Svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a: Sagovornici Danasa o pojačanoj agresivnoj retorici naprednjaka nakon kontramitinga 1Foto FoNet Zoran Mrđa

„Imam utisak da biste vi, da danas imate bič, da bismo mi iz opozicije svi bili crveni i krvavi. Jer vi tako vodite ovu Skupštinu. To je stalno i konstantno, bez ikakve potrebe“, poručio je Predrag Marsenić, poslanik Novog DSS komentarišući ophođenje Vladimira Orlića, predsednika Skupštine Srbije prema opoziciji tokom poslednje nedelje zasedanja parlamenta.

Doduše, Orlić nikada nije bio blagonaklon prema opoziciji i otkako je postao predsednik parlamenta, čini se, da uživa da nipodaštava opzicione poslanike, bez razlike sa koje strane dolaze, da ih uči lepom ponašanju, da im stavi do znanja da su neobrazovani i nevaspitani.

Ali njegova agresivnost, kako kažu sagovornici Danasa, nakon kontramitinga SNS, podignuta je na viši nivo, pa je i netrpeljivost prema opoziciji veća. On u tandemu sa šefom skupštinskih naprednjaka Milenkom Jovanovim i Nebojšom Bakarecom, koji je sebe već nazvao Atila Bič Božji nastoji da svaku kritiku opozicije “ uguše u startu“.

Tako je i ona mala doza tolerancije, nakon dva masovna ubistva sa početka maja, praktično nestala ove nedelje, nakon naprednjačkog kontramitinga.

To je stoga, kako tvrdi opozicija što je kontramiting bio pravi debakl i sada svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a i to u živom prenosu RTS-a.

Svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a: Sagovornici Danasa o pojačanoj agresivnoj retorici naprednjaka nakon kontramitinga 2
foto Antonio Ahel/ATAImages

„Čovekov politički karakter je, po pravilu, njegova politička sudbina. Kakav lider takva i pratnja. U Srbiji ima bar milion ljudi koji bi bili uspešniji predsednici od Vučića, ali nema nijednog čankoliza, udvorice, karijeriste, koji nije u SNS. Ako u elementarno poštenje ubrojite i hrabrost i stanje duha koji vas upućuje da se ne odupirete vlastitom kukavičluku, to su vam tih sedamsto hiljada navodnih članova“, objašnjava za Danas Siniša Kovačević, poslanik i potpredsednik Narodne stranke.

Njihov Vođa, kako kaže, još uvek ne veruje da ispred njega nema ni Šešelja, ni Tome, da je on taj koji odlučuje o svemu. Neuk, uplašen, sa pogrešnim političkim i istorijskim procenama, prevrtljivac i konvertit, dvostruki politički oceubica. Sav taj silni strah koji oseća, ističe Kovačević, posejao je i kao korov razasuo oko sebe.

A strah rađa, ili agresiju ili potrebu da se pobegne.

„Kao što vidite, ima i jednog i drugog. Najuplašeniji i najagresivniji su upravo oni konvertitski otpatci koji su ga donedavno kleli, oblačili mu ludačku košulju, mazali izmetom. I svi su u potrazi za brzim i izdržljivim konjem. Ali, samo će on moći da kaze: Kraljevstvo za konja“, ocenjuje Kovačević.

Svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a: Sagovornici Danasa o pojačanoj agresivnoj retorici naprednjaka nakon kontramitinga 3
Foto:promo

Predrag Marsenić , potpredsednik i poslanik Novog DSS smatra da je na pojačanu agresivnost naprednjaka u javnim nastupima, pre svega u parlamentu uticalo nekoliko faktora – debakl na kontramitingu, pad rejtinga i krah kosovske politike.

„Oni jednostavno ne znaju drugačije i misle da će uvredama, lažima i nevaspitanjem povratiti poljuljani rejting, a ne shvataju da im je ovo početak kraja. Nisu razumeli da su tragični događaji od 03. i 04. maja, nepovratno promenili naše društvo i da nasilništvo više nikad neće biti dobar izbor kako za političare tako i za građane Srbije“, ističe Marsenić, koga je Orlić u četvrtak tokom zasedanja parlamenta optužio da se zaletao na predsednika države „što potencijalno dovodi do krvi“.

Zoran Lutovac
foto FoNet Milica Vučković

I Zoran Lutovac, lider i poslanik DS, koji je bio meta zluradih komentara naprednjaka i samog predsednika parlamenta, kaže za naš list da je sasvim logično što su naprednjaci postali duplo agresivniji posle kontramitinga.

„Prvo, to je bio neuspešan kontramiting. Uloženo je mnogo novca i organzacionih aktivnosti sa skromnim rezultatom. Ono što najviše boli u svemu tome jeste činjenica da tu gotovo da nije bilo onih koji su dobrovoljno došli o svom trošku da podrže politiku Aleksandra Vučića, to su uglavnom bili nevoljnici, ucenjeni, potkupljeni. Drugo, takav kontramiting nije moguće ponoviti jednom, a kamoli nedeljama za redom“, objašnjava Lutovac.

Prema njegovim rečima “Vučićevi svedoci” znaju da ljudi koji dolaze na protest protiv nasilja dolaze dobrovoljno i da dolaze prvenstveno da izraze nezadovoljstvo protiv njegovog režima. Takođe znaju da na stotine hiljada ljudi koji su dolazili na proteste sigurno se može računati na još stotine hiljada ljudi koji nisu došli samo zato što su iz različitih razloga bili sprečeni.

„Ono što ih posebno pogađa jeste zrelost političkih aktera koji su stavili po strani međusobne razlike kako bi se posvetili javnom interesu i zajedničkim ciljevima.

Iz svega toga proističu frustracije, nervoza i agresivnost kod naprednjaka. To je naročito vidljivo kod najisturenijih naprednjaka u skupštini, Jovanova i Orlića posebno. Orlić vodi sednicu nervozno, pristrasno, komentariše nastupe opozicionih poslanika, ne daje im replike, kažnjava ih, dok se na drugoj strani ne obazire na sve ono što rade poslanici vladajuće većine, pa ni onda kada primitivno vređaju novinare, umetnike, opozicione poslanike i sve one koji im nisu po volji“, objašnjava lider demokrata i dodaje da je sve ovo indikator velikih promena kojih su i oni svesni.

Svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a: Sagovornici Danasa o pojačanoj agresivnoj retorici naprednjaka nakon kontramitinga 4
Foto: Beta/AMIR HAMZAGIĆ/DS

Đorđe Miketić, poslanik Zajedno – Moramo smatra da svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a. I to u živom prenosu RTS-a.

„A oni tim paničnim ponašanjem najbolje oslikavaju unutrašnje stanje svoga šefa. Niko od poslanika ne zna šta će njihov šef odlučiti i onda su oni dobili zadatak da destruiraju svaku mogućnost dijaloga i društvene debate, koja nam je tako potrebna u ovom trenutku. Ni jedan od dosadašnjih recepata za razbijanje protesta im nije pošao za rukom, pa čak ni kontramiting ucenjenih ljudi koji je doživeo fijasko. Zato im sada jedino ostaje da reže i sipaju mržnju, ne bi li koliko-toliko učvstili svoje biračko telo koje se rapidno osipa“, ocenjuje Miketić.

On napominje da Orlić, poput vođe navijača, orkestrira svoje galamdžije koji sipaju uvrede i pretnje spram građana, opozicije i slobodnih medija.

„Jer oni sve nas zajedno vide kao svoje protivnike, a ne slobodnomisleće ljude koji vape za dijalogom i rešenjima zarad izlaska iz ove društvene i političke krize. Kad slušate Bakareca i te erupcije ludila i mržnje koje izgovara, pita se čovek da li mu samo treba zagrljaj i razumevanje zbog neizvesnosti u kojoj se našao, ili pak hospitalizacija. Parlament Srbije liči na navijačku tribinu prepunu izbezumljenih huligana, jer njihov tim ispada iz lige, a oni gube privilegije“, ocenjuje poslanik Zajeno-Moramo..

Svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a: Sagovornici Danasa o pojačanoj agresivnoj retorici naprednjaka nakon kontramitinga 5
Printskrin RTS

Radomir Lazović,šef zeleno- levog poslaničkog kluba primećuje da Orlić agresivnost pokazuje u tv prenosu, ali je uplašen i zabrinut van njega, kao uostalom i cela Srpska napredna stranka i da je to posebno vidljivo nakon debakla na kontramitingu.

„Ne bih se usudio da kažem da je gotovo, ali početak pada režima se dešava. Pošto se radi o kriminalnoj hobotnici koja je duboko uvukla svoje pipke u sve pore našeg društva i ucenama i pretnjama vlada vrlo brutalno, biće potrebno mnogo truda da oslobodimo našu Srbiju, ali stotine hiljada ljudi na ulicama odlučno poručuje da je vreme za promene. Ujedinila nas je želja da se tragedije koje su pogodile našu državu nikada više ne dogode, a činjenica da su sa vlasti poručili da sistem nije zakazao nakon 18 mrtvih i 20 ranjenih, izaziva u ljudima odlučnost i bes. Siguran sam da će se ljudi u subotu u 18 časova okupiti u još većem broju nego prošlih puta i da ćemo mirnim protestima preneti poruku da se svi zahtevi moraju ispuniti“, poručuje Lazović.

Svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a: Sagovornici Danasa o pojačanoj agresivnoj retorici naprednjaka nakon kontramitinga 6
foto: Vojin Radovanović/Danas

I Vojislav MIhailović, lider i poslanik POKS-a smatra da se bliži kraj ove vlasti, pa samim tim i raste i i nervoza i predsednika Skupštine Srbije, Vladimira Orlića.

„Njihovi kadrovi su po prirodi agresivni, a kada je strah u pitanju od gubitka vlasti i privilegija, kao i strah od odgovornosti, onda prirodni karakter dođe do izražaja. Orlić ne može prikrivati tu svoju prirodu koliko god se trudio. Džabe ponekad pokušava da navuče jagnjeći kožuh na sebe, kada znamo da su naprednjaci vukovi“, napominje Mihailović, dok Tamara Milenković Kerković, poslanica Dveri smatra da je represija uvek terminalna faza svakog autoritarnog režima, a strah je senka svake tiranije i izdaje, pa tako i vlasti u Srbiji i njenog protogona Aleksandra Vučića.

Svedočimo jednom kolektivnom anksioznom napadu poslanika SNS-a: Sagovornici Danasa o pojačanoj agresivnoj retorici naprednjaka nakon kontramitinga 7
Tamara Milenković Kerković: Foto FoNet/ Aleksandar Barda

Ona kaže da je represija najvidljivija u Skupštini, i ona ima višestruki zadatak da sakrije da se na Kosovu i Metohiji, uz pristanak vlasti odigrava poslednja faza secesije poslednjeg uporišta Srba, severa KiM, uz najnovije jasno svrstavanje Vučića na jednu stranu u NATO- EU sukobu u Ukrajini i rukovanje sa Zelenskim.

„Drugi zadatak skupštinske represije i odugovlačenja sednica je kupovina vremena da protesti utihnu. I najzad, razlog represije je i da se obesmišljavanjem rasprave o zahtevima za smenu i odgovornosti vlasti, vikom i lažima sakrije da se iza svega odigrava dalja rasprodaja preostalih državnih resursa -EPS-a, koji je već transformisan, ali i Srbijašuma, nacionalnih parkova, zemljišta koji je Vlada već predložila da se zakonom pretvore iz javnih preduzeća u društva kapitala, čija je privatizacija moguća. Kapital koji je politička elita sticala decenijama sada treba da se angažuje u kupovini budzašto poslednjih srpskih resursa“, ocenjuje poslanica Dveri.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari