Skupština usvojila Strategiju upravljanja mineralnim resursima do 2040. 1Foto: Shutterstock/Skynight87

Skupština Srbije usvojila je danas Strategiju upravljanja mineralnim i drugim geološkim resursima Srbije do 2040. godine sa projekcijama do 2050. godine, kojom se utvrđuje sveobuhvatan plan razvoja rudarskog sektora za narednih 15 godina, sa vizijom i projekcijom do 2050. godine.

Strategijom se uvodi moderan i integrisan okvir za odgovorno i održivo upravljanje prirodnim resursima, sistemski integrišu međunarodni standardi i najbolje prakse, čime se unapređuje transparentnost, predvidljivost i efikasnost u upravljanju mineralnim resursima.

Akcenat je stavljen na razvoj mehanizama za upravljanje rizicima, klimatsku neutralnost i primenu energetski efikasnih i niskougljeničnih tehnologija.

Strategija se zasniva na principima održivog korišćenja prirodnih bogatstava, zaštite biodiverziteta, klimatske otpornosti i smanjenja negativnih uticaja rudarskih aktivnosti.

Njom se uspostavlja koncept održivog rudarstva koji podrazumeva racionalnu eksploataciju, kontrolisano korišćenje prostora i primenu savremenih tehnologija koje značajno smanjuju uticaj na životnu sredinu.

Poslanici su usvojili izmene i dopune Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara kojima se utiče na smanjenje finansijskog opterećenja građana koji svakodnevno koriste zaštićeno područje kao deo svog životnog i radnog okruženja.

Skupština Srbije potvrdila je i više međunarodnih sporazuma i ugovora i usvojila izmenu Odluke o upotrebi Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama van granica Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari