Prvog dana trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije vlasnike je promenilo svega 77.944 akcije tog preduzeća, a maksimalna cena koja je postignuta bila je 550 dinara. Ipak, cena na zatvaranju trgovanja bila je za samo dinar viša od početne (506 dinara) i s njom će danas početi drugi dan trgovanja.
Podaci pokazuju da su građani poslušali savete stručnjaka i sačekali sa prodajom kako bi videli kretanje cene.
Kako su naveli na Beogradskoj berzi, akcijama NIS-a juče se najviše trgovalo, a promet je iznosio 39,4 miliona dinara dok je celokupno trgovanje bilo nešto iznad 49 miliona. Cena akcije NIS-a padala je do 501 dinar, ali je i rasla do iznosa od 550 dinara. Ipak, kako cena na zatvaranju trgovanja (506 dinara) predstavlja prosečnu cenu istrgovanih akcija u toku kontinuiranog trgovanja, to znači da je vlasništvom u NIS uglavnom trgovano oko prosečne cene. Kako ističu na Berzi, ponuda i tražnja bile su uglavnom usklađene, a cena je beležila rast u toku dana, tako da su u jutarnjim časovima akcije trgovane po nižim cenama u odnosu na one nakon 12 časova.
Pošte Srbije u kojima su juče građani mogli da daju naloge za prodaju, samo do podneva primile su oko 34.000 naloga od čega je oko 15.000 prosleđeno Berzi za prvi dan trgovanja (nalozi predati pre 9.30). Direktorka marketinga Pošta Maja Batanjski izjavila je na konferenciji za novinare da je najveći broj naloga ispostavljen po ceni od 505 dinara. Nalozi predati posle 9.30 danas će se naći na Berzi, rekla je Batanjski i predočila da nije bilo velikih gužvi na šalterima oko 1.300 pošta i dodala da su najveće gužve zabeležene u Kraljevu, Kragujevcu, Prokuplju, Boru i Vranju. Predaja naloga za prodaju besplatnih akcija NIS-a obavljaće se svakog radnog dana od osam do 19 sati. Direktor za novčane usluge Pošte Srbije Svetlana Lešević ocenila je da se ni narednih dana na šalterima pošta ne očekuju velike gužve jer se pretpostavlja da će građani sačekati da vide kako se kreću cene akcija NIS-a na berzi.
U desetak pošta u Nišu, u kojima postoje „posebni“ šalteri za prodaju akcija NIS-a, juče „od ranog jutra“ vladale su velike gužve. Mada izgleda da je najveća gužva u takozvanoj Glavnoj pošti u centru Niša, veliki broj ljudi dolazi i u sve ostale pošte u gradu, rečeno je nezvanično u toj pošti. Prema njihovim rečima, „najvredniji“ su bili penzioneri, ali i građani „slabijeg imovnog stanja, među kojima je dosta pripadnika romske populacije“, što je bio slučaj i kod upisa akcija.
Građani Kragujevca juče su od ranih jutarnjih sati formirali redove u svih 35 pošta na području grada Kragujevca. Najveća gužva bila je u glavnoj pošti u centru, u kojoj se na izdavanje naloga za prodaju akcija čekalo duže od sata. Redove u glavnoj i ostalim kragujevačkim poštama juče su mahom činili stariji Kragujevčani, odnosno penzioneri, koji su vreme do dolaska na šalter prekraćivali polemikama svake vrste, najčešće na političke teme, uz ukazivanje na krivce za beznađe u kojem žive. Jedna vremešnija Kragujevčanka kaže da je došla zajedno sa mužem da odmah prodaju akcije NIS-a jer im trebaju pare. „Kriza je sve veća, treba nam svaki dinar i zato smo požurili da prodamo akcije. Možda će vrednost i da im raste u narednom periodu, ali mi ne možemo da čekamo“, kaže ovaj bračni par. Starica Milijana Matković morala je da se vrati sa šaltera neobavljena posla, pošto je nepismena i nije mogla da potpiše nalog za prodaju akcija NIS-a. Šalterske činovnice poslale su je da dovede svedoka koji će da joj potpiše nalog. „Ne primam penziju, nemam socijalno, a sad mi ne daju ni akcije. Uvek sam mogla da se potpisujem prstom, samo sada ne mogu“, protestovala je Milijana u glavnoj kragujevačkloj pošti sve dok nije našla jednu pismenu ispisnicu koja joj je potpisala nalog.
S druge strane, u poštama u Novom Sadu nije bilo gužvi. Nalozi za prodaju mogu se dobiti na šalterima većine pošta u Novom Sadu, među kojima su i Glavna pošta na Bulevaru Mihajla Pupina, zatim pošte u Futoškoj ulici, Temerinskoj, kao i u poštama na Spensu i kod Novosadskog sajma.
Takođe, ni u poštama devet opština Zlatiborskog okruga (Užice, Arilje, Požega, Bajina Bašta, Kosjerić, Čajetina, Nova Varoš, Prijepolje i Priboj), juče nije bilo gužvi niti bilo kakvih problema prilikom prodaje besplatnih akcija NIS-a.
Nebojša Stanojčić, rukovodilac službe za poštanske usluge u RJ Užice, koja je nadležna za to područje, rekao je za Danas da su do 12 časova građani ponudili oko 1.300 naloga za prodaju besplatnih akcija. Od toga, kako je obajsnio, 30 odsto naloga predato je u Užicu. „Nije bilo nezadovoljstva građana niti bilo kakvih drugih problema jer imamo iskustvo prilikom upisa besplatnih akcija, a građane smo na vreme obavestili o svemu. Gužvi nije bilo iako smo ih očekivali i sve je proteklo u najboljem redu“, rekao je Danasu Stanojčić.
Direktor Pošte na Kosovu i Metohiji Ranđel Nojkić rekao je juče da je zahteve za prodaju akcija Naftne industrije Srbije prvog dana podnelo samo 108 građana.
Strategija investitora
Prema nezvaničnim informacijama, u kupovini akcija NIS-a prednjačile su domaće brokerske kuće, ali i strani institucionalni investitori iz regiona, naročito iz Hrvatske i Slovenije, koji su se u svojim zemljama već susretali sa ovakvim situacijama. Za kupovinu bi narednih dana mogli da budu zainteresovani i investicioni fondovi, naročito ako cena bude išla nadole.
Naš sagovornik iz jednog od fondova koji je juče učestvovao u kupovini kaže da je teško verovati u situaciju da je iko od ozbiljnih ulagača kupovao akcije NIS-a sa namerom da čeka dividendu. I pored svih ulaganja, ta kompanija verovatno u narednih nekoliko godina neće deliti dividende, pogotovo zato što uvek ima mogućnost da sav eventualni profit kanališe van Srbije tako što bi plaćala veću cenu sirove nafte, smatra naš izvor. On zato procenjuje da većina investitora računa sa obavezom Gasproma da od februara naredne godine otkupi sve akcije koje budu stavljene na prodaju po ceni od 4,8 evra. Oni očekuju da će cena akcije NIS-a do tada padati jer će biti ljudi kojima je novac odmah potreban i kojima se ne isplati da toliko dugo čekaju da bi dobili par stotina dinara više nego što bi mogli da dobiju sada. S druge strane, on ne veruje da će biti mnogo investitora koji će biti spremni da plate više, upravo zbog toga što se ne očekuje isplata dividende. Prema njegovim rečima, računajući sa padom cene u narednom periodu, investitori će u kontinuitetu kupovati akcije sve do februara, u početku po višim cenama, a kasnije po nižim od početne. Tako će kada dođe februar imati veliki portfolio akcija kupljenih po nižoj ceni od 4,8 evra i onda će sve te akcije prodati Gaspromu i ostvariti profit. Naš sagovornik dodaje da je moguće i čekati da akcije značajnije padnu, pa ih tek onda kupiti, ali da velikim ulagačima to manje odgovara jer na taj način mogu da kupe samo manju količinu akcija, pa i pored većeg prinosa po akciji, ne bi mogli da ostvare toliki apsolutni iznos profita kao što će uspeti ako tokom celog perioda, od sada do februara, budu kupovali hartije NIS-a. Investitori takođe očekuju da će cena akcija ove kompanije krenuti da raste kada se bude približio februar jer će tada pasti ponuda akcija, pošto će svi biti spremni da sačekaju da Gasprom počne da otkupljuje akcije.
Dinkić savetuje čekanje
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić savetovao je juče građanima da sačekaju sa prodajom akcija Naftne industrije Srbije jer će njihova vrednost vremenom sigurno rasti. „Verujem da je realna cena NIS-a makar četiri do pet puta veća od ove koja je sada“, izjavio je Dinkić novinarima u Leskovcu. Prema njegovim rečima, vrednost NIS-a podcenjena je u aranžmanu koji je država napravila sa Rusima, tako da će vrednost njegovih akcija rasti. „Mislim da će prava trgovina i pravi interes građana nastati tek kada krene trgovina akcija Telekoma koje će vredeti daleko više, nego što vrede akcije NIS-a“, rekao je Dinkić.
Lažni poštari kao ulični brokeri
Inventivnost pojedinaca u smišljanju ideja da se lako dođe do para ponekad liči na veštinu brokera njujorških berzi. Građani još nisu čestito ni shvatili šta im je činiti i šta u stvari znači početak prodaje NIS-ovih akcija na berzi, a na ulicama Subotice već su se pojavili lažni poštari koji na licu mesta otkupljuju akcije. Direktor Pošte u Subotici Nebojša Daković upozorio je preko lokalnih medija građane da ne nasedaju takvim ponudama jer to svakako nisu radnici pošte te da se prodaja akcija može obaviti samo u poslovnicama pošte, a nikako na ulici. Nije poznato koliko je građana postalo klijent ovim lažnim poštarima „uličnim brokerima“.
Prava vrednost posle modernizacije
Generalni direktor Naftne industrije Srbije Kiril Kravčenko izjavio je juče Tanjugu, povodom završetka prvog dana trgovanja akcijama NIS-a, da postignuta cena akcija prvog dana trgovanja odražava današnje raspoloženje kupaca i prodavaca i najavio da će akcije NIS-a dobiti pravu vrednost posle završetka modernizacije rafinerije u Pančevu. „Najznačajniji uticaj na vrednost akcija imaju gubici iz prošlih godina, ali i tekući negativni finansijski rezultati koji su posledica loših makroekonomskih uslova,“ rekao je Kravčenko.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


