U ovom trenutku ne postoje zvaničan zahtev nemačke vlade Srbiji u vezi sa odnosom prema Republici Srpskoj i njenom predsedniku Miloradu Dodiku.

Nova vlada u Berlinu je u nastanku i nije još spremna da daje zvanične diplomatske izjave, stoga se Dodikove tvrdnje možda odnose na poruke predstavnika bivše vlasti, kaže za Danas Ditmar Nitan, poslanik Socijaldemokratske partije (SPD) u Bundestagu, komentarišući izjavu lidera RS da „Srbija neće izdati Srpsku, uprkos pritiscima Nemačke“.

Ipak, nemački parlamentarac ukazuje da je neophodno da Dodik bude konstruktivniji. „U kontekstu najnovijeg razvoja situacije i odnosa prema EU, Dodik ima obavezu da odigra konstruktivniju ulogu u uspostavljanju bolje atmosfere jer bi to olakšalo ustavne promene u BiH, koje bi trebalo pripremiti za proces evropske integracije BiH“, poručuje Nitan.

Podsetimo, nemački diplomatski izvori rekli su za Danas da se odnosi Beograda i Banjaluke nalaze pod lupom Berlina, kao i da u Nemačkoj, ali i među nekim članicama EU, ima onih koji smatraju da navedenu temu treba uvrstiti među ključne uslove za napredak Srbije u procesu evropske integracije.

„Za sada nema ozbiljnijih naznaka da će se to dogoditi, naročito jer je aktuelna Vlada Srbije odustala od politike „baci kosku“ sa Dodikom, što je bio manir bivšeg predsednika Borisa Tadića. Ipak, to ne znači da u nekoj narednoj fazi rešavanja situacije u BiH, međunarodna zajednica i EU neće pokušati da odgovornost za neuspeh prebace na nekog trećeg, na primer na Srbiju“, precizirali su dobro upućeni izvori Danasa.

Tanja Fajon, poslanica Evropskog parlamenta, navodi za Danas da distanciranje od Milorada Dodika i RS nije jedan od uslova za napredak Srbije na putu ka članstvu u EU, što pokazuje i izveštaj Evropske komisije iz oktobra.

„U izveštaju EK je istaknuto da bi Srbija morala posebnu pažnju da obrati na područje pravne države, posebno na reformu sudstva, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, reformu administracije, nezavisnost državnih institucija, slobodu medija i zaštitu prava manjina. Tu je, naravno, i normalizacija odnosa s Kosovom. Od Srbije se neće konkretno zahtevati da se distancira od Dodika, ali se, svakako, očekuje njena produktivna uloga u regionu, kao i kvalitetan i zdrav odnos sa susedima“, naglašava Fajonova.

Tanja Fajon je ukazala i da BiH, zbog nesprovođenja odluke Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci, „gubi dosta poena u EU, jer se radi o kredibilitetu političara i daljem napretku ka članstvu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari