Obrt u slučaju Generalštab: Da li Vučić pomaže ili pregovara s Trampom? 1foto FoNet/X jaredkusner

Privođenje Gorana Vasića, v.d. direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zbog sumnje da je falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra Generalštaba, može biti samo još jedan korak u pregovorima, a ne potpuni kolaps celog projekta.

Moguće da je nastao veliki problem sa poslom koji se u okviru porodičnog biznisa američkog predsednika realizuje u Srbiji, pa je predsednik Srbije dobio poruku da što pre zatvori „stranicu“ priče koja može da kompromituje Donalda Trampa u Americi budući da Amerikance interesuju američki zakoni i povezanost nacionalnog zakonodavstva drugih država sa njima.

To kažu sagovornici Danasa komentarišući iznenadni obrt u, činilo se, završenoj priči o izgradnji hotela, umesto srušene zgrade Generaštaba, komanije “Affinity Partners“, u vlasništvu Trampovog zeta Džareda Kušnera.

Nakon vesti o hapšenju Vasića, odnosno da je ključni dokument na koji se oslanjala srpska vlada kako bi omogućila realizaciju ovog posla, bio falsifikovan, oglasila se i Kušnerova kompanija izjavom je da nije imala nikakvu ulogu u preispitivanju kulturnog statusa lokacije, da radovi još nisu počeli i da je sudbina projekta sada neizvesna.

generalštab 2024
FOTO: Stanislav Milojković

O svemu je izvestio i Njujork tajms, nakon što se u američkim medijima, posle Trampove posete Saudijskoj Arabiji, već piše i priča o poslovnim dilovima porodice američkog predsednika, i postavljaju se pitanja o tome da li funkciju na kojoj je koristi zarad privatnog biznisa.

Mnogi u Srbiji su pomislili da je ovo Vučićeva osveta Trampu jer se početkom maja nije video sa njim u Americi, što, ako je tačno otvara pitanje na osnovu čega se Vučić oseća toliko slobodnim i jakim da tako nešto učini i da li tim potezom uvlači zemlju u konfrontaciju sa Amerikom.

Istraživač Novog trećeg puta Dragoslav Rašeta za Danas kaže da je hapšenje korak u pregovorima, a ne potpuni kolaps celog projekta.

– Da bi ostvarili dobre odnose sa Trampovom Belom kućom, pojedini lideri veruju da je saradnja sa Trampom u kontekstu privatnog sektora rešenje. Lokacije za nove „Trump Tower“ je ponudio ne samo Beograd, već i Damask i nekoliko gradova u Indiji. Ovo su pokušaji El Šare, Modija i Vučića da što brže uspostave prisne odnose sa Trampom, koristeći obrasce saradnje koji su se pokazali kao uspešni tokom Trampovog prvog mandata. Stoga verujem da je ovo hapšenje samo još jedan korak u pregovorima, a ne potpuni kolaps celog projekta – smatra Rašeta.

Dok Dragimir Anđelković, istoričar i politički analitičar, dodaje još jedan aspekt cele situacije.

On za Danas kaže da je Amerika ozbiljna država u kojoj je vladavina prava nesumnjiva, te da američki predsednik nije isto što i aktuelni srpski diktator.

– Uz svu Trampovu napadnost, on vodi računa o američkim zakonima. Očito je nastupio veliki problem sa poslom koji je planirao da u okviru porodičnog biznisa realizuje u Srbiji. Amerikance interesuju američki zakoni i povezanost nacionalnog zakonodavstva drugih dražva sa njima. Ako je nešto u Srbiji nelegalno ali ne podleže odgovarajućoj američkoj regulativi, verujem, da pragmatičnim Amerikancima to nije problem. Sve se menja ako sa stanovišta njihovih zakona može da se protumači da je Tramp upleten u korupcionašku aferu u Srbiji – ukazuje on.

I procenjuje da je sve ili makar dovoljno toga oko „Projekta Generalštab“, ovako ili onako, realizovano pre nego što je Donald Tramp pobedio na predsedničkim izborima, onda američkom predsedniku i njegovom okruženju niko ne bi mogao da prebaci da trguju uticajem i na druge načine sa pozicija državne moći prave lične kombinacije.

– No, s obzirom da je Vučić mislio da će pobediti Kamala Haris i zbog svojih veza sa porodicom Soroš igrao na nju, on ništa nije blagovremeno radio na, sa stanovišta srpskih zakona, nelegalnom nameštanju posla za uticajne američke investitore kojima je obećao profitabilnu mogućnost. Kada je srpski spin diktator posle Trampove pobede shvatio da se preračunao, pojurio je da nadoknadi propušteno. Time je izazvao negodovanje srpske javnosti i struke, te svenarodni otpor, što je privuklo pažnju američkih medija i opozicionih političara. U takvim okolnostima, po svemu sudeći, Tramp i njegovo okruženje blagovremeno su shvatili da je za njih, makar u ovoj fazi, na ranije željeni način kontraproduktivno da nastave sa planiranim poslom u Beogradu – opisuje on.

I dodaje da je zbog toga, odnosno usled besa na Vučića radi njegovog bednog (geo)političkog šibicarenja, jako zahladneli prema njemu.

– Ipak, Vučić kao kukavica i autoritarna ličnost koja se klanja moćnijima od sebe isto onoliko koliko gazi slabije, ne bi se usudio da zbog toga minira poslove prekookeanskih moćnika. Po svemu sudeći on je dobio poruku od njih da što pre zatvori „stranicu“ priče koja može da kompromituje Trampa u samoj Americi, te je dao mig sistemskim izvršiocima da se odjednom, preko noći, sete da je Srbija na papiru „pravna država“ te da adekvatno deluju na nivou koji Vučić misli da njega neće ugroziti – kaže Anđelković.

On zaključuje da „poštena“ istraga oko „Slučaja Generalštab“, dok god je SNS kartel na vlasti, može da bude samo nepošten način da njegov šef sa što manjom štetom izađe iz opasne rupe u koju je upao zbog nedoraslog poigravanja sa američkom političko-poslovnom elitom u kontekst brutalnog gaženja srpskih ali po svemu sudeći i američkih zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari