Predstavnici Udruženja potrošača Efektiva: Banke definitivno gube sporove i na prevaru zovu klijente da se odreknu tužbi 1narodna banka srbije foto Aleksandar Roknic

Predstavnici Udruženja potrošača Efektiva, advokati i punomoćnici građana u sporovima protiv banaka ukazali su danas da banke definitivno gube sporove i da sada na prevaru zove klijnte da se odriču tužbenih zahteva, pa su savetovali građanima da ništa ne rade na svoju ruku, već da slučaj prepuste advokatima i da ne odustaju.

Oni su od Narodne banke Srbije (NBS) zatražili da se jasno i konkretno izjasni o tome šta banke smeju, a šta ne, „a ne da im se to predočava u formi nekakve preporuke, pa onda banke s tim mogu da rade šta žele, što vodi i korupciji sudstva.“

Advokat Miroslav Živković je rekao da se advokati godinama unazad suočavaju sa raznim načinima kako banke varaju građane, a da je učestalo pozivanje građana da povuku svoje tužbe jedan od najnovijih vidova prevare banaka, na koji NBS ne reaguje.

Uprkos pritiscima banaka na pravosudni sistem, pa i samu Vladu, da se izmeni parnični postupak i uvede autentično tumačenje u Skupštini, Efektiva je pružila energični otpor bankarskom lobiju, pa su banke pribegle direktnim pritiscima na građane, pa i pretnji, kako bi se građani odrekli svojih tužbenih zahteva, rekao je Živković.

„Po novom stavu Vrhovnog kasacionog suda, banke su dužne da sedam dana pre zaključenja ugovora stranci dostave ponudu na kojoj se vide svi troškovi koje stranka treba da plati. Nakon što većina banaka nije pravilno informisala građane o eventualnim troškovima, mi smo počeli da dobijamo postupke u više od 90 odsto slučajeva. Ali, nakon što građani dobiju parnicu u prvostepenom postupku, banke agresivno počinju da ih pozivaju i zastrašuju ih gubljenjem spora i enormnim sumama koje će morati da plate banci“, upozorio je Živković.

On je dodao da građani koji nasednu na to i pristanu da povuku tužbu, banke pribegavaju novoj prevari, govoreći da oni ne pristaju na tu „ponudu“ i ipak uzimaju novac od građana.

Punomoćnik građana u sporovima protiv banaka Dragan Petrić pozvao je NBS, Ministarstvo pravde i pravosudne organe da postupaju u skladu sa pravom i pravdom, navodeći da banke rade na štetu građana i privrednih subjekata, što je suprotno Ustavu, zakonu i javnom moralu.

Kao vid prevare, Petrić je naveo troškove polise osiguranja za stambene kredite.

„Ovi troškovi su navedeni u ponudi, u skladu sa stavom Vrhovnog kasacionog suda, ali mi imamo dokaze da banke niti izdaju polise klijentima, niti isplaćuju osiguranje Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita, koja, verovatno, osigurava samu sebe“, naveo je Petrić.

Dejan Gavrilović iz Efektive kao jedan od primera prevare naveo je troškove obrade kredita, gde se ne zna tačno šta podrazumeva ta obrada, kao i da troškovi obrade moraju biti realni, odnosno usklađeni sa stvarnim troškovima i identični za sve banke, što od 2018. stoji i u zvaničnom dopisu NBS svim bankama.

Iste godine je i Vrhovni kasacioni sud pozvao građane da tuže banku, ukoliko smatraju da im je nezakonito uzela novac, podsetio je Gavrilović i dodao da je posle reagovanja NBS od 2011. donet niz zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, po kome su banke dužne da kredit i kamatne stope vezuju za zvanični kurs NBS, a ne za svoje, proizvoljne kurseve.

„Broj tužbi se poslednjih godina povećao na 250.000, što nije zabeleženo nigde u svetu, i do septembra prošle godine banke nijedan spor nisu dobile pravosnažno, niti na Vrhovnom kasacionom sudu, niti na nižim nivoima sudstva“, rekao je Gavrilović.

On je naveo da je Vrhovni kasacioni sud ponovo dozvolio bankama da mešetare, uvođenjem obavezne ponude kojom banke, navodno, poštuju zakon, ali određene tačke ove ponude ostaju nerazjašnjene i nedokazane,

„Ovo u poslednjih godinu dana vodi tome da se i najvišem i na nižestepenim sudovima donose razne presude, tako da nam je potrebna kristalna kugla da bismo predvideli šta će se dalje dogoditi“, dodao je Gavrilović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari