Foto FoNet Milica VučkovićPredsednik Sindikata „Centar“ GSP Ivan Banković izjavio je danas FoNetu da će dalji razgovori sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kao i moguća rešenja u vezi sa problemima gradskog prevoza, biti transparentno preneti javnosti i da dogovora neće biti bez većinske podrške svih aktera koji u tome učestvuju.
Banković je rekao da se sastanak sa Vučićem očekuje 2. jula, uz napomenu da će građani i zainteresovane strane o svemu biti obaveštene.
On ističe da sama činjenica da se o problemima gradskog saobraćaja u Beogradu razgovara sa predsednikom Srbije pokazuje „krizu institucija i ludilo društva u kojem živimo“.
Banković napominje da su se zaposleni u GSP prethodno po hijerarhiji obraćali svim ostalim nadležnim instancama – Sekrtarijatu za javni prevoz, gradonačelniku, Skupštini grada, Vladi Srbije, ali su, pošto nije bilo odgovora, na kraju morali da se obrate Vučiću.
„Glavnu odgovornost u ovom slučaju, ipak, snosi gradonačelnik Aleksandar Šapić, koji ignoriše i ne rešava probleme iz svoje nadležnosti“, kazao je Banković.
U sredu su državnom vrhu izneta četiri zahteva zaposlenih u GSB, među kojima su hitno obustavljanje trenutnog konkursa za javno-privatno partnerstvo i momentalni prekid procesa kojim se četiri trolejbuske linije u centru grada predaju privatnom monopolu, hitna realizacija nabavke najmanje 90 novih trolejbusa s autonomijom, kako bi se osigurao opstanak trolejbuskog podsistema i zaštitio pogon Dorćol, odnosno GSP Beograd.
Zahtev je i realizacija nabavke 300 novih autobusa za GSP radi obnove zastarelog voznog parka, a traže se čvrste i obavezujuće državne garancije za opstanak GSP kroz dokument koji će jasno jemčiti da više nijedna linija na kojoj danas radi GSP neće biti predata privatnicima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u sredu je preuzeo peticiju sa više od 500 potpisa zaposlenih i obećao da će sa njihovom delegacijom razgovarati u narednu sredu, najkasnije u četvrtak, o zahtevima koje su mu uputili.
Zahteve predsedniku Srbije su, poored Sindikata „Centar“ GSP „Beograd“, uputili i Sindikat „Sloga GSP“, Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograd, Udruženje građana „Vratimo trolu 28“ i Udruženje korisnika javnog prevoza Beograda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


