Kako izbeći prevare i neprijatnosti prilikom kupovine auta? 1foto M. D. S.

Već smo se bavili proverom polovnjaka po raznim pitanjima, ali sada se fokusiramo na vašu bezbednost, pošto prilikom kupovine idete da se nađete sa nepoznatim osobama, pri čemu neretko nosite i više hiljada evra sa sobom. Dakle, ne govorimo o tome kako kupiti dobar auto, već o tome kako se zaštititi kada idete da ga kupite.

Nedavno nas je kontaktirala jedna posetiteljka našeg sajta i opisala vrlo stresno iskustvo prilikom kupovine automobila. Imena i lokacije nećemo navoditi, kako ne bismo uticali na eventualni sudski proces, s obzirom na to da policija još uvek radi svoj posao.

Ona se nakon više telefonskih razgovora tokom kojih je prodavac uverio da je vozilo potpuno ispravno, zaputila u drugi grad kako bi ga kupila. Pošto se ne razume u automobile, povela je još dve muške osobe.

Kada su stigli na lice mesta, shvatili su da je auto u katastrofalnom stanju i odlučili da odustanu od kupovine. Međutim, usledilo je izuzetno agresivno ponašanje prodavca, pošto je on navodno odbio dvoje sigurnih kupaca zbog njih i čekao ih ceo dan.

Čitava situacija se odigrala uveče, u manjem naselju, bez mnogo prolaznika. Tvrdio je da je auto odličan „za taj novac“, da su mu naneli štetu, potrošili vreme i slično. Počelo je vikanje, omalovažavanje, insistiranje da je već sve dogovoreno telefonom i da sada nema odustajanja…

U međuvremenu se pojavila još jedna osoba, pa je usledila taktika „dobar policajac, loš policajac“. Vrhunac je bio dolazak nekoliko lokalnih momaka, prijatelja dotičnih, koji su se takođe „diskretno“ uključili u ubeđivanje.

U strahu za sopstvenu bezbednost, pošto je već došlo do ozbiljnijih verbalnih sukoba, naša posetiteljka je odlučila da preuzme auto i da novac.

Kako se zaštititi od ovakvih situacija?

Ne želimo da širimo paniku i izazivamo paranoju kod kupaca, ali postoje ljudi koji su spremni na svašta i za nekoliko stotina evra, tako da treba biti pažljiv kada je u pitanju više hiljada.

Naravno, ako ste muškarac od 100 kg i 190 cm, a zdravi ste i jaki, saveti koje dajemo verovatno će vam delovati paranoično ili potpuno nepotrebno. Pre saveta, da se pozabavimo još jednim važnim problemom, pišu Polovni automobili.

Da li ćete svojim nepoverenjem uvrediti prodavca?

Mnogi neiskusni kupci, koji su pritom „suviše fino“ vaspitani, imaju ovaj problem – ne žele ni jednim svojim postupkom da uvrede prodavca. Tek kada skupo plate školu i ostanu bez kapare, dobiju pokvaren ili na neki drugi način faličan auto, postanu mnogo oprezniji.

Oni su posebno ranjivi kada se nađu u problematičnoj situaciji, pošto u strahu od sukoba olako prelaze preko gubitka novca. Naravno, ne kažemo da treba ići u kupovinu kola sa predubeđenjem da će se nešto loše dogoditi, ali nije na odmet biti pažljiv.

Šta raditi, šta ne raditi?

Ovi saveti važe u slučaju da planirate odmah da obavite kupoprodaju ukoliko vam se auto svidi, bez obzira na to da li ćete istog dana sređivati papirologiju ili samo razmeniti novac i auto, a overiti ugovor i obaviti prenos vlasništva naknadno. Prevencija je uvek najbolje rešenje, pa zato:

– povedite nekoga sa sobom, po mogućnosti muškog pola

– nosite novac sa sobom. Ostavite (sakrijete) li ga u automobilu kojim ste došli na lice mesta, neko odatle može da ga ukrade

– pazite se džeparenja

– ako ste već dogovorili kupovinu, a reč je o većoj količini novca, treba da budete svesni da možete postati žrtva klasičnog razbojništva. Prodavac zna da dolazite i da nosite novac sa sobom. On čak može da iscenira i situaciju da oboje istovremeno budete opljačkani na mestu susreta kako bi otklonio sumnju sa sebe

– rešenje za gore navedene situacije – uplata na račun

– izbegavajte da kupovinu obavljate uveče – tj. da samo date novac i preuzmete auto, a da papirologiju sređujete kasnije. Bezbedniji ste danju
očitajte ličnu kartu prodavca (npr. u nekoj fotokopirnici) ukoliko odmah ne završavate svu papirologiju

– proverite novac u menjačnici pre primopredaje

– postoje razne aplikacije za snimanje telefonskih razgovora, a neki telefoni to mogu da rade i „fabrički“. Može da bude korisno da snimite razgovor sa prodavcem, kako kasnije ne bi došlo do nesporazuma. Pažnja – zakon kaže da pre nego što počnete da snimate telefonski razgovor, morate obavezno da obavestite sagovornika

– ponašajte se samouvereno – tako ćete u startu obeshrabriti potencijalnog prevaranta da iskoristi vašu slabost ili nesigurnost kako bi vas agresivnijim nastupom ubedio u ono što njimu odgovara

– verujte svojim instinktima – ako vam neko deluje baš sumnjivo, odustanite od kupovine

– ako prodavac postane bezobrazan i agresivan, kratko i jasno mu recite da odustajete od kupovine i napustite mesto događaja
u slučaju da pokuša fizički da vas zaustavi, odmah zovite policiju

Šta ako ste morali zbog sopstvene bezbednosti da predate novac, potpišete ugovor i preuzmete auto koji u stvari ne želite?

Čim budete u mogućnosti, pozovite policiju i opišite ukratko šta se desilo, a zatim se uputite u najbližu policijsku stanicu i prijavite slučaj.

Šta uraditi ako deluje da će doći do fizičkog sukoba?

Kao prvo, ne smete uopšte da dovedete sebe do te tačke. Čim vidite da je neko agresivan, da se ponaša neuravnoteženo i da viče, recite mu da niste zainteresovani za kupovinu i vratite se kući.

Ukoliko vas nakon toga zove telefonom, bilo bi najpametnije da se ne javljate. Ukoliko počne da vas uznemirava ili šalje poruke agresivnog tona, kratko i jasno mu odgovorite da niste zainteresovani za auto i da nemate više o čemu da razgovarate. Postane li situacija zaista ozbiljna, prijavite slučaj policiji.

Šta ako do fizičkog sukoba zaista dođe?

Na primer, shvatate da vozilo nije u stanju u kakvom bi prema opisu prodavca trebalo da bude i odlučite da odete. Tada prodavac iznenada počinje da viče, unosi vam se u lice, dok vam „objašnjava“ da morate da kupite auto, pošto je on odbio nekoliko sigurnih kupaca i ceo dan vas čeka da dođete umesto da ide da „zaradi hleb za svoju porodicu“.

Vi ne podležete pretnjama i dolazi do fizičkog sukoba. U tom slučaju, branite se svim sredstvima, ali samo do trenutka dok ga onesposobite ili dok ne ugrabite priliku da se udaljite sa lica mesta. Policiju zovite odmah i objasnite šta se desilo.

Upravo zbog ovakvih situacija treba povesti nekoga sa sobom, ne da bi se umešao u tuču, već da odmah zove policiju! Zato unapred treba znati tačnu lokaciju gde se nalazite sa prodavcem – mesto, ulica, broj i neki prepoznatljiv objekat u blizini.

Kako se ponašati kada neko pokuša da vas opljačka?

Koliko god da je novca u pitanju, vaš život je vredniji – ovo je prvo što treba da vam padne na pamet u slučaju pokušaja da vam otme novac namenjen kupovini automobila.

Da bi se u ovakvim situacijama smanjila šteta, jedan od starih trikova je da se novac podeli na dva ili tri dela, tako da i ako dođe do razbojništva, ostanete samo bez dela novca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari