Nikola KojoPhoto: Antonio Ahel/ATAImages

Glumac Nikola Kojo kazao je da je svestan da zbog svog aktivizma našao na „crnim listama“, zbog čega trpi konsekvence. Dodao je i da veruje da je „dan posle“ u Srbiji već počeo, ocenjujući da se deo ljudi, koji su ranije bili uz vlast, sada vidno osvešćuje, sve zahvaljujući studentskim protestima i energiji koju donose, te da zato vlast odlaže izbore, jer je potrošila manipulativne mehanizme.

Zbog svojih javnih istupanja trpeo je i njegov posao, ističe Nikola Kojo, tvrdeći da se zbog toga našao i na „crnim listama“, ali da ni zbog toga nije pomišljao na odustajanje od glume.

“Ja sam sada među prvim ljudima koji su na crnoj listi na RTS i u MTS-u. Godinu dana nisam snimio ništa, samo pluća i zube“, otkriva sagovornik Branislava Šovljanskog u emisiji “360 stepeni” na televiziji N1.

On kaže i da smatra kako je njegova moralna obaveza da se obraća javnosti, iako je svestan da će snositi konsekvence.

“Mene može neko da čuje. Ima još mnogo ljudi sa kojima se družim, koje poznajem, ali oni nemaju priliku da to kažu. I ja znam da snosim konsekvence i da ću trpeti i posle ovog intervjua neke stvari, ali jednostavno nema smisla zbog te neke budućnosti, zbog moje dece, zbog naše dece i svih nas, da sedimo u kafićima i da mašemo dok ostali idu na protest”, smatra Kojo.

Ipak, govoreći o društvenim promenama koje su pokrenuli studentki protesti, glumac ocenjuje da je pobeda neminovna, te da je jasno da se otrežnjuju i “momci u crnom”, koji polako shvataju šta se dešava sa ljudima koji su bliski režimu.

“Verujem u ove mlade ljude, energiju koju donose. Gledam kako se osvešćuju neki ljudi, koji su bili sledbenici gospodina čije ime ne želim ni da pomenem. Koji krši Ustav na dnevnim nivou, koji nam je zagorčao život proteklih 14 godina, i cele ekipe koja nam je zagorčala život prethodnih 36, jer, kad malo pričamo sa mlađima, mi stariji smo od 91. na ulici, što je pakleno”, kaže Nikola Kojo.

Odgovarajući na pitanje može li “neko ili nešto” da se uvuče među tu mladost, kako bi ih pokvario i uneo neslogu, Kojo odgovara da veruje da je to moguće, kao i da je već bilo takvih pokušaja na prethodnom velikom protestu na Slaviji kada je, kako ocenjuje, bilo pokušaja upliva “previše desničarenja”.

Glumac ipak zaključuje da mladi ipak neće dozvoliti da im se desi ta vrsta ispiranja mozga, iako pokušaja ima.

“Ljudi moraju malo da poznaju istoriju da spoznaju kako su nastale države, kako su nastale nacije? Tako što je neki bolesnik rešio da sad povuče crtu između tebe i mene i kaže: ‘Ovo je moje’. Da svoju dragu počasti time što će poseći nekoliko hiljada glava sa svojom vojskom. Iz nekih volšebnih, trivijalnih razloga su nastale te podele među ljudima. Ja pojam desnica, država, nacionalnost jednostavno ne razumem. I ta vrsta ljudi je pokušala da upliva među mladost, međutim, nesreća koja se zove Internet i mobilni telefon ima ipak i svoje prednosti”, smatra Kojo.

Kojo kaže i da je uočljivo da se na protestima više ističu neke zastave koje nisu Evropske unije, kao i da mu to smeta, ali da ipak ima poverenja u planove studentskog pokreta.

“Možda je to deo njihovog plana da prvo dođu pod kožu ovima koji razmišljaju drugačije, pa da ih na taj način preokrenu. Ne prija mi to, ali oni znaju šta rade i to je njihova budućnost. Nije na meni, koji sam šezdesetih godina, da određujem šta će oni da rade. Ne samo na meni, nego na svim opozicionim partijama”, smatra Kojo.

Ostatak intervjua sa Nikolom Kojom pročitajte na portalu N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari