
Nemački ambasador na Kosovu Jern Rode, optužio je Srbiju da se mešala u kosovske izbore, pozivajući se na izveštaj posmatračke misije EU. Iako se akcije zvaničnog Beograda mogu videti kao mešanje u izborni proces Kosova, naš sagovornik tvrdi da je to razumno jer Srbija Kosovo i dalje vidi kao deo svoje teritorije, te da dok Kosovo ne bude „rešena priča“ ne možemo očekivati drugačiji pristup.
Posmatačka misija Evropske unije na Kosovu objavila je ubrzo nakon održanih izbora preliminarni izveštaj.
Jedna od stavki koja je izazvala pažnju javnosti jesu navodi o pritisku Srpske liste na birače, ali i otvoreno podržavanje Srpske liste (SL) od strane predsendika Srbije Aleksandra Vučića.
„Sagovornici su često izveštavali da članovi Srpske liste vrše pritisak na birače koji u velikoj meri zavise od srpske socijalne pomoći ili zapošljavanja u institucijama kojima upravlja Srbija u opštinama kosovskih Srba. Štaviše, predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvoreno je podržao SL i pozvao birače da glasaju za stranku”, navodi se u izveštaju.
Oni takođe ističu i najavu direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića da će socijalno ugroženim i nezaposlenim licima biti podeljeno 22.000 dinara mesečno, počev od 5.000 primalaca od sredine februara.
Sa druge strane, navode da je izlazak čak šest srpskih stranaka pozitivni pomak.
“Međutim, Srpska lista je do sada dominirala političkim pejzažom u zajednici kosovskih Srba“, istakli su.
Ambasador Nemačke na Kosovu Jern Rode, pozivajući se na ovaj izveštaj, u utorak je na društvenoj mreži Bluesky napisao da se Srbija umešala u kosovske izbore.
These attacks and campaigns extend beyond the Serbian border. As EEOM Chief Loiseau highlighted, Serbia interfered in the Kosovar elections by promoting votes for Srpska Lista. At the same time, Serbia baselessly accuses Kosovo of supporting genuine protests in Serbia without any evidence.
— Ambassador Jörn Rohde (@pristina.diplo.de) February 18, 2025 at 2:16 PM
To je naravno izazvalo i reakciju srpskih zvaničnika, odnosno direktora Kancelarije za KiM Petra Petkovića koji je u saopštenju upitao nemačkog ambasadora kako se nije oglasio povodom manipulacija Centralne izborne komisije i činjenice da samo srpski glasovi nisu prebrojani već deset dana.
On mu je poručio da ovom izjavom izlazi iz diplomatskih okvira, kao i da se stavlja u funkciju portparola Aljbina Kurtija kojem smeta ubedljiva pobeda Srpske liste.
Petković je dodao i da je jasno da bi Rode u parlamentu video dosadašnjeg ministra u Kurtijevog vladi Nenada Rašića, te da mu „na sve moguće nečasne načine pokušava da omogući poslaničko mesto“.
Dok Kosovo ne bude završena priča, možemo očekivati mešanje Srbije
Marko Milenković iz NVO Nova društvena inicijativa za Danas kaže da se zvanični Beograd godinama unazad meša u izborne procese na Kosovu i dodaje da je to u neku ruku i razumno jer Srbija, po Ustavu, Kosovo vidi kao teritoriju Srbije.

“U tom smislu ne možemo očekivati drugačije, sve dok traju politički procesi, pogotovu poslednje tri godine, kada nemamo progres u dijalogu između dve strane”, kaže Milenković.
On ističe da je normalno da se Srbija meša u izborni proces jer to u određenoj meri određuje pozicije u okviru dijaloga, ali i poziciju Srpske zajednice na Kosovu.
“Čak i ako biste pitali srpsku zajednicu na Kosovu, mislim da bi ljudi želeli da se Beograd uključi u politička dešavanja, i to u većoj meri nego što je sada”, tvrdi naš sagovornik i podseća da su se i srpski izori održavali na Kosovu sve do vlade Samoopredeljenja, jer od tada to više nije bilo moguće.
Milenković podseća da je Srbija i dalje najveći poslodavac za srpsku zajednicu, kao i neka vrsta garanta i finansijera multietničkog Kosova.
“Srpska zajednica je najviše zavisna od srpskih institucija koje zapošljavaju veliki broj ljudi, dakle i dalje ovde imamo srpske institucije koje funkcionišu u okviru zdravstva i obrazovanja”, kaže sagovornik Danasa.
Zbog toga, dodaje on, sve dok Kosovo nije “rešena ili završena priča” može se očekivati da će Srbija imati interese da se uključi u izborni process i na neki način učestvuje.
“Da li je to učešće dobro ili loše, o tome možemo da razgovaramo, i kako se to odnosi na demokratiju u srpskoj zajednici, to je drugi aspekt, ali normalno je očekivati da će se zvanični Beograd mešati u izborni proces ovde, jer ima interese na samom terenu”, naglašava Milenković.
On podseća i da su Srbi na Kosovu takođe građani Republike Srbije i da imaju srpska dokumenta, te da je i zbog toga logično da Beograd bude uključen u političke procese.
Sa druge strane on ističe da je srpska zajednica na Kosovu problem jer postoje “jasne naznake da i ova prava koja su Srbima garantovana pokušavaju da se uklone i uruše od vlade samoopredeljenja”.
Kao sličan scenario srpskom mešanju u izbore, Milenković navodi i izjave Specijalnog izaslanika predsednika Sjedinjenih Američkih Država Ričarda Grenela koji je kritikovao Kurtija i demantovao njegove navode o saradnji Kosova sa SAD.
“U tom smislu mi možemo da gledamo na to i kao mešanje međunarodne zajednice u izbore, jer smo sa jedne strane imali Srbiju koja podržava jednu opciju, a sa druge američku administraciju koja se jasno odredila protiv režima Samoopredeljenja”, zaključuje naš sagovornik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.