foto EPA-EFE/SARAH YENESELNeki nikad neće shvatiti da je Tito prvo bio omiljen u svojoj državi, pa se onda otisnuo u svet velike politike.
Neukusna, uvredljiva i pretenciozna je tvrdnja da izvesni Aleksandar Vučić ima međunarodne kontakte i ostvaruje kvalitetniju međunarodnu politiku od Josipa Broza Tita. Spada u domen udvorišta koje je tipično za vladajuću stranku prema predsedniku Srbije, kažu sagovornici Danasa odgovarajući na pitanje koje se odnosilo na novo veličanje Aleksandra Vučića.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić je za televiziju Prva rekla da su lideri dve trenutno najveće svetske sile, predsednik Kine Si Điping i predsednik SAD Donald Tramp, pokazali svoj lični odnos i uvažavanje prema Vučiću.
Ona je to kazala govoreći o nedavnoj poseti Vučića Kini, gde ga je odlikovao predsednik Si, kao i o tome što je Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social podelio intervju koji je Vučić dao za Brajtbart njuz.
„I to samu Republiku Srbiju svrstava u domen zemalja u kojem mi nikada nismo bili. Nismo bili ni u vreme Josipa Broza Tita, a za koga su govorili, pa i danas blokaderi govore, da je najuticajniji ikada bio državnik i lider sa ovih prostora“, rekla je Brnabić.
Duško Radosavljević, profesor i predsednik Antifašista Vojvodine, za Danas kaže da tvrdnja Brnabić vrlo neukusna i uvrednjiva.

– Tvrdnja da izvesni Aleksandar Vučić ima međunarodne kontakate i ostvaruje kvalitetniju međunarodnu politiku od Josipa Broza Tita, svetskog fenomena kada je reč o međunarodnim odnosima i značaju koji je lično on imao i ova zemlja u to doba, je vrlo neukusna i uvredljiva. Sa stanovišta običnog kibicera, koji gleda sa strane, mislim da će to, jednog dana biti linija odbrane Ane Brnabić i Aleksandra Vučića da su bili neuračunljivi. Jer ovo nisu ni nepromišljene rečenice, ni rečenice u afektu, iako često govore u afektu. Ovo sad je vrsta ludosti u kojoj ima sistema kao i u Hamletu. Ovo sad ide, kao što bi Vida Ognjenović rekla, kako zasmejati gospodara – navodi on.
I dodaje da su ovo verovatno neke stvari iz njihovog užeg kruga, gde oni nabacuju jedan drugom voleje i u tom zatvorenom krugu se verovatno lepo zabavljaju.
I istoričar Bojan Dimitrijević smatra da je ovo vrlo pretenciozna izjava i spada u domen udvorišta koje je tipično za vladajuću stranku prema predsedniku Vučiću.

– Teško da bilo koja figura u današnjem političkom životu Srbije može da se poredi sa Titom i položajem Jugoslavije u vremenu Hladnog rata, tako da bih, prosto preskočio ovakvu izjavu kao nerealnu i neodgovarajuću trenutnoj spoljnopolitičkoj poziciji Srbiji koja je daleko od one koju je imala Titova Jugoslavija – ističe on.
Istraživanje NSPM o rejtinzima Tita, sadašnje vlasti i opozicije – Politika – Dnevni list Danas
Dok karijernom diplomati u penziji Milovanu Božinoviću ova izjava svedoči o tome da bi takvima bilo uzaludno ukazivati na nepremostive metodološke teškoće da se rangiraju političari različitih epoha i istorijskog konteksta.

– Ova izjava je od one vrste primitivne, radikalne (i radikalske) propagande od koje se i ne očekuje da će je neko racionalno analizirati. Ovde je, eventualno, za analizu govornik pogodan za takve bizarne ekstravagancije. Takvih je danas mnogo, a Brnabić je s lakoćom izgradila poziciju njihovog neprikosnovenog lidera. Među mnogim važnim stvarima, takvi nikad neće shvatiti da je Tito prvo bio omiljen u svojoj državi, pa se onda otisnuo u svet velike politike. I znao je da njegova država ne može biti partner velikih sila ako ne izgradi dobre odnose sa susedima. A to je bio i ostao jedini razuman red poteza – zaključuje Božinović za Danas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


