
Korišćenjem prirodnih hormona, naučnici veruju da mogu da se bore protiv znakova starenja koji nastaju, poput bora i sede kose.
Nova studija identifikovala je potencijal različitih tretmana za usporavanje starenja koji bi mogli sprečiti razvoj i bora i sede kose.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Endocrine Reviews, sugeriše da bi se niz prirodnih hormona mogao iskoristiti za usporavanje nekih procesa starenja u telu.
„Naš rad ističe ključne hormone koji orkestriraju puteve starenja kože, kao što su degradacija vezivnog tkiva (što dovodi do bora), preživljavanje matičnih ćelija i gubitak pigmenta (što dovodi do sede kose),“ rekao je vodeći autor prof. Markus Bom sa Univerziteta u Minhenu, a prenosi Science Focus.
„Neki od hormona koje smo proučavali imaju antiejdžing svojstva i mogli bi da se koriste u budućnosti kao sredstva za sprečavanje starenja kože.“
Glavni cilj studije bio je da istraži odnos između hormona i starenja.
Konkretno, istraživači su proučavali nekoliko ključnih hormona koji bi mogli uticati na starenje kože, uključujući estrogene, hormone rasta i melatonin.
Među hormonima koji su proučavani, melatonin se izdvaja.
Iako je većina ljudi poznaje po svojoj ulozi u regulaciji spavanja, studija sugeriše da melatonin takođe može pomoći u održavanju mladalačkog izgleda kože.
Njegovi snažni antioksidativni efekti štite kožne ćelije od oštećenja, potencijalno usporavajući proces starenja.
Proučeni su i drugi hormoni – kao što je hormon koji stimuliše melanocite (koji utiče na pigmentaciju kože) i oksitocin – koji takođe pomažu da koža i kosa ostanu mladalački izgledajući, štiteći ih od oštećenja UV zračenjem.
Koža je najveći organ u telu i može biti oštećena faktorima iz okoline, posebno izlaganjem UV zracima sa Sunca.
„Koža nije samo cilj za različite hormone koji kontrolišu puteve starenja kože, već je sigurno najveće i najbogatije područje za proizvodnju hormona pored klasičnih endokrinih žlezda [organi kao što je hipofiza, koji primarno funkcionišu kao žlezde za lučenje hormona],“ rekao je Bom.
Naučnici se nadaju da će ova otkrića dovesti do novih tretmana protiv starenja nazvanih senoterapeutici. Ovi lekovi rade tako što cilјaju i uklanjaju senescentne ćelije – ćelije koje prestaju da se dele i nakupljaju se u telu kako starimo – pomažući da se uspori ili čak obrne neki znakovi starenja.
„Dalja istraživanja ovih hormona mogu otvoriti mogućnosti za razvoj novih terapija za lečenje i prevenciju starenja kože,“ zaključio je Bom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.