Petar Petkovićfoto FoNet Milica Vučković

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je danas, na vanredoj konferenciji za štampu, da se došlo do rešenja oko Zakona o strancima koje će omogućiti nesmetan i normalan rad srpskih zdravstvenih i obrazovnih institucija na Kosovu i podvukao da Srbi neće biti stranci u svojim domovima i u svojim institucijama u kojima rade, prenosi Kosovo online.

„Sazvao sam vanrednu konferenciju za štampu kako bih saopštio da smo došli do rešenja koje će omogućiti nesmetan i normalan rad srpskih zdravstvenih i obrazovnih institucija na Kosovu i Metohiji. Na rešenju smo radili danima i nedeljama sa EU“, rekao je Petković i pohvalio angažman specijalnog izaslanika EU za dijalog Petera Sorensena i EU po ovom pitanju.

Rekao je da je sve vreme o svemu bio u kontaktu i razgovarao sa Srbima na terenu i zaposlenima u srpskim institucijama, sa rektorom, dekanima, direktorima bolnica, predstavnicima Srpske pravoslavne crkve, jer ovo pitanje nije administrativno, niti tehničko, već pre svega pitanje opstanka Srba na Kosovu.

„Izbegli smo najgori mogući scenario gašenja srpskih instucija na Kosovu i Meohiji, jer je to bio glavni cilj primene Zakona o strancima, koji je nakon 13 godina Aljbin Kurti odlučio da primeni. Zaustavili smo zatvaranje naših institucija, da naši ljudi mogu da nastave da studiraju, uče, da se leče i odlaze na svoje poslove. Sačuvali smo KBC u Kosovskoj Mitrovici, zdrastvene centre u Gračanici i Pasjanu, sve domove zdravlja, obazovne ustavnove, univerzitet sa deset fakulteta i akademijom“, objasnio je Petković.

Istakao je da je to veoma važna i dobra vest za Srbe na Kosovu.

„Srbi mogu da odahnu. Ponedeljak će bit običan radni dan“, naglasio je direktor Kancelarije za KiM.

On je istakao da se rešenje sastoji u tome da će 10 srpskih gradonačelnika sastaviti listu zaposlenih u svim obrazovnim i zdravstvenim ustanovama, uključujući i Univerzitet i studente, na osnovu koje biti izdato radno i boravišno pravo Srbima zaposlenim u tim institucijama.

„To znači da niko neće moći da prekida njihov rad, da upada, zatvara institucije, već će napš ljudi moći slobodno da nastave da rade, školuju se, leče… Lista će se obnavljati na svakih 12 meseci, jer će neki zaposleni odlaziti u penziju, novi će se tek zapošljavati, studenti će se smenjivati“, objasnio je Petković.

Naglasio je da će na tim listama biti upisani samo lični podaci, odnosno da neće postojati nikakav bezbednosni rizik za Srbe, budući da sve te podatke već ima Kosovska policija.

„Važno je da svi dobro razumeju da se ovim rešenjem ne radi ni o kakvoj intergaciji sprskih zdravstvenih i obrazovnih institucija u nekakav prištinski sistem. Apsolutno o tome nije reč, već se radi o načinu da sačuvamo te institucije i da ljudi zaposleni u njima nastave da rade po planovima, programima, propisima i protokolima kao i do sada. Poslodavac ostaje Republika Srbija i naši ljudi nastavljaju da rade u srpskim institucijama na Kosovu i Metohiji. To posebno ističem, jer će biti onih koji će obmanjivati javnost“, jasan je Petković.

Poručio je da Beorgad očekuje nastavak dijaloga, normalizaciju odnosa i da pitanje srpskih zdravstvenih i obrazovanih institucija bude deo dijaloga, ali i središnji deo Zajednice srpskih opština, koja, podvukao je, mora što pre da dođe na dnevni red, kako bi se zaštitile sve odredbe sporazuma iz 2013. i 2015. godine, onako kako je i Peter Sorensen više puta rekao.

„Ovde se ne radi ni o kakvom aktu države Srbije koji bi vodeo ka eksplicitnom ili implicitnom priznaju Kosova i Metohije. To se neće dogodoti dok je Aleksandar Vučić na čelu Srbije“, naznačio je Petković.

Obraćanje Petkovića usledilo je nakon današnjeg sastanka specijalnog izaslanika EU Petera Sorensena i kosovskog premijera Aljbina Kurtija u Prištini.

Izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Peter Sorensen istakao je na današnjoj konferenciji za medije u Prištini da EU smatra ključnim prioritetom da Vlada Kosova obezbedi boravišne dozvole za zaposlene i studente na koje se odnosi Zakon o strancima, za početni period od 12 meseci, kako bi se, kako je rekao, sprečio bilo kakav prekid zdravstvenih i obrazovnih usluga.

Kurti je, na konferenciji za medije nakon jutrošnjeg sastanka sa Sorensenom, poručio da nijedan građanin ne treba da strahuje od primene Zakon o strancima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari