Vučićevih 1.000 evra još daleko: Kolike su stvarno plate lekara i medicinskih sestara u Srbiji 1foto EPA-EFE/MARKO ĐOKOVIĆ

“Neki ljudi kažu da će plate lekarima biti hiljadu evra, a one već jesu toliko”, izgovorio je predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu na jednoj od režimskih televizija i onda naveo primer lekara specijaliste koji ima već sada 1.020 evra dok su doktori u crvenim kovid zonama plaćeni više od 1.500 evra. I medicinske sestre i tehničari su, tvrdi predsednik, dobili značajna povećanja, “sa 282 evra na 522 evra” a oni iz kovid zone dostižu 684 evra.

Ipak, reč je o zaradama u koje su uključeni razni dodaci dok osnovna plata, čak i nakon poslednjeg, januarskog i najvećeg do sada povećanja, ne stiže do te crte. Zaposleni u zdravstvu ukazuju da su niske plate iz čitave prethodne decenije, bile jedan od glavnih uzroka masovnog odlaska lekara i sestara u zapadne zemlje, a stanje je počelo da se popravlja tek tokom pandemije. Ali, državni vrh pri tom nije građanima objasnio uzroke masovnog odlaska medicinskih radnika u inostranstvo, što je tek pandemija donekle usporila. Nije objasnio ni svoju ulogu u tom procesu, ni zbog čega je Nacionalna služba za zapošljavanje bila jedan od zvaničnih kanala za odlazak domaćih stručnjaka.

Ulazak koronavirusa pokazao da je vrag odneo šalu, da nema dovoljno medicinskog osoblja, da “aplauz u osam”, ordeni i proglašavanje čitave jedne struke za heroje, nije pravi motiv za nadljudske napore u crvenim zonama. Tek tada je počelo da se govori o povećanju plata i o novom zapošljavanju.

– Pre nego što se pozove na poslednje povećanje plata, od januara ove godine, vlast bi morala da nam odgovori zašto je, ako toliko brine o lekarima, ponovo, sada na 2025. godinu, odložena primena zakona o platnim razredima, kojim bi plate u bile uvećane sigurno za oko 30 odsto. Ako brine o građanima i njihovom pravu na lečenje, zašto je optimizacijom u zdravstvu predviđeno da se do 2035. godine broj od 300 zdravstvenih ustanova spustiti na 120? Zašto sve ide u pravcu gašenja primarne zaštite? Da se razumemo, lekari i medicinsko osoblje će se snaći, ali je pitanje u kakvoj će se situaciji naći građani. Naš sindikat se poslednjih šest godina bori za opstanak državnog zdravstva, smatramo da nam je to zadatak i ako ga ne ispunimo, 70 odsto stanovništva neće imati mogućnost da koristi medicinske usluge. To je pokazao i primer stomatologa, kada je taj segment isključen iz obaveznog zdravstvenog osiguranja – kaže za Danas Radomir Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta.

Vučićevih 1.000 evra još daleko: Kolike su stvarno plate lekara i medicinskih sestara u Srbiji 2

On ističe da su i to razlozi nezadovoljstva zdravstvenih radnika, kao i niske plate koje ni posle januarskih povećanja nisu dostigle hiljadu evra kako predsednik Srbije tvrdi.

Prema računici zasnovanoj na Pravilniku o koeficijentima u javnim službama i objavljenoj vrednosti osnovice koja se utvrđuje godišnje, medicinske sestre 2012. zarađivale su u proseku i bez dodataka 25.541 dinar, a lekar takođe bez dodataka, 56.466 dinara. Kada je 2014. svima u javnom sektoru smanjena zarada, pale su i plate u zdravstvu. One su uvećavane narednih godina za po nekoliko hiljada dinara, a prema poslednjoj korekciji osnovice, medicinske sestre u narednom periodu primaće 46.170 a lekari, još daleko od evropske hiljadarke, bez dodataka, 95.891 dinar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari