Da li je pobelela čokolada bezbedna za jelo? 1Foto: pixabay/AlexanderStein

Dobro je znati da će crna čokolada trajati najmanje dve godine od proizvodnje, a mlečna i bela čokolada upola kraće, jer sadrže mlečne masti koje se kvare brže od kakao putera.

Kupili ste čokoladu, otvorili je i videli sive i bele mrlje koje podsećaju na buđ? Ako se pitate da li treba da je bacite, stručnjaci kažu: „Ne, ova vrsta čokolade je bezbedna za jelo“.

„Svi oblici čokolade, uključujući pločice, prelive i bombone, mogu razviti beličaste mrlje. Ova čokolada je po svoj prilici bezbedna za jelo, kuvanje i pečenje iz dva razloga. Prvo, čokolada ima malo vlage, tako da mikroorganizmi moraju da bore se da se slegnu i rastu uprkos velikoj količini šećera, piše Pun kufer.

Drugo, kakao je pun prirodnih antioksidansa koji sprečavaju oksidaciju masti i užeglo. Mrlje od čokolade su prirodna promena koja nastaje kada se loše temperirana čokolada dugo drži na toploj i vlažnoj Ta prašina, poznata kao „cvetanje“, potiče od nakupljanja masti ili šećera na površini čokolade“, objašnjava dr Stjuart Farimond u novoj knjizi „Nauka o kuvanju – sve što treba da znate da biste ovladali veštinom kuhanja“.

Kuvanje, dodajući da do cvetanja masti dolazi kada se masti u čokoladi tope i transformišu u velike upadljive grozdove. Cvetanje šećera nastaje kada se šećer topi ostavljajući tanku šećernu koru.

Dobro je znati da će crna čokolada trajati najmanje dve godine od proizvodnje, a mlečna i bela čokolada upola kraće, jer sadrže mlečne masti koje užegli brže od kakao putera.

Čokolada koja je posivela zbog „cvetanja” može da se jede, ali ako primetite buđ, druge anomalije ili je čokoladi istekao rok trajanja, bolje je da je bacite.

Bogato ilustrovana knjiga dr Stjuarta Farimonda Nauka o kuvanju – sve što treba da znate da biste savladali veštinu kuvanja zasnovana je na novim naučnim istraživanjima i pomaže u razumevanju kulinarskih procesa i procedura. Tako, na primer, autor objašnjava zašto meso nije potrebno marinirati celu noć i donosi kulinarske trikove kako kvašenje pojačava ukus suvih začina, zašto je orašaste plodove najbolje tostirati u mikrotalasnoj rerni i kako se, zahvaljujući soli, poširano jaje će uvek ispasti savršeno.

U pripremi Nauke o kuvanju, dr Stjuart Farimond je sarađivao sa nizom agronoma, veterinara, prehrambenih tehnologa, kuvara i drugih kulinarskih i gastronomskih stručnjaka. Njihovo bogato znanje i iskustvo predstavljeno je u knjizi, kojom će ljubitelji kuvanja usavršiti svoje umeće i pripremati hranu kao obučeni majstori. Praktični priručnik objavljen u ediciji Školska knjiga preveli su Vjera Lopac, Vjekoslav Čulo, Sanja Gjenero i Dario Hrupec.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari