Joksimović: EU će za pruge dati 45 miliona evra kao grant, dok će Srbija uložiti 15 miliona evra 1Foto: BETAPHOTO/ MILAN OBRADOVIĆ

Ministarka evropskih integracija Srbije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je poseta predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Srbiji, osim političkih poruka, na najbolji način pokazala efekte kohezione politike EU kroz projekat obnove i modernizacije železničke pruge Beograd-Niš.

Joksimovićeva je, na skupu u Beogradu „Novi evropski okvir sagledavanja politike regionalnog razvoja u Republici Srbiji“, u okviru projekta koji realizuje Institut za političke studije, rekla da će u obnovu železničke pruge, koja se sada u EU smatra ekološki najčistijim transportom, EU dati 45 miliona evra kao grant, dok će Srbija uložiti 15 miliona evra.

To su zajedno spojeni klasteri 4 i 5 u pregovorima sa EU, odnosno zelena agenda i kohezija, naglasila je Joksimovićeva i istakla da je koheziona politika predstavljena kroz poglavlje 22, za koje je sačinjen Akcioni plan i poslat na komentare Evropske komisije.

Za građane, dodala je Joksimovićeva, koheziona politika EU znači da se smanjuju regionalne nejednakosti i demokratizuje razvoj.

Ona je rekla da je Srbija imala 2015. i 2016. godine jako visok nivo realizacije projekata iz predpristupnih fonda, od 99 odsto, jer je na vreme uspostavila mehanizme.

Važno je da imamo održivu, jasno uokvirenu, krovnu politku održivog regionalnog razvoja Srbije, dodala je Joksimovićeva.

Ona je navela i najnovije rezultate iz istraživanja javnog mnenja koje pokazuje da 45 odsto građana Srbije zna da je EU najveći donator, investitor, kao i da 50 odsto njih zna barem jedan projekat u Srbiji koji se finansira novcem poreskih obveznika Unije.

Prema njenim rečima, 35 odsto građana EU zna nešto o kohezionoj politiki Uniji.

Koordinatorka Nacionalnog konventa za Evropsku uniju (NKEU) Nataša Dragojlović istakla je da sredstva evropskih fondova jesu iskorišćena, ali se to ne vidi na terenu gde su regionalni dispariteti najveći u Evropi.

Dragojlovićeva se osvrnula na procente koje je navela ministarka Joksimović i dodala da efekti IPA, IPARD na terenu nisu vidljivi, dok je sektor regionalnog razvoja doživeo „sunovrat“ – od Ministarstva zaduženog za tu temu do jednog ili dva službenika koji se sada bave tim pitanjem.

Na komentar Joksimovićeve da je bila ministarka bez portfelja zadužena za regionalni razvoj, Dragojlovićeva je ukazala da su efekti rada bili takvi da su ga svi zaboravili.

Ona je istakla i da kolege iz NKEU nisu mogli da dođu do podataka o kojima je govorila ministarka o ispunjenosti projekata iz evropskih fondova, pozivajući je da pred kamerama kaže gde su ti podaci ili se kriju, na šta je reagovala Joksimovićeva, istakavši da su svi podaci dostupni i na sajtu Ministarstva finansija.

Ako vama nešto nije jasno, to ne znači da mi institucionalno nismo uspostavili. Kažete da nisu dostupni javnosti podaci o iskorišćenosti, to je nonsens. To što govorite je nonsens, to su podaci koje mere i Evropske komisije, rekla je Joksimovićeva i poručila Dragojlovićevoj da je neće ona „preslišavati“.

Vi ste ovde došli da podmećete neistine. Ako smatrate da je uloga NKEU da delite lekcije zbog vašeg nerada, neznanja i nepripremljenosti, možda to možete kod drugih, kod mene ne, zaključila je Joksimović.

Predsednica Odbora Skupštine Srbije za evropske integracije Elvira Kovač istakla je da je važno građanima probližiti da je EU najveći donator i spoljno-trgovinski partner Srbije.

Ona je rekla da uvek treba jasno naglašavati da je članstvo Srbije u EU strateški cilj i spoljnopolitički prioritet i da se građanima jasno stavi da znanja da je taj put neupitan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari