
Verujem da u narednih mesec dana može da dođe do velikih pomaka po pitanju zakona o biračkim spiskovima, Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i medijskih zakona, jer je to interes svih u našoj zemlji“, naveo je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, 25. marta, posle razgovora u Briselu sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antonijem Koštom.
U ponedeljak 28. aprila skupštinski Odbor za kulturu i informisanje raspisao je novi konkurs za članove REM, sve u cilju, kako je istaknuto u javnosti, ispunjavanja zahteva studenta koji su 14 dana blokirali RTS.
Bez obzira na to što će konkurs trajati neko vreme i što ga vlast opet može zloupotrebiti, na šta upozorava deo opozicije, Vučić verovatno računa da je time ispunio jedno od datih obećanja.
Ostaju medijski zakoni i ispunjavanje preporuka ODIHR. Vučić je u utorak, a uoči dolaska evropske komesarke Marte Kos u Beograd, rekao da veruje da će pomaci po pitanju upravo regulatorne agencije, medijskih zakona, ODIHR-ovih preporuka, doprineti daljem napretku Srbije na evropskom putu.
Sve, čini se, ide u prilog tome da će vlast u narednom periodu pokušati da ispuni, ili bar isfingira ispunjavanje, onoga što se od Srbije traži i što je obećao Fon der Lajen, koja, prema nekim tumačenjima, jedina ima razumevanja za njega.
Ukoliko mu fingiranje uspe, Vučić se posle toga možda i odluči na raspisivanje izbora.
Nezvanično se u diplomatskim krugovima koji se bave integracijama Srbije može čuti, da ma koliko to delovalo nerelano, Vučiću je stalo da ne izgubi legitimitet u EU, najviše kod fon der Lajen, budući da kod, na primer Kaje Kalas, visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost, čiji se dolazak u Beograd takođe očekuje, ne stoji najbolje pogotovo ako 9. maja ode u Moskvu.
Uz to, stalo mu je i do novca koji Srbija, uz reforme, može dobiti iz evropskog Plana rasta. A nije ni nevažno ni šta o tome misli deo njegovih simpatizera, s obzirom na to da će na narednim izborima morati da igra na sve raspoložive karte kako bi zahvatio što veći deo biračkog tela.
Zato se postavlja pitanje može li Vučić da isfingira ispunjavanje obraćanja. Dok je na Komisiji da proceni da li će mu progledati kroz prste i reforme oceniti ispunjenim ili ne.
Danijela Nestorović, poslanica Ekološkog ustanka i članica Radne grupe za poboljšanje izbornih uslova, za Danas kaže da kao i mnogo puta do sada Vučić uporno maže oči evropskim zvaničnicima pričom da postupa u skladu sa zahtevima ODIHR i evropskog parlamenta.
– Tako je i ovog puta. Predlog zakona o izmenama zakona o jedinstvenom biračkom spisku koji su predložili predstavnici SNS-a je bio na tri javna slušanja. Članovi radne grupe za poboljšanje izbornih uslova iz redova opozicije su izašli iz radne grupe zbog konstantne opstrukcije rada od strane većine. U tom smislu, mislim da će Vučić preko Ane Brnabić i odbora za zakonodavstvo ubaciti njihov predlog u skupštinsku proceduru i na taj način predstaviti Marti Kos da se radi na ispunjavanju preporuka ODIHR-a – procenjuje ona za Danas.
Kako zaključuje, kao i svaki put do sada predstaviće to kao uspeh vladajuće stranke.
Kada je reč o medijskom setu zakona, Tamara Filipović Stevanović, generalna sekretarka NUNS, za Danas kaže da se trenutno zna da su zakoni usvojeni 2023. (Zakon o elektronskim medijima i Zakon o javnom informisanju i medijima) pretpeli izmene i da su na relaciji između Beograda i Brisela, odnosno resornog ministarstva i Evropske komisije.
O njima nije bilo javne rasprave i izmene na njima su se desile u okviru radnih grupa, ali da NUNS, iako je imao člana u radnoj grupi, nema informacije šta je otišlo na komentarisanje u Brisel.
Kada je reč o kako kaže “oktroisanom” Zakonu o javnim medijskim servisima” javna rasprava je održana.
– U izveštaju o javnoj raspravi se vidi da ništa nije usvojeno od komentara i amandmana koje su podneli stručnjaci i zainteresovana zajednica. Znamo i da je taj zakon na relaciji Brisel-Beograd – navodi ona.
Upitana može li vlast da stavi te zakone na usvajanje u Skupštinu, odgovara da može, ali dodaje da bi bilo jako korisno za celu medijsku zajednicu da se pre toga zna koje verzije tih zakona će otići na vladu, a kasnije u plenum.
– Čitav proces je obeležen netransparentnošću i lošom saradnjom. Mogu oni to da usvoje i da opet obeleže jednu kvačicu da su ispunili uslov EU. Ali, zapravo, ono što je zahtev nas kao građana i medijske zajednice i EU je da se ti zakoni dosledno primenjuju što vidimo da se ne dešava. Ispunjavanje zakona usvojenih 2023. bilo je katastrofalno. Zapravo su zloupotrebljeni – zaključuje ona.
Podsetimo, Kos je uoči dolaska u Beograd rekla da je Srbija mnogo obećala u non pejperu iz decembra, proveravam šta je ispunjeno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.