
Grupa ljudi koje je angažovao Pokret socijalista Aleksandra Vulina, u četvrtak blokirala je sat ipo ulaz u zgradu televizije N1 na Novom Beogradu. Razloge blokade, ali i identitete branili su ćutanjem i kapuljačama.
Među prisutnima prepoznati su Ivan Siler, pomoćnik gradonačelnika Novog Sada, kao i pokrajinski sekretar Predrag Vuletić i Miroslav Rodić. Svi iz stranke Aleksandra Vulina – Pokret socijalista.
Sam Vulin, inače potpredsednik u Vladi Srbije sa skupštinske govornice poručio je da nije isključeno da će se blokada ulaza u N1 ponoviti.
„Ovo je bio samo način Pokretu socijalista, manjeg partnera nego što je SNS, da pokaže da sve to što oni rade drugima može da se desi njima. Mi nećemo da budemo opravdanje za bilo kakve sukobe, nekoliko sati smo bili tamo, završili to, ali samo hoću da kažem, da možemo da dođemo ponovo“, rekao je Aleksandar Vulin, potpredsednik Vlade Srbije.
Pokret socijalista jeste, kao što kaže Vulin, omaleni partner SNS, ali nije ništa manje agresivan i borben.

Pre četiri godine članovi beogradskog odbora Vulinove stranke okupili su se ispred sedišta delegacije EU kako bi izrazili protest povodom ranjavanja novinara u Holandiji i gušenja medijskih sloboda u zemljama EU“.
Skup je gotovo bio nevidljiv, valjda u skladu sa brojnošću članova te partije, ali su zato pesnicu poslanika PS Bojana Torbice u Skupštini Srbije svi videli.
Ovaj poslanik Pokreta socijalista, i privremeni zastupnik PS, posebno se istakao u opštoj tuči u Narodnoj skupštini.
Sa stisnutim zubima i stisnutom pesnicom Torbica je nasrnuo na Dragana Đilasa, poslanika Stranke slobode i pravde. Kako je čarka između „vulinovca“ i prvog čoveka SSP-a počela nije najjasnije, ali se na snimcima iz Skupštine vidi kako poslanik Pokreta socijalista nasrće na Đilasa, dok ga drugi zadržavaju u opštem metežu.
Drugi i višegodišnji poslanik Vulinove stranke Đorđe Komlenski se nije tukao u parlamentu, ali zato nije štedeo kolege iz opozicionih klupa , niti je štedeo reči hvale za predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Kada je trebalo da se brani, branio je iz sve snage.
„Još samo nisam čulo da je Vučić kriv što je sproveo birački inženjering još 1957. godine, jer je tad Obrenovac iz Valjeva pripojen Beogradu“, govorio je Komlenski, tvrdeći da su fantomski birači izmišljeni i služe da se napravi sukob sa braćom iz Republike Srpske.
„Stvarno bre kako vas više nije sramota, pa nekome ko ne prati politiku je jasno da je to koordinirana akcija da se izglasa rezolucija o genocidu u Srebrenici. Nikakve veze ovo trabunjanje nema sa izborima, izbori su bili regularni i čisti”, govorio je Komlenski, negirajući tvrdnju opozicije da je bilo uvoza birača na proteklim izborima.
Iako gotovo nevidljiv Pokret socijalista ima svoju ulogu u velikoj naprednjačkoj porodici. Tu je da predlaže, ono što možda SNS, ne bi učinio. Tako su predložili ulazak Srbije u BRIKS, a proturili su i Vulinovu dugogodišnju ideju da se donese zakon „stranim agentima“. I to bez obzira što osnivač ove stranke otvoreno važi za proruskog potpredsednika Vlade Srbije, koji sa svojim partnerima iz Rusije godinama dogovara „borbu protiv obojene revolucije“.
Zakon o stranim agentima po ugledu na Rusiju, nije dobio još podršku većinskog partnera, ali služio bi za gušenje kritika na račun vlade i ograničavanje rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija,a objašnjenje Komlenskog, koji je jedan od dvojice predlagača, je da je cilj tog zakona da građani mogu da imaju „predstavu sa kojim motivima neko nešto govori i radi“.
Pitanje je samo koji su motivi omalenog Pokreta socijalista da predlaže takve zakone. Reklo bi se da je to ostanak u vlasti. Jer reč je o stranci koja nikada samostalno nije izašla na izbore.
A startovali su u leto 2008. Prethodno, Vulin je 1998. napustio JUL, posle Petog oktobra osnovao Partiju demokratske levice, koja je u junu 2002, zajedno sa Demokratskom socijalističkom partijom Milorada Vučelića, ušao u kolektivno članstvo SPS-a. Međutim, Vulin je iz SPS izašao 2006. godine posle afere „Kofer“, ne propuštajući priliku da u javnosti izgovori mnogo toga negativnog o lideru socijalista Ivici Dačiću.
A onda se u julu 2008. pojavila informacija da će, zbog odluke SPS-a da stupi u koaliciju sa Demokratskom strankom, akademik Mihajlo Marković, Vučelić i Vulin osnovati pokret koji će okupiti „razočarane socijaliste“.
Osnivač i ideolog SPS, akademik Mihailo Marković, koga je Milošević iz partije isključio još 1995, objavio je u „Pečatu“ proglas novog pokreta. U njemu je ocenjeno da SPS i DS nisu postigli pomirenje o kome se priča, već da je reč o „ideološkoj manipulaciji, trgovini, prostituciji i izdaji članstva“.
Kao ciljevi pokreta navedeni su „očuvanje države Srbije, okončanje jednostrane i isključive zavisnosti od SAD i EU, odbijanje ulaska u NATO, privredna obnova, snažna društvena podrška socijalnoj zaštiti, školstvu, zdravstvu, nauci i kulturi, zaustavljanje bele kuge, duhovno jedinstvo i pomoć ugroženim delovima srpskog naroda“.
Pokret socijalista osnovan je 15. jula 2008, Vulin je postao predsednik, a Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu donelo je 5. avgusta rešenje o upisivanju PS u registar političkih organizacija.
„Mi smo stranka borbene levice, na strani sveta rada! Hoćemo da socijalnu pravdu iz domena podele plena među političarima prevedemo u podelu bogatstva među radnicima, da vratimo državu u život građana, a istinsku levicu u politički život Srbije“, rekao je u jednom intervju Vulin.
U julu 2010. održan je prvi kongres PS-a, kome je prisustvovao i Aleksandar Vučić. A u novembru 2010. potposali su sa SNS sporazum o saradnji, koji je predviđao zajedničku opozicionu borbu i zajedničke principe za formiranje buduće vlade.
U februaru 2011. koalicija okupljena oko SNS organizovala je veliki miting ispred Doma narodne skupštine i tom prilikom lider PS kazao je da je Srbija “premala za tako velike lažove i presiromamašna za tako bogate ministre”.
Novi miting na istom mestu održan je dva meseca kasnije, a Vulin je ocenio da je Srbija umorna od „kradljivih i prebogatih“ ministara, „lažljivih“ političara i predsednika.

Nakon izbora 2012. godine i pobede koalicije oko SNS , Pokretu socijalista pripao je jedan poslanički mandat, a Vulinu je Dačić, novi premijer postao naprasno prihvatljiv. I tada je krenuo njegov pohod na fotelje ,najpre u Kancelariji za KiM, pa potom na fotelju ministra za rad , boračka i socijalna pitanja, ministra odbrane, ministra unutrašnjih poslova, šefa BIA, do potpredsednika Vlade.
Tokom svihovih godina na vlasti Pokret socijalista nije postao brojniji, ali su ostali najlojalniji saradnici Aleksandra Vučića.
„Pokret socijalista je najlojalniji saveznik Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića i zato državna politika koju vodi Aleksandar Vučić ne može da bude predmet razlika ili rasprave.
Za sve ove godine ostao je i uvredljiv rečnik kojim se služe članovi Pokreta socijalista. Jedno od takvih je i saopštenje koje je potpisao generalni sekretar PS Predrag Vuletić
„Kada Marinika eks Čobanu, eks Tepić, od danas Porše Kajen dođe na skup svoje sadašnje stranke tako preskupim automobilom da priča o pravdi i poštenju, može slobodno da se polije kofom đubreta po glavi ili izmetom kokošaka iz Morovića. Oduvek smo znali da zna dobro da se proda, jer je bavljenje politikom svela na skup biznis, ali je ovog puta gazda Đilas pokazao da je široke ruke i zagrabio duboko u kasu opljačkanu za vreme vladavine lopova i ološa koji se nikada neće vratiti na vlast. Pokret socijalista, na čelu sa svojim predsednikom Aleksandrom Vulinom im to obećava“, poručio je Vuletić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.