
Izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Tonino Picula je, najavljujući svoju prvu zvaničnu posetu Beogradu, poručio da su studentski protesti u Srbiji prerasli u građanski pokret, a da je to svakako indikator široko rasprostranjenog sentimenta među građanima Srbije da ne postoji poverenje u državne institucije.
Picula se i ranije prošle nedelje, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, oglasio po pitanju višemesečnih demonstracija širom Srbije ocenjujuću da se Srbija nalazi u neproglašenom vanrednom stanju, a da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nija našao način da kompenzuje nezadovoljstvo onih koji protestuju.
Odlazeći predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević reagovao je na ovu izjavu izvestioca Evropskog parlamenta, ocenivši Piculino „mešanje u unutrašnja pitanja naše zemlje“ kao skandalozno, posebno ističući javni poziv studentima da treba da izađu sa političkim zahtevima.
Nakon ove izjave Vučevića, Stranka slobode i pravde saopštila je da vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) vodi „kampanju mržnje“ lepljenjem plakata na kojima je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju prikazan kao ustaša. Na više mesta u Srbiji postavljeni su se plakati s likom Picule sa ustaškom kapom i pred zastavom NDH, uz natpis „Tonino Picula izvestilac za NDH“, uz potpis Konzervativnog pokreta Naši koji je i ranije sprovodio slične akcije.
Picula je takođe i javno osudio nasilje nad demonstrantima, navodeći da se od zemlje kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU) očekuje da nasilnike privede pravdi.
Činjenica da su se i druge sfere društva aktivno uključile u demonstracije koje studenti predvode od novembra prošle godine, svakako se može uzeti kao potvrda izjave specijalnog izvestioca. Tokom demonstracija, prosvetari, advokati, poljoprivrednici, u cilju solidarnosti sa studentma u blokadi priključili su se protestima i paralelno sa studentskim ispostavili i svoje zahteve.
Masovni protesti koji se organizuju od velikog skupa na Slaviji, potvrdili su da u javnom mnjenju vlada opšte nezadovoljstvo, te zaključak da su studentski protesti prerasli u građanske svakako nije neargumentovan. Naši sagovornici složili su sa stavom izvestioca Evropskog parlamenta, ocenjujući da bi to moglo predstavljati i uvod u mnogo širu osudu aktuelnog režima.
„Picula je na dobrom tragu“
Miljan Mladenović, istraživački analitičar, ocenjuje da je Picula u svojoj izjavi „na dobrom tragu“ budući da studentske blokade i protesti nisu jedini masovni skupovi poslednjih nedelja.
– Ipak, četiri zahteva studenata su za sada opšteprihvaćena, pa iako se povremeno pojave i neki drugi,primera radi prelazna vlada ili smena nekih ministara, pomenuta četiri zahteva opstaju kao tačka spajanja svih okupljanja – dodaje naš sagovornik.

Svakako da ono što se prethodnih 100 dana dešava na ulicama Srbije ne spada u red već viđenih protesta i događaja, ne samo u Srbiji, već i šire.
– Stoga je jako teško razdvojiti studentsko i građansko i jasno razumeti da li bi masovna okupljanja širom Srbije danas bila organizovana da nema i studentskih akcija koje su i pokrenule grudvu – zaključuje Mladenović.
„EU morala makar asimetricno da menja odnos prema aktuelnom režimu“
Dragomir Anđelković, politički analitičar, kaže da je predsednik Vučić, na posredan način izvršio državni udar odgore i uzurpirao sve državne institucije, ponašajući se kao „nekrunisani kralj“

Naš sagovornik podseća da su građani Srbije već više puta protiv toga ustajali ali režim je uspevao da ispliva iz problema, između ostalog i zbog podrške stranih faktora kojima „nešto zauzvrat čini“.
– Sada kada su i studenti ustali, situacija mu je mnogo teža jer se Srbija zapalila kao nikada pre. U takvim uslovima EU, koja je dugo sramno tolerisala njegovu autokratiju, morala je da makar asimetrično menja odnos prema njemu – objašnjava.
On zaključuje da se nada da je stav Picule uvod i u mnogo širu osudu Vučićeve diktature i podrške studentima i drugim građanima.
“ Od nas zavisi „
Naim Leo Beširi, izvršni direktor Instituta za evropske poslove, kaže za Danas da Picula dobro primećuje da su studentski protesti prerasli u građanski pokret. On ocenjuje da je logičan sled događaja politička artikulacija demonstracija i zahteva, ali da vlast i dalje reaguje šablonski – ignorisanjem i diskreditacijom.

– Hoće li doneti promene ili biti ugušeni u autokratskoj tišini? Od nas zavisi – zaključuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.