Srpski pokret obnove je na Saboru stranke u Beogradu potvrdioáliderstvo Vuka Draškovića, koji već 20 godina, od osnivanja, predvodi jednu od najstarijih političkih partija u Srbiji.

Delegati na Saboru su izabrali sedam potpredsednika – Srđana Srećkovića, Žiku Gojkovića, Aleksandra Jugovića, Aleksandra Čotrića, Mirka Čikiriza, Sanju Čeković i Zorana Milenkovića – i usvojili dokument Evropski program SPO, kojim stranka nastavlja svoje profilisanje kao „istinske, evropske desnice“.

Vuk Drašković je poručioáda je SPO za bezuslovan kurs Srbije ka Evropskoj uniji, ulazak u NATO i hitne promene Ustava, u cilju istinske decentralizacije zemlje, kako bi postali „država evroregija i regiona“. Lider SPO upozorio je da Srbija „ne sme da propusti poslednji voz za Brisel“ i ukazaoáda ulaskom uáEU zemlja „ne ulazi u raj, nego izlazi iz pakla“, a da time neće ugroziti svoje istorijske, duhovne, ekonomske ili ma koje odnose sa narodima i državama izvan Unije.

Drašković je poručio da je SPO proteklih godina „delio sudbinu stotina hiljada gubitnika demokratske tranzicije“ i pozvao članove te stranke i simpatizere da „ponovo budu misionari“, kao što suábili iádevedesetih.

Kao glavnog strateškog partnera, Drašković je označio Demokratsku stranku. „Današnjoj Srbiji se žuri u Evropu i potrebne su joj obe evropske ruke – i desna i leva. Već dve decenije naš strateški partner je DS, koja je za republiku i članica je Socijalističke internacionale, dok mi pripadamo desnoj porodici, Evropskoj narodnoj partiji, i programski smo za ustavnu parlamentarnu kraljevinu. Teza i antiteza, ali u istom smeru“,áistakao je predsednik SPO.

Svečanom delu Sabora prisustvovali suápredstavnici brojnih parlamentarnih stranaka i diplomatskog kora, među kojima predsednik Republike i lider DS Boris Tadić, potpredsednici demokrata Dragan Šutanovac i Dušan Petrović, lider LDP Čedomir Jovanović i, prvi put, jedan predstavnik SPS – predsednik Izvršnog odbora partije Branko Ružić.

Obraćajući se učesnicima Sabora, Boris Tadić je rekao da mu je čast da prisustvuje skupu stranke koja se dve decenije bori za demokratiju i približavanje Srbije Evropskoj uniji, koja je trpela udare i podnosila žrtve, ali i imala snage da opstane i u sadašnjem vremenu.áTadić je najavio da će parlamentarni izbori biti održani u martuáili aprilu 2012, dakle da neće biti vanrednih izbora, i dodao da DS i SPO nastavljaju da budu partneri.

SPO, koji je nastao 1990. iz Srpske narodne obnove čiji su lideri bili Mirko Jović, ugostitelj iz Pazove, Vojislav Šešelj, kasnije lider Srpske radikalne stranke i Vuk Drašković, godinama je važio za najmasovniju i najorganizovaniju opozicionu partiju u Srbiji, sve do naglog pada 1999-2000. godine. Danas, prema zvaničnim stranačkim podacima, broji oko 50.000 članova i ima 164 opštinska odbora na području uže Srbije i Vojvodine, a 29 na Kosovu.

Stranka je preživela dva ozbiljnija raskola, prvi 1998. kada je iz nje izašao Velimir Ilić i drugi 2005, kada je poslušnost otkazala grupa poslanika, na čelu s potpredsednicima stranke Veroljubom Stevanovićem i Vojislavom Mihailovićem. Vuk Drašković je preživeo dva atentata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari