Snimak ekrana/RTS– Prvo pitanje koje se postavlja pred nas, zašto izlazimo sa planovima za razvoj Srbije do 2030. i 2035. godine. Veliki deo ljudi reći će da je to zato što želimo da vladamo do te godine, ne razumevajući da pitanje strategije ne sme da zavisi samo od toga ko je na vlasti, a da smo bez planova i programa ništa i ne možemo da uradimo ništa – poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na predstavljanju nacionalne strategija „Srbija 2030“.
On je na samom početku rekao da koliko god da su se svi pripremali, da je današnji dan težak i predstavlja gotovo nemoguć zadatak.
Vučić je objasnio da je plan podeljen u 11 tačaka, te da neće biti predstavljeno sve, i da će o važnim granama govoriti članovi Vlade Srbije u narednim danima.
– Govoriću o dilemama i problemima sa kojima se suočavamo, i koje moramo da rešimo ako želimo napredak. Govoriću i o veštačkoj intaligenciji. Želim građanima da kažem da je jedan od problema sa kojima se suočavamo, a suviše je to komplikovano reći, je to da mi sebe ne želimo da menjamo – naglasio je predsednik, dodajući da je to suština problema sa kojima se suočavamo.
– Ne pričam o svakodnevnim stvarima, već o opredeljenju za više rada i učenja, a ne sve manje rada, a sve više boljeg života. Ka njemu moramo težiti, ali njega neće biti ako ne budemo radili više i ne budemo učili. Nemamo nikakvu šansu ako se ne promenimo. Mi živimo u eri, vremenu najvećih i najbržih promena ikada. Mi ih ne osećamo, želimo samo da prođe još jedan dan. To ne vodi nigde, mi moramo da donosimo strategijske odluke, da razmišljamo brzo, ali i da učimo i radimo – naglasio je Vučić.
Kada je reč o veštačkoj intaligenciji, predsednik je rekao da je Srbija po ovom pitanju pripremljenija od mnogih zemalja i da će se to tek videti.
Predsednik Srbije je izneo ocenu da se svet nalazi u periodu intenzivnih globalnih sukoba. Istakao je da su se njegove ranije procene o dešavanjima u Istočnoj Evropi i Iranu pokazale tačnim, uprkos početnom skepticizmu javnosti.
U kontekstu ovakvih globalnih dešavanja, predsednik je poručio da je glavni zadatak Srbje u narednih devet do deset godina očuvanje uutrašnjeg mira i stabilnosti.
– To je jedina garancija da će mir biti sačuvan, inače bi sa neverovatnom lakoćom postali plen. Pitate ko bi napao? Bilo ko. U današnjem svetu ne morate čak ni da objašnjavate koju zemlju, udaraju kako koga hoće. Jeste li primetili kakav je značaj imala sednica SB UN povodom napada na Iran. Niko od vas nije čuo, ja sam dobio materijale, i imao sam preča posla nego da čitam politička naglabanja. Ono u šta se mi uzdamo, UN, izgubile su svoje značenje, i vlada samo pravo jačeg. Drugi se toga odavno ne drže, iako ćemo mi uvek poštovati međunarodno pravo – rekao je on.
Predsednik je poručio da Srbija trenutno sprovodi jedno od najvećih naoružavanja, napominjući da se ne spremamo za bilo kakav sukob, već da bi sačuvali mir i stabilnost.
– To je jedina garancija da će mir biti sačuvan, inače bi sa neverovatnom lakoćom postali plen. Pitate ko bi napao? Bilo ko. U današnjem svetu ne morate čak ni da objašnjavate koju zemlju, udaraju kako koga hoće. Jeste li primetili kakav je značaj imala sednica SB UN povodom napada na Iran. Niko od vas nije čuo, ja sam dobio materijale, i imao sam preča posla nego da čitam politička naglabanja. Ono u šta se mi uzdamo, UN, izgubile su svoje značenje, i vlada samo pravo jačeg. Drugi se toga odavno ne drže, iako ćemo mi uvek poštovati međunarodno pravo – rekao je on.

Vučić je poručio da već neko vreme u EU nema dovoljan kapacitet da donosi strateške promene, te da je upravo to razlog zašto je rekao da je važno da što pre postanemo punopravna članica Unije.
– Naš odgovor je u prošlosti bio – bićemo članovi EU. Govoriću sasvim otvoreno i iskreno. Ja ne mislim da u EU, ne računajući pametne i mudre ljude koji tamo postoje, u koje ubrajam i Fon der Lajen i Koštu, uprkos negativnoj kampanji koja se ovde vodi protiv njih. Kao da ih ja ne znam, a svi drugi znaju. Ali EU u ovom trenutku nema dovoljan kapacitet da donosi značajne strateške promene za sebe, i to je bio jedan od razloga zašto sam rekao da je važno da što pre postanemo deo EU u manjem obimu, što ne znači da se odričemo punopravnog članstva, da budemo deo jedinstvenog tržišta, da važe Šengen pravila za nas. Ne moramo da imamo pristup velikim finansijskim fondovima u ovom trenutku. Mi moramo biti racionalni. Ja vidim Srbiju kao zemlju koja je uspela da uhvati voz revolucionarnih promena koje donosi veštačka inteligencija… Suština je u tome da pre svega želim da vidim, hajde ugasite telefone… Nemojte da se ljutite, treba mi mnogo koncentracije, noćas ste spavali, a ja nisam, spremao sam se za ovo. Dakle, Srbija jeste, biće i ubrzaće svoje reforme na evropskom putu. Šta će biti, ne zavisi samo od nas, već od odluka nekih drugih – naglasio je predsednik.
Kaže da se plaši da mnogi u Evropi ne vide šta se tačno dešava i ne razumeju koliko drugi brže napreduju.
– Noćas je stigla odluka Amerikanaca, jer naravno, u panici su… Ne zato što neće uspeti vojno, uspeće, nego ne znaju šta da rade sa cenama nafte. Nafta je završila na 93 dolara po barelu, a bila je 65 pre neki dan. Dozvolili su noćas Rusima da izvoze naftu, Indija to oberučke dočekuje. Za nijansu će to da smanji značaj zemalja Zaliva, ali vas ja sada pitam, znate li ko je, što bi moj mlađi sin Vukan rekao, nesnađen u svemu tome. Pa mi iz Evrope. Mi ćemo opet da platimo najvišu cenu. Sada će svi da prihvate rusku naftu, sem Evrope. Svi će da prihvate rusku naftu dok se ne reši sukob u Zalivu, a Evropa neće, pošto je to keš priliv za Rusiju. Zato ćemo kao Evropa i da stradamo – kazao je Vučić.
Predsednik je naveo da neće biti uvoza nafte preko Hrvatske, i da ćemo morati da menjamo zavisnost od tog naftovoda.
– I opet će najvišu cenu da plati Evropa. Gde vidim Srbiju 2030-2035? Vidim je kao zemlju koja napreduje, ne onako brzo koliko treba, i ne zbog ljudi na vlasti, već zato što nismo spremni da sebe menjamo u potpunosti. Pre nego što tražimo od drugih promene, to moramo tražiti od sebe. Postavićemo sistemske stvari, bićemo ispred zemalja u reguionu, posebno po pitanjima veštačke inteligencije. Danas smo 39. u svetu, neverovatno za jednu malu zemlju – istakao je on daodajući da će najkasnije do septembra u Srbiji biti otvorena prva fabrika za proizvodnju čovekolikih robota.
„Biće proizvedeni u fabrici Mint u Loznici. Krenućemo u Šapcu, a u Inđiji pravimo kompletan ekosistem za treninge, za robotiku na nivou Srbije“, rekao je Vučić uz najavu da će biti proizvedeno 1.000 čovekolikih robota za višestruke namene i 10.000 pasa robota, takođe, za višestruke namene.
Istakao je da danas živimo najbolje u srpskoj istoriji, dodajući da se ogleda pre svega kroz to koliko se promenio život u Srbiji.
– Srbiju vidim 2035. godine kao člana EU. Da li ćemo imati pravo glasa, komesara, ne znam… Ali zato moramo da ubrzamo svoje reforme, a ne da u poljoprivredi nismo u stanju da ispunimo ono što bi 10 đaka uradilo. To mora da podrazumeva i vladavinu prava, i neretko to i nema veze sa vladavinom prava, ali neretko morate da ispunjavate zadatke. Nekada je to i smešno. Kada donosite zakon o RTS, i kažete da ste prepisali zakon o BBC, onda oni kažu da nije to za nas, nego za njih. Što priliči Jupiteru, ne priliči volu. Takvih će trikova biti bezroj, kao sa REM-om. Jedina zemlja kojoj traže da političkim protivnicima date većinu. Jedina zemlja u svetu – naglasio je on, i poručio da se sve prihvati, samo da se nikome ne daje razlog da nas koči – poručio je predsednik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


