srbije i njenim resursima, ne libi se da ustvrdi Milivojević.

Da situacija bude još gora, po njemu, bivši predsednik Srpske napredne stranke u javnosti poznat kao Aleksandar Vučić, a organima gonjenja kao Oskar, spreman je za samo jedan rat, rat protiv građana Srbije željnih slobode i pravde.
– On je obuzet mržnjom prema Srbiji, građanima Srbije ovaj rat već objavio i poveo ga je sa svojim mafijaškim i parapolicijskim jedinicama. Naravno kao i svaki okupator, Aleksandar Vučić je potcenio slobodarsku tradiciju našeg naroda. Koliko god se on naoružavao za rat protiv sosptvenog naroda, proći će kao njegov imenjak Oskar koji je pre 112 godina podmuklo i zverski udario na Srbiju, ceni ovaj naš sagovornik.
„Za razliku od Oskara Poćoreka, Oskar Vučiću biće osuđen u Srbiji kao vođa udruženog zločinačkog projekta, za zločine protiv naših građana i protiv slobode i demokratije“, konkretan je Srđan Milivojević.
Gligorijević: Opet raketama „uteravanje” demokratije u društvo
Jovana Gligorijević, novinarka lista „Vreme” na ovo pitanje odgovara u duhu 8. marta Međunarodnog dana žena i radikalnog feminizma koji je uvek bio, jeste i biće – radikalni pacifizam. Zato su feministkinje, uvek protiv svakog rata.
– Naoružavanje ne može da bude garancija miru, jer kada bi predsednik Vučić samo malo, stvarno pogledao šta se oko njega dešava video bi da je u toku nešto što dosta liči na početak Trećeg svetskog rata, gde opet velika sila pokušava bombama, dronovima i raketama da „utera” demokratiju u jedno društvo. Ovo što Izrael i Sjedinjene Američke Države rade trenutno Iranu, navodi ona.

Druga stvar, da predsednik Srbije pominje naoružavanje nakon 2023. godine, kad smo imali masovna ubistva, od kojih je jedno bilo uzrokovano ilegalnim oružjem, nakon što je obavio kao jednu od svojih populističkih mera masovno razoružavanje i onu predaju oružja bez kažnjavanja za Jovanu Gligorijević je apsolutno degutantno.
– Znam da on ne misli na lovačko, sportsko i takozvano lako naoružanje puške, pištolje i itd., već na dronove, rakete… ali opet kažem, u duhu 8. marta, ali i svakog drugog dana, meni je zaista muka od načina na koji politiku i svetsku, i našu lokalnu vode muškarci, gde mi imamo već viševekovnu tradiciju prodaje propagande da se mir čuva naoružavanjem, pojačavanjem borbenih snaga, vraćanjem obaveznog vojnog roka, povećanjem broja ljudi koji su obučeni da ratuju da bi sačuvali mir. To je besmisleno sa aspekta mojih najdubljih uverenja, izričita je Jovana Gligorijević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


