
Iako mnogi turisti iz Srbije za letovanje biraju Grčku, Crnu Goru ili Hrvatsku, Bugarska postaje sve atraktivnija destinacija.
Bugarska na istočnoj strani Balkana raspolaže sa čak 354 kilometra obale Crnog mora, a među njima se izdvajaju četiri mesta koja kombinuju prirodnu lepotu, kulturnu baštinu i pristupačne cene.
Bugarska je članica Evropske unije, ali koristi svoju valutu – leva (1 leva je oko 0,50 evra).
Cene hrane i pića su niže nego u popularnijim destinacijama – espresso na plaži može se naći za oko 1 evro, dok se večera u restoranu za dvoje može platiti 20–30 evra.
Tokom leta, temperatura mora u Bugarskoj je veoma prijatna za kupanje.
U julu i avgustu, prosečna temperatura površinske vode kreće se između 24 i 26 stepeni Celzijusa, a u toplijim danima može dostići i 27°C, posebno u plitkim uvalama poput onih kod Zlatnih pjasaka i Sozopola.
Crno more je manje slano u poređenju sa Sredozemnim morem, upravo zbog velikog broja reka koje se u njega ulivaju, kao što su Dunav, Dnjestar i Dnjepar. Prosečan salinitet Crnog mora iznosi oko 17–18 promila (‰), dok je, poređenja radi, salinitet Mediterana oko 38‰. Zbog toga voda u Crnom moru deluje blaža za kožu, a mnogi kažu da je osećaj plivanja u njoj „mekši“.

Zlatni pjasci – crnomorska prestonica Varne
Grad Varna, poznat i kao crnomorska prestonica Bugarske, ima mnogo više da ponudi od svoje moderne luke i međunarodnog aerodroma. Ovo primorsko mesto odiše istorijom, arhitekturom i živopisnim gradskim avenijama koje nose pečat evropskih uticaja.
Najpoznatija plaža u ovom regionu je Zlatni pjasci, dužine oko 4 kilometra, udaljena 15 kilometara od centra grada. Plaža je poznata po zlatnom pesku i čistom moru, koje u julu i avgustu dostiže prijatnih 25–26 stepeni Celzijusa. Opremljena je brojnim barovima, restoranima i sportskim sadržajima. Ležaljke su prošlog leta koštale između 7 i 10 evra dnevno, u zavisnosti od lokacije i dela dana.

Karadere – divlja lepota nedirnute prirode
Na pola puta između Varne i Burgasa nalazi se gradić Bjala, idealan za sve koji traže mir, tišinu i prirodni ambijent. Plaža Karadere, koja se nalazi u blizini, jedna je od poslednjih netaknutih divljih plaža u Bugarskoj. Ovde nema velikih hotela, betonskih šetališta ni gužvi – samo pesak, more, dine i priroda.
More je tirkizno i plitko, a plaža je posebno pogodna za porodice sa decom i ljubitelje kampovanja. Važno je znati da ovde nema organizovanog iznajmljivanja ležaljki ni suncobrana – sve treba poneti sa sobom.

Harmanite – istorijski šarm Sozopola
Sozopol je jedan od najstarijih gradova na crnomorskoj obali, osnovan još u 7. veku pre nove ere. Danas je to moderno turističko središte sa starogradskim jezgrom, bogatim kulturnim programom i brojnim smeštajnim kapacitetima.
Plaža Harmanite, nosilac Plave zastave, omiljena je među porodicama. Zbog mirne vode i plićaka, pogodna je za decu, ali i za one koji žele lagano kupanje. U špicu sezone zna da bude prilično popunjena, pa je najbolje doći ranije. Cena kompleta ležaljki i suncobrana prošlog leta bila je oko 8 evra.

Balčik – vrtovi kraljice Marije i spokojna Centralna plaža
Balčik je šarmantan grad koji kombinuje istorijski značaj i turistički potencijal. Njegova Centralna plaža je manje gužvovita od većine poznatih letovališta, ali zato nudi prijatan ambijent za sunčanje i plivanje. Temperatura mora leti iznosi oko 24–25 stepeni.
Grad je najpoznatiji po Palati kraljice Marije, okruženoj raskošnim botaničkim vrtovima. Kompleks od preko 65.000 kvadratnih metara pruža savršen spoj arhitekture, religijskih simbola i prirodnog zelenila, a ulaz u kompleks se dodatno naplaćuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.