Makedonac Mile Stojkoski (47), koji je 15. marta iz rodnog Prilepa krenuo u invalidskim kolicima na Olimpijske igre u London, nije uspeo da stigne do svog željenog cilja. Zbog nedostatka para, on u Francuskoj nije mogao da plati vizu za Englesku, pa je njegov san ostao neispunjen.
„Nadao sam se da će mi tokom putovanja kroz Francusku stići novac od Vlade Makedonije i donatora, ali to se nije desilo. Zbog toga sam morao da se zaustavim u Kaleu, u blizini La Manša, odakle sad dolazim na putu za Makedoniju“, rekao je Mile nakon pristizanja u Požarevac. On je iz Prilepa krenuo 15. marta, planirajući da za 133 dana prođe kroz 15 zemalja i prevali put od 3.500 kilometara, kako bi 27. jula stigao u London. Tamo je trebalo da bude gost princa Majkla od Kenta, koji mu je svoje gostoprimstvo ponudio prilikom posete Makedoniji, zadivljen njegovom pozitivnom energijom. Mile je ostao invalid pre 16 godina, nakon što je, na motoru, doživeo tešku saobraćajnu nesreću u Prilepu. Ipak, nije želeo da očajava, već se uključio u akciju zaštite motociklista u saobraćaju, koji su žrtve brojnih udesa na putevima širom sveta. „Ovim svojim putovanjem kroz Evropu, ja predstavljam kampanju „Pogledaj dvaput, spasi život“, kako bih vozačima skrenuo pažnju na motocikliste, prema kojima se često veoma nepažljivo odnose“, kaže Mile. Njemu je ovaj neuspešni put do Londona bio deseti maraton u invalidskim kolicima u poslednjih 15 godina. Jedan od njih bio je i odlazak na letnju Olimpijadu u Atini, 2004. godine, nakon čega je u svojoj zemlji dobio specijalno priznanje „Vulkan“, koje dodeljuje organizacija lica sa posebnim potrebama „Polio plus“. Kao i pri odlasku, Mile je posetio Požarevac i pri povratku, kao gost lokalnih bajkera. „Moji domaćini u Požarevcu su bajkeri iz moto-kluba „Stiški orlovi“ iz Majilovca, kojima sam veoma zahvalan na velikoj podršci i podstreku“, rekao je Mile.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


