
Izostanak obeležja Evropske unije na studentskim protestima u Srbiji nije uočen skoro, primećen je odmah, na početku pobune, jer u ovdašnjem društvu „za“ i „protiv“ Evropske unije, od petooktobarske revolucije, služi političkim strankama, nevladinim organizacijama i gotovo svim društvenim akterima za polarizaciju i opredeljenje prilikom glasanja na izborima, kao i svim drugim aspektima života.
Jelica Minić, potpredsednica Evropskog pokreta u Srbiji, izjavila je da su studentski protesti u Srbiji zapravo proevropski jer se vrednosti za koje se studenti zalažu podudaraju sa onim koje bi, manje-više, vladale u državi kada bi na putu evropskih integracija napredovala – sve do punopravnog članstva.
Ona je navela da su „zahtevi studenata suštinski evropski“, odnosno da „Srbija njihovim ispunjenjem pravi skok ka EU“.
Sagovornici Danasa iz političkih stranaka, kako oni izuzetno proevropski nastrojeni, tako i oni koji pripadaju evroskeptičnom i nacionalističkom političkom diskursu, slažu se da su „evropske vrednodsti“ utkane duboko u kontekst studentske pobune i upravo zato kritički se odnose prema tome kako se EU zvaničnici odnose u tumačenju aktuelne srpske pobune protiv vlasti.
Kažu da je nepodnošljivo ćutanje najbitnijih evropskih aktera na primenu sile kojom se služi režim Aleksandra Vučića kao i da imaju političke i finansijske interese od saradnje sa naprednjacima.
„Sramotno je da se sastaju sa Vučićem, hvale napredak Srbije u integracijama, a sa druge strane imamo opštu pobunu u Srbiji zbog korupcije“

Radomir Lazović, kopredsednik Zeleno-levog fronta i narodni poslanik, kaže za Danas da je „suština studentskih zahteva upravo vladavina prava, jednako važenje zakona za sve, odgovornost za posledice korupcije koja je dovela do stradanja ljudi, zatim nesmetan rad institucija, zaustavljanje uzurpacije vlasti od strane predsednika, procesuiranje batinaša, dakle sve ono što bi trebalo da bude i deo reformi koje bi trebalo sprovesti u pridruživanju Srbije Evropskoj uniji“.
– Utoliko je ćutanje ili relativizujuće izjave najviših zvaničnika EU nepihvatljivo, jer građani Srbije na ulicama traže upravo ono što bi trebalo da je i standard za pridruživanje EU. Mi smo više puta zahtevali od delegacije EU i zemalja članica da podrže građane Srbije i da osude napade vlasti, a posebno upotrebu zvučnog oružja prema sopstvenom narodu, i to ćemo nastaviti da radimo. Sa druge strane, Evropski Zeleni, kao i druge poslaničke grupe u Evropskom parlamentu jasno su se odredile i stale na stranu građana i to bi i najviša tela i funkcioneri, poput Evropske komisije i Ursule fon der Lajen trebalo da urade. Sramotno je da se sastaju sa Vučićem, hvale napredak Srbije u evropskim integracijama, a sa druge strane imamo opštu pobunu u Srbiji zbog korupcije, otimanja institucija i stavljanja cele države u službu bogaćenja ljudi bliskih SNS – zaključuje Lazović.

„EU je osnovana i bazirana na principima demokratije i vladavine prava, ali nekada se zarad surovih ličnih interesa…“
Prema rečima Dušana Radosavljevića, zamenika predsednika POKS i narodnog poslanika, istina je da ispunjenje studentskih zahteva predstavlja korak bliže priključenju Srbije Evropskoj uniji, jer je poštovanje institucija i njihova nezavisnost u delovovanju jedna od važnih vrednosti ovog saveza evropskih država.
– Evropska unija je osnovana i bazirana na principima demokratije i vladavine prava, ali nekada se zarad surovih ličnih interesa vodećih zemalja EU, ovi principi zaborave. Aleksandar Vučić radi u interesu Nemačke auto industrije i zato forsira projekat iskopavanja litijuma, kao i u interesu Francuske od kojih je kupio avione po nenormalno visokoj ceni i obećao im unosne poslove za izgradnju nuklearne elektrane i metroa u Beogradu. Time kupuje vreme za svoj opstanak na vlasti. Zbog toga EU nema previše razumevanje za studentske zahteve, ali uvereni smo i mi evroskeptici da će vremenom istinske vrednosti Evrope pobediti onda će diktatorski režim Aleksandra Vučića izgubiti njihovežu podršku – zaključuje sagovornik Danasa.

„Studentski zahtevi su upravo to“
I Vladimir Pajić, narodni poslanik Pokreta slobodnih građana, kaže za Danas da „nezavisnost institucija, nezavisno pravosuđe i odgovornost jesu evropske vrednosti kojima težimo“.
– Studentski zahtevi su upravo to. Oni traže istragu, pravdu, pravnu državu i krivičnu i političku odgovornost. To bi svaka država trebalo da obezbedi bez pritiska građana. Nažalost u diktaturi se za slobodu mora boriti na svakom mestu. Shodno tome, ispunjavanje zahteva je samo jedan korak ka Evropskoj uniji i njenim standardima – zaključuje Pajić.

Bojan Kostreš, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, izražava u izjavi za Danas žaljenje što nema zastava EU na protestima.
– Ali, to je simbolika a mnogo vazžnije od toga jesu zahtevi da se iskoreni korupcija, da mediji budu objektivni i da institucije rade svoj posao. Po meni to jesu nedvosmisleno proevropski zahtevi i između ostalog zato ligašice i ligaši od prvog dana podržavaju studentske zahteve – zaključuje on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.