Foto: BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOVMinistar poljoprivrede Dragan Glamočić posetio je danas Bor gde je sa više od 50 poljoprivrednih proizvođača iz tog grada i okolnih mesta razgovarao o aktuelnoj situaciji u poljoprivredi, državnim merama podrške i mogućnostima za unapređenje poljoprivredne proizvodnje na istoku Srbije.
Glamočić je rekao da je jedna od glavnih tema razgovora bila obaveza pravdanja podsticaja računima, a poljoprivrednike iz Borskog okruga posebno su interesovala pravila pravdanja kada je reč o livadama i pašnjacima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Dogovoreno je da će pojedine višegodišnje kulture, poput lucerke i deteline, biti izuzete od obaveze pravdanja računima, imajući u vidu specifičnost njihove proizvodnje i da poljoprivrednici teško mogu da opravdaju troškove za te kulture.
„Postigli smo dogovor kako ćemo ubuduće raditi kada je reč o ovim kulturama, kako bismo proizvođačima olakšali poslovanje i prilagodili procedure realnim uslovima na terenu“, kazao je ministar.
Na teritoriji Grada Bora, kako je saopšteno, registrovano je više od 2.500 poljoprivrednih gazdinstava koja obrađuju preko 18.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, a u tom delu Srbije razvija se i organska proizvodnja.
„Iako je Bor grad sa relativno visokim primanjima, pa deo stanovništva odustaje od poljoprivrede, postoji i značajan broj proizvođača koji žele da ostanu u ovom sektoru i unapređuju proizvodnju, a u budućnosti treba više ulagati u kvalitetnije proizvode sa većom dodatom vrednošću“, rekao je Glamočić.
On je naglasio da je Ministarstvo poljoprivrede samo tokom prošle godine poljoprivrednicima u Boru isplatilo skoro 300 miliona dinara.
Ministar je najavio da će u utorak biti raspisan javni poziv za najpovoljnije subvencionisane kredite sa kamatnim stopama od nula do tri odsto, a za mlade do 40 godina i žene kamata će iznositi jedan odsto, dok će krediti za nabavku đubriva biti odobreni sa kamatom od nula odsto.
Glamočić je rekao i da će danas u Službenom glasniku biti objavljene izmene i dopune Pravilnika o označavanju proizvoda, kojim se uvodi oznaka „100% iz Srbije“, sa ciljem jačanja domaće proizvodnje, promocije srpskih proizvoda i povećanja poverenja potrošača.
Pored toga, Ministarstvo je u završnoj fazi pripreme ugovora između proizvođača i prerađivača, odnosno otkupljivača.
„Ovim ćemo obezbediti veću sigurnost za naše poljoprivrednike, jer više neće moći da se desi da, recimo, otkup mleka bude otkazan preko noći ili da cena bude iznenada smanjena“, poručio je Glamočić.
Govoreći o stanju u mlekarskom sektoru, ministar je istakao da više nema blokada proizvođača mleka širom Srbije, izuzev u Bogatiću, gde je, kako je naveo, reč o politički motivisanim blokadama.
„Кriza u sektoru mlekarstva ne može da nestane preko noći, ali država čini sve što je u njenoj moći da pomogne proizvođačima. Mlekare više nemaju zalihe sireva jer su društveno odgovorne domaće kompanije pristale da otkupe sve viškove, a Ministarstvo je pomoglo mlekarama u plasmanu sireva u trgovinskim lancima“, rekao je Glamočić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


