Ministar otvorio informativni centar za poljoprivrednike, za štetu od grada paori da se obrate lokalnim vlastima 1Foto: MPŠV

U Beogradu je danas otvoren Centar za informisanje o podsticajima u poljoprivredi, čija je funkcija da bude na raspolaganju poljoprivrednicima za sve vrste nedoumica oko korišćenja eAgrara, podsticaja, prijava na javne pozive i sličnih problema.

Ovaj kol centar će raditi od 7 i 30 do 15 i 30 časova i u njemu će raditi 10 ljudi, a prema najavama, ako bude potrebe, biće ih i više.

Postoji mogućnost razgovara telefonom sa opraterima, ali i komunikacija putem mejla. Pored toga, poljoprivrednici mogu i lično da dođu u toku radnog vremena, ukoliko imaju neki komplikovaniji problem.

Centar je otvorio Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić koji je rekao da ovo neće biti klasičan šalter, već da komunikacija mora da bude na višem nivou.

„Ideja je da se ljudima konkretno odgovori, da se reše njihovi problemi i da ovo postane servis građanima u pravom smislu, odnosno poljoprivrednim proizvođačima. Često su dobijali odgovore, što bi naš narod rekao ‘okruglo pa na ćoše’. Garantujem da se to više neće događati, snimaće se svi razgovori i neko će uvek biti u centru“, naglasio je on.

Glamočić je otkrio da je samo tokom aprila bilo 22.000 poziva.

„Savetovao sam operaterima da kažu ljudima iskreno, čak i kada je odgovor negativan, jer ima poljoprivrednika koji su zaboravili da se prijave na javni poziv, koji su u pasivnom statusu… da nemaju lažnu nadu i da znaju da je greška do njih i kako da je sledeće godine isprave“, naveo je ministar.

On je podsetio da poljoprivredni proizvođači imaju prosečnu starost preko 60 godina i da najveći broj njih živi u ruralnim krajevima, te da je najvažnije da se dođe do njih.

„Budžet je ogroman, nikad nije bio veći, ali ni nezadovoljstvo nikad nije bilo veće. Ljudima što više dajete, oni sve više očekuju“, poručio je Glamočić.

On je rekao da želi da unese neku novu energiju ljudima u Upravi za agrarna plaćanja koji, kako dodaje, rade danonoćno.

Kritikovao sam ih prvog dana kada sam stupio na ovu funkciju, jer je procenat realizacije budžeta, odnosno isplaćenih sredstava bio 14 odsto, a danas mogu da ih pohvalim da je on 32 odsto. Za tri nedelje 18 odsto isplaćenog budžeta, a za prethodna tri meseca 14. Kao i decu kod kuće, morate ih ponekad opomenuti, ponekad i grditi i onda budu bolji“, ukazao je Glamočić.

On je naglasio da je Ministarstvu interes da se sredstva što pre isplaćuju.

„Imamo odlične odnose sa Ministarstvom finansija. Često se čuje u javnosti da u budžetu nema para, da država zajmi od kockarnica i slično, to nije tačno. Novca ima dovoljno, samo je bilo malog zastoja u radu. eAgrar je uveden jako brzo i trebalo je vremena da se sve to aktivira. Još uvek ima određenih nedostataka, informacioni sistem nije na nivou na kom treba da bude, ali će svakim danom biti sve bolji“, poručio je Glamočić.

Ministar se osvrnuo i na štetu nastalu prilikom nedavnih vremenskih nepogoda.

„Nažalost, ovaj led svake godine zahvati određeni region Srbije. To, ipak, nije zahvatilo celu Srbiju, već je bilo locirano regionalno. Onog kog je uhvatilo, za njega je šteta sto odsto, ali na nivou cele države to je zanemarivo“, rekao je on.

Glamočić je podsetio da zato Ministarstvo svake godine ima javni poziv za osiguranje, koje subvencioniše za 50 do 70 procenata.

„Zato pozivam poljoprivrednike da to urade i sada, jer nikad se ne zna kod koga će led naići“, poručio je on.

Na pitanje Danasa da li Ministarstvo planira neki paket pomoći za poljoprivrednike koji su pretrpeli štetu, Glamočić odgovara da je ta šteta predmet za lokal.

„Država će pomoći koliko može, ali prvo lokalne samouprave treba da popišu štetu i da vide u skladu sa svojim budžetima i mogućnostima da pomognu onim domaćinstvima gde je to moguće. Nije racionalno očekivati da nekoga ko ima mogućnost da se osigura, država još subvencioniše. Država ne može sve da nadoknadi, ali kolike su naše mogućnosti, hoćemo“, kazao je on.

Što se tiče planova ministra, rekao je da mu je ideja da svake nedelje najmanje dva dana bude na terenu.

On je podsetio da su do sada obišli određene regione i da u narednih nekoliko nedelje planiraju da obiđu jug Srbije. Prema nezvaničnim informacijama, to će najverovatnije biti 6. i 7. juna.

Posebna savetnica ministra poljoprivrede Milica Janković poručila je da se poljoprivrednici uglavnom ne snalaze sa platformom eAgrar jer je on za starije ljude nešto nepoznato i komplikovano.

Podsetila je da u centralnoj Srbiji rade 22 službe, a u Vojvodini imamo 12 službi.

„Dakle imamo jedan ogroman i snažan aparat koji radi na terenu svakodnevno. Ipak mi na terenu imamo problema koje ne možemo da rešimo, jer nemamo pristup određenim bazama kao operateri ovde. Zato će ovaj Centar mnogo da znači poljoprivrednicima“, istakla je ona.

Najčešća pitanja koja pristižu, prema njenim rečima, su kada će javni pozivi biti raspisani i zašto neko nije dobio novac, a komšija koji je konkurisao posle njega jeste dobio.

„Stvar je u tome da nisu još svi dovoljno vispreni da prate i elektronsku upravu i platformu eAgrar i na telefonu da prate obaveštenja preko mejla. Zato smo mi tu, poljoprivredne službe na terenu, a ovde kol centar“, poručila je Janković.

Što se tiče štete od nevremena, ona je navela da nema još zvaničnih informacija.

„Ipak, znamo da je pogođeno područje Opštine Mladenovac u određenim delovima i isto tako u Sopotu imamo parcele koje su pogođene gradom. Bile su i obilne kiše što je, takođe, uticalo na setvu kukuruza i ostalog“, ukazala je Janković.

U Centar došli i poljoprivrednici na razgovor sa ministrom

Tokom otvaranja Centra, ministar Glamočić održao je i kratke sastanke sa pojedinim poljoprivrednicima i razgovarao o njihovim zahtevima i problemima.

Poljoprivrednik Aleksandar Lazarević iz sela Brankovine kod Valjeva obrađuje oko 40 hektara zemlje, a ima i 15 hektara šljiva. Pored toga, drži i 50 ovaca.

U izjavi za Danas kaže da su je tu zbog javnog poziva za kupovinu novih traktora.

„Mnogo ljudi je predalo zahtev za to, ali ministar je rekao da će 99 odsto biti ispunjeno“, kazao je on.

Ministar otvorio informativni centar za poljoprivrednike, za štetu od grada paori da se obrate lokalnim vlastima 2
Foto: MPŠV

Lazarević je dodao da subvencije u poslednjih godinu ili dve dana malo kasne.

„Za ovčarstvo treba da budu isplaćene subvencije 10.000 po ovci, međutim nije još uvek isplaćeno. To je uglavnom bilo u martu ili aprilu. Ipak, kada se preda sve na vreme, bude to sve uglavnom isplaćeno“, poručio je on.

Što se tiče eAgrara, Lazarević je naveo da nije imao problem sa snalaženjem na ovoj platformi.

„Sad svi znamo da radimo na kompjuteru i telefonu, tako da je to nije previše komplikovano“, kazao je on.

Što se tiče uticaja vremenski nepogoda, Lazarević je ukazao da u Brankovini bilo dosta štete.

„Mraz i kiša su doprineli tome da mnogo voća neće imati roda ove godine. Ni višnje ni trešnje kod nas u Brankovini, bilo je dosta štete“, naveo je on.

Poljoprivrednik Vladimir Simić selo Kulič kod Smedereva koji se bavi mlečnim govedarstvom i svinjarstvom i obrađuje 75 hektara zemlje, od čega je 30 hektara pšenice, 30 kukuruza i 15 hektara lucerke, za Danas je kazao da je došao da razgovara sa ministrom o aktuelnim podsticajima koji su najavljeni u narednim danima, pre svega, za kvalitetna priplodna grla i za investiranje u fizičku imovinu.

„Podsticaji nam znače isto koliko i zarada od prodaje mleka i mesa prasadi i tovljenika. Koliko je zarada na tome, tolika je zarada i na subvencijama. One nam znače za investiranje, za pravljenje farme, kupovinu traktora, mašina… „, objasnio je Simić.

On je ukazao da je veliki problem kada podsticaji kasne.

„Ako kasni mesec dana, a nama je rok da platimo zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini za šta nam je rok prvog, a podsticaj stigne 30. To je 30 dana, mi moramo da uzimamo kredit, da se zadužimo kod banaka ili da prodajemo stoku koja nije za prodaju. Moramo to da uradimo da bismo ispoštovali rokove“, naveo je Simić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari