
Godišnjica NATO agresije na SR Jugoslaviju ove godine obeležava se u Batajnici na aerodromu koji nosi ime palog pilota Milenka Jovanovića, dok su one ranijih godina vlasti SNS-a održavane u različitim gradovima koji su bili mete NATO bombi.
Prvo obeležavanja tokom vlasti naprednjaka i socijalista, 2013. godine za vreme Vlade Ivice Dačića, održano je u Straževici, dok je ono poslednje održano u Prokuplju. Ono što se ustalilo kao konstanta kroz godine je da na obeležavanjima prisustvuje državni vrh Srbije i Repubike Srpske, kao i patrijarh. Takođe, godišnjice su obeležene i porukama očuvanja Republike Srpske.

Dačić kod „Glasnika sa Straževice“
Državno obeležavanje tokom vlasti SNS-a i SPS-a počelo je u Straževici 2013. godine. Brdo Straževica mesto je koje je najviše gađano tokom NATO agresije 1999. godine. Na vrhu ovog brda nalazile su se radarske antene koje su danonoćno gađane iz NATO aviona, pa su ih pripadnici PVO stalno popravljali i iznova postavljali, pisao je RTS. Na tom mestu 2002. godine podignut je spomenik “Glasnik sa Straževica”, kao znak sećanja na one koji su u toj akciji poginuli. Tu je 2013. godine Ivica Dačić, tada premijer, položio venac.

Iste godine, patrijarh Irinej je služio pomen u Hramu Svetog Save, dok je u Novom Sadu održan komemorativni skup u organizaciji delegacije Grada Novog Sada, garnizona Novi Sad, ORVS Grada Novog Sada, SUBNOR-a Novi Sad i porodica poginulih pripadnika VS.
2014. bez centralne manifestacije, naredne kod Generalštaba
Godišnjica NATO bombardovanja obeležena je, doduše bez centralne manifestacije, 2014. godine, polaganjem venaca u Varvarinu. Tadašnji predsednik Tomislav Nikolić položio je venac na spomen-obeležje poginulima u bombardovanju mosta na Velikoj Moravi kod Varvarina. Godišnjica je obeležena i u drugim gradovima.
“Da me nisu ubili NATO projektili, danas bih imala 19 godina i bila bih sjajan student prava. Zaljubila bih se, a moji roditelji bi bili ponosni na mene”, čulo se sa centralne ceremonije povodom početka NATO agresije ispred Generalštaba u Beogradu. Nakon himne i glumačkih trenutaka, okupljenima se obratio premijer Aleksandar Vučić, uz zvuke vatre i huka aviona. Ceremoniji je prisustvovao državni vrh Srbije i Republike Srpske.

U Varvarinu poruke podrške Srpskoj, zatim Grdelica i Aleksinac
“Ubijali ste nas, ubijali ste našu decu, ali Srbiju niste ubili jer Srbiju niko ne može da ubije”, poručio je premijer Vučić 2016. godine u Varvarinu. Predsednik Vučić je tada poručio onima koji, kako kaže, presudu protiv nekadašnjeg predsednika Republike Srpske žele da iskoriste za napad na Srpsku, da Srbija u skladu sa Dejtonom to neće dozvoliti, da će braniti ovaj entitet u BiH, te da Srbija nije ničija krpa. Pre njega obratio se predsednik opštine Varvarin Zoran Milenković, čija je šesnaestogodišnja ćerka Sanja takođe poginula u bombardovanju mosta.
Dan sećanja na žrtve NATO-a obeležen je 2017. u Grdelici, gde su 12. aprila 1999. avioni Alijanse gađali međunarodni putnički voz dok je prelazio preko mosta u Grdeličkoj klisuri.
Uz upaljenu sveću, 19 godina nakon bombardovanja u Aleksincu je obeleženo sećanje na agresiju. Bratislav Miladinović, koji je u bombardovanju Aleksinca izgubio sestru, majku i oca, poručio je da ne prihvata da će smrt nedužnih ljudi nekome doneti dobro. Zatim se obratio i Vučić, tada već kao predsednik. Ceremoniji su prisustvovali i premijerka Ana Brnabić i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, koji se takođe obratio. Vučić je tada poručio da Srbija hoće partnerstvo, ali ne i članstvo u NATO-u.
U Nišu zvuci sirene za uzbunu, tokom pandemije bez ceremonije
Zvucima sirena za uzbunu i gašenjem svetla, tačno u 19.45, 2019. godine počelo je u Nišu centralno državno obeležavanje 20 godina od početka agresije. Sem državnog vrha Srbije i Republike Srpske, ovom obeležavanju prisustvovao je i patrijarh Irinej. Dodik je tada poručio da „godine i decenije koje dolaze, godine su našeg državnog ujedinjenja“, dok je patrijarh Irinej naveo da tako nešto ne treba da se ponovi nikada i nigde u svetu, a da su zvuci sirena za uzbunu i “danas prisutni u našim životima”. Za 20 godina od početka bombardovanja održani su i brojni komemorativni skupovi širom zemlje, jedan ispred zgrade bombardovanog RTS-a, a proteste su održali radikali i DSS. Radikali su u Beogradu zapalili zastavu NATO-a i EU, dok je DSS kod Predsedništva ostavio “spomenik beščašća” Aleksandra Vučića.
Tokom pandemije koronavirusa, 2020. godine, ceremonije nije bilo. Predsednik Vučić objavio je tada fotografiju na društvenim mrežama uz poruku: “Srbija ne zaboravlja! Da živi ponosna i slobodarska Srbija!”
Epidemiološke mere u Beogradu, otkrivanje spomenika u Kruševcu
Naredne godine, obeležavanje godišnjice održano je u skladu sa epidemiološkim merama, u Kombank dvorani. Organizator ceremonije bila je Vlada Srbije, bilo je muzičko-scenskih prikaza, obratili su se Dodik, patrijarh Porfirije, kao i predsednik Vučić, koji je pročitao imena ubijene dece tokom NATO agresije.

Potpukovniku Veljku Radenoviću posvećena je pesma “Đenerale, nek je tvojoj majci hvala”, a 2022. otkriven je njegov spomenik na sto metara od porodične kuće u Kruševcu. Otkrivanju je prisustvovao i predsednik Vučić, na dan sećanja na početak bombardovanja, kada je položio venac na spomenik poginulim borcima 125. motorizovane brigade. Vučić je tada obišao i manastir Naupara, a sve to je bilo uvertira u ceremoniju u Kraljevu, kojoj su prisustvovali i zvaničnici Srpske, kao i patrijarh Porfirije. Okupljenima se obratila i Bojana Žarčanin, koja je bila dete kada je povređena za vreme NATO agresije u Kraljevu, i koja je Vučiću poručila da “čuva mir i stabilnost svih nas”.
Prethodne dve godine – Sombor i Prokuplje
Jedna od prvih ispaljenih krstarećih raketa na SRJ pogodila je, u večernjim časovima 24. marta, somborski vojni aerodrom, pet minuta pre službeno određenog vremena početka napada NATO na SRJ. Napad na aerodrom ponovljen je još jednom iste večeri i tom prilikom poginuo je zastavnik jugoslovenske vojske Radovan Medić. Državna ceremonija 2023. održana je upravo u ovom gradu, odakle je predsednik Vučić poručio da je na taj dan, pre 24 godine, konačno umrlo savremeno međunarodno pravo, dok je Dodik poručivao da će se ujedinjenje srpskog naroda desiti na miran način i bez obzira na one koji su bombardovali Srbiju i RS.
Iste godine održan je i protest u centru Beograda, nekoliko desno-orijentisanih stranaka – Dveri, DSS, POKS, kao i stranke, koja je danas deo vlasti, Zavetnici.

Vojnik Boban Nedeljković, 24. marta 1999. godine, poginuo je u prokupačkom garnizonu “Ratko Pavlović Ćicko”, te je zato u Prokuplju prošle godine održana centralna ceremonija. „Ima jedan mali narod u Evropi, u jednoj maloj zemlji na jednoj maloj teritoriji, koji se i dalje ponosno i dostojanstveno drži, koji ne pristaje na okupaciju i naređenja sa strane“, izjavio je Vučić u svom obraćanju, a okupljenima se obratio i Dodik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.