Da li treba jesti pirinač? 1Foto: Pixabay/ImageParty

Često se konzumiranje pirinča dovodi u pitanje, ali uz opravdan razlog.

Pirinač kao namirnica je dobar, ali ako je u pitanju neoguljeno zrno, odnosno integralni pirinač (takođe ga nazivaju i smeđi pirinač).

Smeđi pirinač veoma je hranljiv i lako svarljiv i važan je izvor složenih uglenih hidrata, proteina, biljnih vlakana i vitamina grupe B.

100 grama integralnog pirinča sadrži 370 kcal, 7.9 grama proteina, 77.2 ugljenih hidrata od kojih su vlakna 1.2 grama, šećeri 0.9 grama i 2.9 grama masti, devet miligrama kalcijuma, 35 miligrama magnezijuma, 4.36 miligrama gvožđa, vitamine B grupe i vitamin E.

Sve ovo ide u prilog niskom glikemijskom indeksu za razliku od belog, koji sporo podiže nivo šećera u krvi.

Integralni pirinač je „neoljušten” što znači da zadržava spoljašnji omotač i klicu koja se industrijskom obradom uklanja kod belog pirinča radi produženja roka trajanja i kao takav beli pirinač ima mnogo manje vlakana i gubi se 70-90 odsto B vitamina i fosfora, mangana i gvožđa. On sadrži uglavnom skrob.

Priprema integralnog pirinča treba biti prikladna uputstvu proizvođača, kuvanje na vodi dok voda ne ispari.

Kada je u pitanju količina, ničega previše nije dobro pa tako ni pirinča.

Plan ishrane na nedeljnom nivou jednom do dva puta nedeljno podrazumeva konzumiranje integralnog pirinča, što je sasvim dovoljno za potrebe odrasle osobe.

Dakle, konzumiranje pirinča je u redu ukoliko je to u umerenim količinama i ako se konzumira integralni pirinač koji je pripremljen na propratan način.

Autorka je diplomirana nutricionistkinja i Bahova praktičarka. Više detalja na linku njenog instagram naloga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari