
Parlamentarni izbori na Kosovu održani su 9. februara. Iako je iste večeri započelo prebrojavanje glasova, problemi sa procedurom i softverom doveli su do toga da i dalje nije nije završeno prebrojavanje, a u međuvremenu pojavili su se i brojni drugi problemi.
Najpre, stranica sajta Centralne izborne komisije (CIK) nije radila kako treba, pa joj se dosta dugo nije moglo pristupiti, a kada je proradila, najpre je pisalo da je obrađeno 23, a zatim 50 odsto glasova. Takođe postojalo je i neslaganje između ukupnog broja glasova i onih iz pojedinačnih opština.
Kasnije, pri prvom objavljivanju rezultati su pokazali da je vladajuće Samoopredeljenje imalo 55 odsto glasova, a predstavnici CIK-a su kasnije saopštili da je bilo tehničkih problema.
Stranica je nastavila pobremeno da “pada”, a iz CIK-a su ponavljali da su u pitanju tehnički problemi, te da do njih dolazi zbog velike posećenosti sajta.
Zbog nastalih problema i Osnovno javno tužilaštvo u Prištini pokrenulo je istragu o padu platforme i moguće zloupotrebe ili manipulacije glasvima.
Predsednik Centralne izborne komisije, Krešnik Radonjići, je uveče 9. februara rekao da preliminarni podaci sa izbora neće moći da se objave na onlajn platformi.
Radonjići je rekao da je CIK odlučio da ručno prikuplja podatke sa svih biračkih mesta putem formulara za rezultate za političke subjekte, koji su se popunjavali na biračkim mestima nakon prebrojavanja glasačkih listića.
Tako je počelo ponovno brojanje u opštinskim centrima, koje i dalje nije završeno, jer je obrađeno 2532 od 2533 biračkih mesta.
Na te glasove porebno je dodati još oko 90 hiljada glasova iz dijaspore, uslovnih glasova i glasova osoba sa invaliditetom.
Nova neslaganja
Na sve to, kako piše portal Koha, podaci koje je CIK objavio pokazuju neslaganje od oko 6000 glasova između rezultata nakon prebrojavanja na biračkim centrima i rezultata iz opštinskih centara za brojanje.
Neslaganje je potvrđeno kod 6316 glasova, a od toga 5888 glasova pripalo je subjektima koji su prešli izborni cenzus i Srpskoj listi.
Samoopredeljenje je nakon overe rezultata u opštinskim centrima dobilo 3.348 glasova više, Demokratska partija Kosova 1.267, Demokratski savez Kosova 1.147, koalicija ABK-Nisma 446, a Srpska lista 126 glasova.
Iz CIK-a nije dato nikakvo objašnjenje za tu razliku u rezultatima.
Osim toga, problem se javio i među glasovima iz inostranstva gde je poništeno 3296 paketa glasova.
Od 54409 paketa, odobrena je 51140, dok se obrađuje još 14360.
Iz CIK-a su saopštili da su ovi glasovi odbijeni jer su ih poslali ljudi koji su poništeni prilikom registracije kao glasači van Kosova, zatim zato što nemaju potvrdu o registraciji, zato što su poslati više puta, kao i zbog slanja više od jednog glasačkog listića.
Za sada, još uvek se nije počelo sa prebrojavanjem glasova sa uslovnih biračkih mesta, kojih je 12801, kao i glasova osova sa invaliditetom kojih je 2597.
CIK pokazao da nije u stanu da okonča proces
Koordinartor radne grupe Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35 Dragiša Mijačić za Danas naglašava da je proces brojanja glasova pun kontraverzi.

“Iako je i ranije bilo problema u ovom procesu, na ovim izborima CIK je pokazao da već duže vreme nije u stanju da uspešno okonča proces što svakako dovodi do narušavanja kredibiliteta kako te institucije tako i izbornih rezultata”, tvrdi naš sagovornik.
On ističe da da je margina između političkih takmaca izuzetno mala i dodaje da će od nekoliko desetina, ili stotina glasova zaviisiti izborni rezultati koji će direktno uticati na mogućnost formiranja nove vlade dosadašnjeg premijera Albina Kurtija.
“Otuda su sve oči uprte u rad CIK-a, kao i na moguće mahinacije u brojanju”, tvrdi Mijačić.
Govoreći o neslaganju koje se pojavilo između broja glasova u opštinskim centrima i biračkim mestima, sagovornik Danasa tvrdi da to uz činjenicu da još uvek nisu prebrojani uslovni glasovi ne ide u prilog profesionalnosti rada CIK-a.
Podsetimo, najbolji rezultat i dalje ima Samoopredeljenje Aljbina Kurtija (40,80 odsto), na drugom mestu je Demokratska partija Kosova (DPK) sa 22,05 odsto glasova, zatim sledi Demokratski savez Kosova (DSK) sa 17,64 odsto i Alijansa za budućnost Kosova (ABK) sa 7,46 odsto.
Dok od stranaka koje prdstavljaj usrpsku zajednicu Srpska lista (SL) ima 4,62 odsto glasova, zaim sledi Za slobodu, pravdu i opstanak Nenada Rašića sa 0,48 odsto, Srpska demokratija sa 0,37 odsto, Srpski narodni pokret sa 0,21 odsto, a na kraju se nalaze GI Narodna pravda (0,09 odsto) i Partija kosovskih Srba (0,05 odsto).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.