Posebna priča u racionalizaciji su otpuštanja u lokalnim samoupravama. U Ministarstvu za finansije nisu mogli da nam kažu koliko je ljudi dosad tačno otišlo, a Njegoš Potežica napominje da ni Sindikat nema pouzdane informacije.
– Sa lokalom je drugačija situacija, Zakon je specifičan, i ima više različitih slučajeva. Neke opštine uopšte nemaju potrebe da nekog otpuštaju a neke imaju i po 180 ljudi viška, poput Leskovca. Problem je taj što je sve usmereno na upravu, a niko ne vodi računa o javnim preduzećima koja su budžetski korisnici. Zakon je zato trebalo da se odnosi na sve koji novac primaju iz budžeta, napominje Potežica.
Kao primer Potežica navodi opštinu Užice, u kojoj radi oko 150 ljudi u upravi, dok je u javnim preduzećima u ovom gradu zaposleno 700 ljudi. Stavovi MMF-a i Vlade, smatra on, zato ne treba da budu usmereni ka tome da li će 2.000 ili 8.000 ljudi biti otpušteno, već ka tome koliko će se smanjiti javna potrošnja.
– Trebalo bi da se izađe sa konkretnim predlozima, da vidimo kolike su uštede. U velikoj meri se ništa nije promenilo jer dok se negde smanjio broj zaposlenih, na nekim drugim mestima zapošljavaju se drugi ljudi, tvrdi Potežica.
Saša Paunović, predsedavajući Stalne konferencije gradova i opština i predsednik opštine Paraćin, kaže za Forum da informacije koje je dobio od Ministarstva finansija potvrđuju da je u lokalnim samoupravama dosad otpušteno 1.400 zaposlenih.
– Prema Zakonu o maksimalnom broju zaposlenih u lokalnim upravama moguće je otpustiti još samo 800 ljudi. Pominjao se podatak da bi trebalo bez posla da ostane oko 5.700 ljudi, ali stvarno ne znam odakle te cifre, kad prema ovakvom zakonu nije moguće otpustiti više od 2.200 zaposlenih u lokalnim upravama. Od tih 800, gotovo 400 njih radi u tri ili četiri opštine, dok čak u 56 opština nije bilo potrebe za racionalizacijom, tvrdi Paunović. On kaže da je u čak 100 od ukupno 140 opština ovaj proces već završen i da je gotovo 70 odsto posla gotovo.
Tamo gde je bilo nekih problema i gde još uvek nije sprovedeno sve do kraja, napominje Paunović, to je rezultat činjenice što pojedine opštine nisu imale novca da posao urade kako treba. Zvaničnih podataka o tome koliko bi se uštedelo otpuštanjem 10 odsto zaposlenih u upravama nema, iako je ranije pominjano da bi uspešna racionalizacija u budžetu ostavila polovinu godišnjih plata otpuštenih radnika.
Ušteda veća od milijarde
– Ako jedan radnik državu košta 500.000 dinara bruto godišnje, a plate u lokalnim upravama su negde između 20.000 i 27.000 dinara, onda bi ušteda na zaradama onih koji su dosad otpušteni bila oko 1,1 milijardu dinara, napominje Saša Paunović, predsedavajući Stalne konferencije gradova i opština.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


