
Glavni poverenik Sindikata Elektroprivrede Srbije (EPS) „Nezavisnost“ – ogranak Termoelektrana „Nikola Tesla“ (TENT) Dragoslav Ljubičić na današnjoj konferenciji govorio je o razlozima i svemu što je prethodilo njegovom otkazu Ugovora o radu, koji je dobio u sredu zbog navodnog kršenja Kodeksa poslovnog ponašanja.
Ljubičić se zahvalio svojim kolegama u TENT-u, koji su, prema njegovim rečima, juče u toku dana i jutros pokrenuli niz akcija podrške tako što su napravili isti prekršaj Kodeksa poslovnog ponašanja zbog kojeg je on dobio otkaz.
Tim povodom su se slikali u prostorijama poslodavca i to objavljivali na društvenim mrežama jer smatraju da je ovo „ništa drugo do zlostavljanje na radu“.
„Samo kaži kada da zaustavljamo i staje proizvodnja“, kažu mu kolege, a Ljubičić ponavlja da proizvodnja ne sme da stane i da građani Srbije ne treba da trpe.
Podsećamo, kao razlog otkaza navodi se da je u periodu od 19. januara u više navrata na svom Fejsbuk profilu objavljivao video snimke sa svog radnog mesta i u toku radnog vremena, čime je prekršio Kodeks poslovnog ponašanja, prema kome je „neprimereno ocenjeno postavljanje na društvenim mrežama video snimaka iz radnog okruženja, što se posebno odnosi na video snimke kojima se vrši promovisanje ili zastupanje drugih potreba pojedinaca ili organizacija čija delatnost nije u vezi sa poslovanjem EPS AD“.
Izrazio je zahvalnost i studentima, penzionerima, građanima Srbije i svim političkim organizacijama koje su ga podržale.
„Ova njihova akcija uručenja otkaza o radu meni izaziva samo kontraefekat, jer na mestu gde sam ja u prethodnim danima stajao sam da odam poštu stradalima u Novom Sadu koji su stradali zbog korupcije, juče ih je stajalo 143“, poručio je Ljubičić.
On smatra da je najveći štrajkač u istoriji, u stvari, poslovodstvo EPS-a od 2012. godine do danas.
„Ne postoji ta sindikalna organizacija koja će efikasnije štrajkovati u smanjenju proizvodnje od samog poslovodstva EPS-a“, ističe on.
Dodaje da Nadzorni odbor EPS-a ima sedam ljudi, od kojih su troje Norvežani, i da je naknada za njihov rad 20.000 evra mesečno plus troškovi boravka u Srbiji, te da oni moraju opravdati ta sredstva tako što će pokazati „lepo lice Norveške“.
Kako smatra da Norveška pripada najsolidarnijem delu Evrope, gde su izuzetno razvijeni svi kvalitetni i pozitivni radno-pravni odnosi, uputio je pitanje i poziv Norveškoj ambasadi o tome da li su „oni delegirali te ljude iz Norveške ovde koji će dozvoliti da Izvršni odbor EPS-a u potpunosti poruši sve, od Ratifikovane konvencije Međunarodne organizacije rada i sve direktive Evropske unije iz oblasti rada“.
Ljubičić tvrdi da nijedan radnik nije upoznat sa Kodeksom ponašanja.
„Ovaj otkaz nije donet 12. februara, kako piše na papiru, već je odluka doneta 24. januara, dan nakon što je organizovan protest ispred upravne zgrade EPS-a na kojem su masovnu podršku dali studenti“, tvrdi on, što je EPS u svom saopštenju demantovao.
Kako insistira na radu institucija, pita se zašto Inspekcija rada nije izvršila neku vrstu vanrednog nadzora u EPS-u.
„Prosto je neverovatno da Inspekcija rada, koristeći svoje zakonske mogućnosti, ostaje nema i neaktivna u situaciji kada je ovaj otkaz i priče o pritiscima u EPS-u dobile značajnu vidljivost u javnosti“, ukazao je on.
„Ideja ovo priče je da se više ne obezvređuje imovina čiji smo svi mi vlasnici jer niko nema pravo da uništava imovinu građana Srbije“, naglasio je Ljubičić.
On je pozvao sve građane Srbije da se sutra, povodom skupa „Sretnimo se na Sretenje“, u što većem broju okupe u Kragujevcu.
Ponovio je da je šteta od milion evra, za koju je uhapšen bivši v.d. direktor EPS-a Milorad Grčić, 1.600 puta veća od toga jer je ukupna šteta koju je napravilo rukovodstvo 1,6 miliona evra.
I dalje daje maksimalnu podršku studentima i njihovim zahtevima, kao i svim radnicima u borbi za što bolje uslove rada i što veću bezbednost i zaštitu zdravlja na radu i pozvao je na opštu solidarnost za pravljenje boljeg društva.
Dragoslavu Ljubičiću danas su podršku pružili Socijaldemokratska stranka, Demokratska stranka i politička platforma Solidarnost.
Autorka je polaznica Danasove škole novinarstva
Projekat „Danasova škola novinarstva je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.