Subotica: Završena sednica Skupštine grada, građanima neće stići veći računi za komunalije 1Foto: Natalija Jakovljević

Danas su na sednici Skupštine grada Subotice usvojeni ovogodišnji programi rada svih 12 javnih i javno-komunalnih preduzeća i dva društva sa ograničenom odgovornošću, u ukupnom iznosu od 6,4 milijardi dinara.

Vlast navodi da se ne očekuje povećanje cena usluga u narednom periodu, dok opozicija smatra da će se cene kretati u zavisnosti od rasta inflacije.

Predsednik odborničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) u Subotici Veljko Vojnić rekao je da se ova javna i javno-komunalna preduzeća uglavnom finansiraju iz sopstvenih prihoda, dok se neki od njih, poput Suboticatransa i Subotičkih pijaca, pomažu i iz budžeta grada.

„Ova preduzeća moraju da održe nivo usluga, uprkos smanjenom broju korisnika, koji ima Suboticatrans, zbog čega moramo pružiti njihove usluge svim našim sugrađanima“, naveo je Vojnić.

Dodaje da Javnog preduzeća Subotičke pijace imaju veliku konkurenciju tržnih centara i drugih vidova prodaje.

Subotica: Završena sednica Skupštine grada, građanima neće stići veći računi za komunalije 2
Veljko Vojnić (SNS), foto: Natalija Jakovljević

„Mi ćemo ih podržati da bismo na indirektan način pomogli i poljoprivredi, ali i našim sugrađanima, koji imaju nešto niža primanja, da mogu po možda jeftinijim cenama da nabavljaju osnovne životne namirnice“, smatra Vojnić.

Prema planovima rada za ovu godinu, javna preduzeća će uplaćivati u gradski budžet 50 odsto dobiti umesto dosadašnjih 70 odsto, što znači da će 50 odsto dobiti javna preduzeća moći da preusmere u realizaciju novih projekata i drugih investicija.

Prema Vojnićevim rečima, „rashodi na poslovna putovanja, reprezentacije, donacije, subvencije biće ograničena na nivo prošle godine, a ona preduzeća koja imaju gubitke, ili koja se finansiraju iz sredstava budžeta grada, neće moći da rade sponzorstva i donacije“.

Predsednik Odborničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Janoš Nagel rekao je da je poslovanje svih 14 preduzeća temeljno pripremljeno i da oni mogu da zadovolje potrebe građana Subotice.

Subotica: Završena sednica Skupštine grada, građanima neće stići veći računi za komunalije 3
Janoš Nagel (SVM), foto: Natalija Jakovljević (arhiva)

Dodaje da su sva preduzeća pozitivno poslovala i u prošloj godini, a da je izuzetak Javno preduzeće Suboticatrans.

„Oni će poslovati u ovoj godini najverovatnije sa gubitkom, ali to nije njihova krivica. Oni imaju nedostatak posla i smanjenje obima aktivnosti zbog posledice epidemije korona virusa“, objašnjava Nagel.

Predsednik Odborničke grupe Pokreta građanske Subotice (PGS) Miroslav Milojević rekao je da se za Regionalnu deponiju odvajaju velika sredstva, i da iz gradskog budžeta za njihovo finansiranje odlazi i do milion evra.

„Čuli smo na sednici da će i tome doći kraj, da su nabavili neka nova tehnička sredstva, pa će ovo preduzeće uskoro početi da radi rentabilnije, i da se iz budžeta neće morati odvajati tolika sredstva“, kaže Milojević.

Kako navodi, ideja PGS-a je da se ovih 14 preduzeća ukine i da se formira jedno javno preduzeće jer takva praksa postoji u svetu, ali i u okolnim zemljama.

Subotica: Završena sednica Skupštine grada, građanima neće stići veći računi za komunalije 4
Miroslav Milojević (PGS), foto: Natalija Jakovljević (arhiva)

„Samo treba da pogledamo pozitivna dostignuća gradova koje imaju jedno javno preduzeće. Tu bi došlo do ogromnih ušteda u budžetu, jer javna preduzeća između sebe ne bi plaćala PDV, a to je nešto što je ogromno“, ocenjuje Milojević.

Dodaje da bi se na ovakav način samo za jedno javno preduzeće raspisao konkurs, da bi imali jednog direktora, i da bi time mnogi problemi bili rešeni.

„Ali pošto partijska nomenklatura svoje prohteve za zapošljavanjem svojih partijskih kadrova pre svega zadovoljava preko ovih preduzeća, mi tu onda imamo i kadrova koji su vrlo upitni“, smatra Milojević.

Uprkos izjavama pozicionih odbornika, on očekuje da će biti izvesnih korekcija cena, ne samo u Subotici nego i na globalnom nivou.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari