Kanarska ostrva (2): Putovanje kroz vreme 1

Santa Krus de Tenerife je glavni grad arhipelaga.

U prošlosti je bio univerzitetski i religijski centar učenja – od kad je obelodanjena Guančos-era, grad je pun turista i posetilaca iz sveta; nezaobilazna je poseta raskošnoj vili plemića, Lerkara sa izuzetno vrednim eksponatima.

Duboko u sebe uvlačim vazduh; prijatan, topao, mirisan… Istovremeno ugledah vulkanski masiv, Piko de Teide, i snegom pokriveni vrh ( 3.718 metara). U podnožju je dolina, a na njoj se šepure širokolisne grane banana, čak do morske obale sa visokim liticama ispod kojih, opet vidim crni pesak…

Sa ucvalom bugenvilijom oko fikusovih stabala drvoreda Santa Kruz deluje prijateljski raspoložen prema strancu i gostu, sa uličicama po brežuljku u voziću boje sunca, zastajemo trg sa ‘trospratnom’ fontanom i klupama od majolike. Odlazimo u park, Garsija Sanabrija, oko njega su ulice pune sveta; najviše je stranaca koji u okviru krstarenja svraćaju u Santa Kruz – iz dva razloga. Prvi, da vide grad – i drugi da u njemu ‘šopinguju’ – jer su unapred obavešteni da je bescarinska zona. Izlozi prodavnica, naročito onih, pored luke imaju raznovrsnu robu za svačiji ukus i džep. Lučki deo počinje od Plasa de Espanja i pruža se sve do Plasa de Kandelarija sa drvoredom ucvalih ljubičastih džakarandi. Kao cvetni tepih rasuti po mozaiku pešačke zone sa baštama i kafe-restoranima ostrvskih specijaliteta.

Pošto smo imali ceo dan na raspolaganju pitali smo za plažu i svi su nam zdušno preporučili – čuvenu Las Teresitas. Pored toga što je besprekorno uređena i lepa – posebno nam se dopala što je, jedina plaža na ostrvu sa žutim peskom donetim sa obala Afrike, iz Maroka. Divno, obradovah se.

Nalazimo se Kanarima, a sunčamo na pesku iz Maroka!

Za Puerto de la Krus kažu da je najposećenije mesto u Evropi. U starom jezgru, ujedno i pešačkoj zoni je sve; ulica cveća, ljupki trgovi, negovane starinske kuće sa doksatima, kafei od tri stolice, crkva iz sedamnaestog veka, najstariji hotel „Monopol“ – i sve to oplemenjeno treperavim zvucima gitare. Trg Čarko je najstariji trg. Okrugao, ušuškan žuto crvenim hibiskusa i lepezastim palmama čija stabla grle ucvetale bugenvilije, Čarko ima nešto više od šarma, oživljava sva čula i daruje deo te španske topline svakom gostu, prolazniku, afričkom prodavcu. Ako poželite mir produžite uz obalu do stare četvrti niskih kućica jarkih boja, ‘okamenjenih u nekom davnom vremenu. Probajte gelato, ili palačinak sa divljim jagodama… Ako krenete suprotno od Čarka pred vama je široka polukružna terasa nadneta nad stene o koje udaraju zapenušani talasi Atlantika. Uz obalsku stranu nalazi se Plaja de Martines, sa bazenima sa morskom vodom. Paralelno je najstarije šetalište San Telmo koje vodi pored mora i belo okrečene crkvice iz sedamnaestog veka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari