Reprezentacija Urugvaja savladala je selekciju domaćina sa 3:0 (1:0) u prvom meču drugog kola na šampionatu sveta u Južnoj Africi i približila se nokaut fazi. Dvostruki strelac bio je Dijego Forlan, dok je jednom precizan bio Alvaro Pereira.

„Urusi“ su bili bolji rival tokom većeg dela meča, a do rezultatske prednosti stigli su u 24. minutu kada je Forlan šutirao sa 25 metara, lopta zakačila kapitena rivala Mokoenu, prohujala iznad Kunea i od prečke se odbila u mrežu. Južnoamerička selekcija osigurala je trijumf u 79. minutu kada je plavokosi napadač iz jedanaesterca udvostručio prednost, pošto je prethodno golman Južne Afrike oborio Suareza u svom šesnaestercu i dobio crveni karton. U petom minutu nadoknade Pereira je iz neposredne blizine, malo glavom a malo kolenom, postavio konačan rezultat. Pred poslednje kolo, u kome se sastaje sa Meksikom, Urugvaj ima četiri boda, dok će domaćin na duel sa Francuzima izaći sa samo jednim osvojenim bodom.