
„Zahtev 25 britanskih poslanika da se uvedu ciljane sankcije – Aleksandru Vučiću, njegovim saradnicima i Vladi Srbije zbog odlaska u Moskvu, jak je signal da se odnos Velike Britanije prema Srbiji menja. Doduše sporo, ali se menja“, kaže za Danas Radomir Diklić, predsednik Evropskog pokreta i direktor agencije Beta.
Više od 20 članova britanskog parlamenta zatražilo je značajnu promenu u pristupu spoljnoj politici prema Srbiji nakon prisustva predsednika Aleksandra Vučića vojnoj paradi u Moskvi, 9. maja.
Zašto parlamentarci Velike Britanije traže sankcije za Vučića i njegove saradnike
U pismu, koje je na mreži X objavila članica britanskog parlamenta Ema Luel, između ostalog se navodi da je Srbija pod Aleksandrom Vučićem ojačala veze za ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, „posebno kao jedina država kandidat za Evropsku uniju koja nije nametnula nijednu sankciju Rusiji uprkos strašnim zločinima počinjenim protiv Ukrajine od 2014. godine“.
„Štaviše, predsednik Vučić nastoji da destabilizuje Kosovo, Bosnu i Hercegovinu i širi balkanski region, radeći blisko sa Putinovom Rusijom, koja traži odvraćanje od njene pune invazije na Ukrajinu“, navodi se u pismu poslanika britanskom šefu diplomatije.
Parlamentarci „traže od vlade promenu kursa, počevši sa serijom ciljanih sankcija protiv predsednika Vučića, njegove vlade i saradnika, i korišćenje svih diplomatskih sredstava neophodnih da ohrabrimo naše saveznike da slede taj primer“.

Inicijativa je više od dizanja prašine, jer vreme radi protiv Vučića
Predsednik Evropskog pokreta i direktor novinske agencije Beta Diklić, u razgovorru za Danas kaže da je sada, čini se, jasnije da, iako Britanija nije formalno članica Evropske unije, London sve više svoju spoljnu politiku usklađuje sa EU, posebno u pitanjima bezbednosti Starog kontinenta.
„Rezultat je, sporo, ali primetno „odvajanje“ od gotovo podaničkog praćenja spoljne politiku SAD, i, suštinsko, vraćanje spoljno-političkim i bezbednosnim stavovima EU, kojoj, ne treba zaboraviti, dobar deo političara i javnosti Velike Britanije želi da se vrati. Uloga britanskog Parlamenta, za razliku na primer, od našeg, u kreiranju spoljne politike je značajna. Otuda je, čini mi se, inicijativa 25 poslanika više od rutinskog dizanja prašine“, ocenjuje Diklić.
Sagovornik Danasa dodaje da možda ovog puta neće uspeti ta inicijativa, ali vreme radi protiv Vučića.

O uticaju Eme Luel koja traži sankcije za srpskog predsednika
„Račun za odlazak u Moskvu će se isporučiti. Nadajmo se samo Vučiću i najbližim saradnicima.“, zaključuje Diklić, a Mihajlo Brkić, bivši ambasador i potpredsednik Sebija centra, podseća da je pokretač inicijative za promenu kursa spoljne politike UK prema Srbiji i uvođenje sankcija prema predsedniku i vladi Srbije Ema Luel, koja je od 2013. članica britanskog parlamenta iz redova sada vladajućih laburista.
Ona je, kako kaže, partijska koleginica predsednika vlade UK Kir Starmera,koji je istovremeno i šef laburista.
„Zbog toga pomenuta inicijativa 25 britanskih parlamentaraca upućena MIP UK ima velike izglede i da bude prihvaćena. Vladajući britanski laburisti nastavljaju kontinuitet konfrontirajuće politike UK prema Ruskoj Federaciji, kao i u regionalnom kontekstu jake podrške BiH i samoproglašenom Kosovu“, napominje Brkić.
On primećuje i da je britanska parlamentarna većina tek sada kada je Vučić po njihovoj proceni ugrozio interese UK politike po pitanju ukrajinskog konflikta i Zapadnog Balkana primetila da u Srbiji postoji demokratski deficit i jačanje autoritarizma.
„Ne treba zato imati iluzije da bi promena spoljno političkog kursa Velike Britanije prema Srbiji primarno bila motivisana brigom za stanje demokratije u našoj zemlji i sudbinom naših posustalih evrointegracija. S druge strane, pomenuta inicijativa je jasan signal koji tzv. kolektivni Zapad preko Britanije šalje Vučiću i SNS da su godine tolerisanja nihovog spoljnopolitičkog vrludanja praćenog zapadnim zatvaranjem očiju pred korupcijom u Srbiji i jačanjem unutrašnje političke autoritarnosti, upravo završene“, zaključuje Brkić.

Uticaj Britanije posle Bregzita smanjen
I Duško Lopandić, zamenik predsednika Foruma za međunarodne odnose, smatra da je pismo britanskih poslanika odraz efekta koji Vučićeva politika vrludanja ima na pojedine evropske krugove i što će se na duži rok negativno odraziti i na međunarodni položaj Srbije i posebno na njenu evropsku perspektivu.
Lopandić, ipak, primećuje da je posle Bregzita uticaj Velike Britanije u Evropi smanjen, a i malo je verovatno da će doći do nekih ozbiljnih sankcija koje su predložili britanski poslanici.
„U načelu srpski režim se svojom politikom unapred odrekao članstva u EU, iako tvrdi suprotno. Ipak on je osetljiv kada su u pitanju lični kontakti, koje koristi za PR propagandu, poput jučerasnje posete Antonija Košte Beogradu, pa bi neka konkretnija ograničenja u tom smislu verovatno imala efekt u Beogradu“, navodi naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, druga osetljiva tačka režima su finansije, odnosno pomoć koju prima od EU i drugih država, uključujući i Veliku Britaniju.

I 32 poslanika EP tražilo od Košte da se ne sretne sa Vučićem
Branka Latinović, bivša ambasadorka, podseća za Danas da ovo nije prva inicijativa nekih od evropskih parlamentaraca, kojom se zahteva preduzimanje adekvatnih mera prema Aleksadru Vučiću zbog njegovog učešća na paradi u Moskvi 9. maja, ali i zbog odbijanja, da u kontinuitetu, uvede sankcije ili barem neku od njih, prema Ruskoj Federaciji.
Pojašnjava da je grupa od 32 evropska poslanika tražila od Antinija Košte, predsedavajućeg Evropskog saveta da se ne susretne sa predsednikom Srbije, tokom posete državama Zapadnog Balkana.
„Nova inicijativa koja dolazi od strane grupe britanskih parlamentaraca, njih 25, je „jača“ jer je sveobuhvatnija i traži se promena britanske spoljne politike prema Srbiji. Ovaj zahtev je slojevit, jer se konstatuje i demokratsko nazadovanje Srbije za vreme ove vlasti. Rekla bih, da se ovde radi o jednoj staroj-novoj pojavi da kada nema saglasnosti za preduzimanje odgovarajućih mera u međunarodnim telima, onda se pristupa pojedinačnim inicijativama. A sve to doprinosi slabljenju naše pozicije, i u kontekstu intenziviranja našeg evropskog puta“, ocenjuje Latinovićeva.

Pogrešan potez na Floridi izazvao lančanu reakciju
Za Nebojšu Vujovića, bivšeg ambasadora u SAD, zahtev britanskih parlamentaraca je direktan odgovor i posledica Vučićevih poslednjih političkih poteza, a okidač je njegov odlazak na paradu u Moskvu.
Jedan pogrešan potez odlaskom na Floridu direktno je proizveo novi pogrešan potez i lavinu kritika iz Evropske unije. Vučićev odlazak na aerodrom da sačeka Koštu, kao i crveni tepih pred Palatom Srbija , napominje Vujović, neće izazvati osmehe Evropljana niti ublažiti njegovu poziciju koja erodira sada već i na nedeljnom nivou.
Vujović ističe da je Vučić primio ozbiljne političke batine i u SAD i u Evropi, pa sada pokušava da stegne omču i potegne kaiš na unutrašnjem planu.
Vujović primećuje da je politicki „izlet“ Vučićevog pokreta u Nišu novi fijasko u najavi.
„Vreme oko njega se iznenada naoblačilo, a on za takvu političku provalu oblaka nema kišobran“, ocenjuje Nebojša Vujović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.