Printskrin Instagram/budućnostsrbijeavPredsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je sa predsednikom Predstavničkog doma Parlamenta Češke Tomiom Okamurom razmenio mišljenja o evropskom putu Srbije i zahvalio na podršci koju Češka pruža bilateralno i u okviru evropskih formata koji prepoznaju značaj proširenja i stabilnosti Zapadnog Balkana.Vučić je na Instagramu naveo da je razgovor sa Okamurom bio prijateljski, o svim temama od interesa za Srbiju i Češku.
„Sagledali smo mogućnosti za dodatni razvoj naših sveukupnih bilateralnih odnosa i za produbljivanje parlamentarne saradnje“, napisao je Vučić, koji je sagovorniku pokazao Beograd na vodi, „kao jedan od najvažnijih razvojnih projekata koji je promenio izgled glavnog grada i postao simbol ubrzane modernizacije Srbije“.
Predsednik Srbije je izrazio posebnu zahvalnost na razumevanju situacije na Kosovu.
On je rekao da učešće Češke na izložbi EXPO 2027 još jedna potvrdu prijateljstva između dve zemlje i zajedničke posvećenosti jačanju ekonomskih, inovacionih i kulturnih veza.
View this post on Instagram
Nova.rs piše da se Vučić sastao sa Tomiom Okamurom, liderom češke krajnje desničarske partije Sloboda i direktna demokratija (SPD).
Tomio Okamura rođen je 1972. godine u Tokiju, u mešovitom japansko-češkom braku, ali je političku karijeru izgradio u Češkoj. Pre ulaska u politiku bio je preduzetnik i medijska ličnost, da bi kasnije osnovao političke pokrete koji su se profilisali kroz snažan antiimigrantski i populistički diskurs.
Njegova sadašnja partija SPD poznata je po oštrom protivljenju migracijama, Evropskoj uniji i, u poslednje vreme, po izraženim proruskim i antiukrajinskim stavovima.
Politički analitičari ocenjuju da Okamurin izbor za predsednika parlamenta nije bio iznenađenje, već rezultat političkog dogovora unutar vladajuće koalicije. Kako ističe češki politikolog Jirži Pehe, reč je o „trgovini moći“ između stranaka, uključujući pokret ANO Andreja Babiša, koji se i sam suočavao sa pravosudnim problemima.
Uprkos tome, Okamura je nakon izbora pokušao da promeni ton, najavljujući da želi da „ujedini političku scenu“ i deluje kao državnik. Međutim, mnogi sumnjaju u iskrenost takve transformacije, piše Nova.rs.
Jedna od najvećih kontroverzi vezana za Okamuru jeste krivično gonjenje zbog podsticanja rasne mržnje. Tokom predizborne kampanje njegova stranka koristila je plakate na kojima su prikazani migranti sa noževima i krvavim rukama, što je policija ocenila kao rasističku propagandu, navodi se u tekstu Nove.rs.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


