U protekle dve godine poljoprivreda beleži skokoviti izvoz od po pola milijarde dolara godišnje, a Srbija je samo tokom 2011. izvezla poljoprivrednih proizvoda u vrednosti od 2,5 milijardi dolara, rekao je juče ministar poljoprivrede Dušan Petrović.

Izvoz poljoprivrede u 2011. povećan je na gotovo tri milijarde dolara, a Petrović je u Vrnjačkoj Banji, na okruglom stolu „Selu u susret“, koji je organizovao Odbor za selo Srpske akademije nauka i umetnosti, nagovestio da će vlada uskoro subvencionisati tov teladi sa 50 evra i prasadi sa pet evra po grlu, kako bi bio smanjen uvoz mesa. „Da u ovom trenutku imamo 25.000 tona goveđeg mesa mogli bismo sve da izvezemo“, rekao je Petrović. Domaća poljoprivreda, prema njegovim rečima, učestvuje sa 10 odsto u BDP-u zemlje i 800.000 porodica ostvaruje prihode od poljoprivrede, a polovina od toga se bavi samo tom delatnošću. „Generalni problem u poljoprivredi je nedostatak gotovog novca, zbog čega je Ministarstvo regresiralo gorivo za ovogodišnju setvu i obezbedilo tri milijarde dinara iz budžeta“, rekao je ministar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari