Gde je Stari Zeland: Uzbudljiva priča o tome kako su daleka ostrva dobila imena 1Foto: Sagittarius Voyage on Unsplash

Prvi Evropljanin koji je stupio na tlo Novog Zelanda bio je Holanđanin Albert Tasman kojeg su poslali na istraživački put kako bi otkrio nepoznato kopno o kojem se u to vreme samo nagađalo da postoji. Evropljani su, naime, smatrali kako postoji veliki, neotkriveni kontinent negde na Zemljinoj južnoj polulopti.

On je tada radio za moćnu Istočnoindijsku kompaniju koja je između ostalog želela da pronađe nove partnere s kojima bi mogla da trguje materijalima i gvožđem.

Daleki Novi Zeland bio je nepoznat ostatku sveta sve do 13. decembra 1642, kada je Tasman pristao na nepoznato pacifičko kopno. Prema jednoj od priča, Tasman nije poslat na putovanje kako bi bio nagrađen, već kažnjen. Cilj je bi da se udalji od ćerke guvernera, koji ga je i poslao na put, jer nije bio dovoljno dobar za nju.

Pre nego što je pristao na Novi Zeland, Holanđanin je stigao na nepoznato ostrvo, koje je kasnije nazvano po njemu. Ostrvo je najpre bilo poznato kao Van Dimenova zemlja, prema guverneru Antoniju van Dimenu – koji je poslao Abela Tasmana na istraživačko putovanje. Ime ostrva je promenjeno tek 1856. u čast samog Tasmana, prvog Evropljanina koji ga je otkrio.

Ploveći istočno od Van Dimenove zemlje, Tasman je naišao na veliko kopno na kojem su živela neprijateljski nastrojena maorska plemena. Kada je ugledalo došljake, pleme je uskočilo u svoje kanue i upotrebilo ratničke instrumente.

Holanđani su pomislili kako im na taj način žele dobrodošlicu, pa su im odgovorili duvanjem u trube. Kada su Maori ubili nekoliko članova posade, oni su shvatili da od mirnog pristajanja na obalu nema ništa.

Tasman je u svojem dnevniku zabeležio kako je novootkriveno kopno manji deo velikog kontinenta koji seže sve do najjužnijih delova Južne Amerike i taj je deo nazvao prema Statenu, kopnu u blizini južne obale Argentine. Zaliv u kojem su ih dočekali neprijatelji, Tasman je nazvao Zaliv ubica.

Već iduće godine je drugi Holanđanin otkrio da je Staten ostrvo, a ne deo Južne Amerike, pa Staten Landt više nije bilo prikladan naziv. Tasman je zato ostrvo preimenovao u Zeeland (kopno u moru) prema istoimenoj pokrajini u domovini.

Holandski trgovci Tasmanovo putovanje su smatrali uzaludnim, ali on je ipak bio zaslužan za izradu novih pomorskih i geografskih karata. Trebalo je proći 130 godina da Australiju otkrije Englez Džejms Kuk, jer iako ju je oplovio, Tasman nije shvatio da se radi o novom kontinentu.

Izvor: punkufer.dnevnik.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari