Kako je izgledala zastava Čačka koja je predata Nediću nakon oslobođenja tog grada 1918. godine? 1Foto: Radenko Topalović

U Boegrad je 1923. godine donet jedan od interesantnijih istorijskih dokumenata, iz dana oslobođenja.

Radi se o periodu nakon Prvog svetskog rata i 1918. godini, pisao je list Vreme pre 100 godina.

Naime, Opština Grada Čačka poslala je onomad jednu naročitu zastavu, tadašnjem generalštabnom pukovniku Milanu Nediću.

Nedić je tada bio komandant timočke brigade, koji je ušao prvi kao oslobodilac u Čačak, 16. oktobra 1918. godine.

Zastava Čačka bila je izrađena od teške svile.

Sa jedne strane bila je srpska trobojka sa natpisom: „Izbavi Bože mučenike pravde“.

Dok je sa druge strane bila francuska zastava i na njoj je bilo izvezeno: „Živeo savez“.

Na traci koja je obavijala motku pisalo je: „Namenjeno puku koji prvi uđe u Čačak posle vaskresenja Srbije – Idejo moja, željo moja, da li ću te smeti na sunce izneti, ili ćeš tajno sa mojim srcem istrunuti“.

Ova zastava naročito je interesanta po tome što je još 1916. godine započeto na njenom radu.

Radile su je devojke iz Čačka, one su na zastavi radile tajno u podrurimima, pred kojima su druge devojke čuvale stražu, da ih austrijski žandarmi ne otkriju.

Zastava je pri ulasku oslobodilačke vojske u Čačak predata pukovniku Nediću, koji je ujahao na čelu prethodnice 2. armije.

Nakon toga, ova zatava ostavljena je u zgradi čačanske opštine, u kojoj je stajala do 1923. godine, a potom je doneta u Beograd.

„Ova bi zastava trebalo da bude ostavljena u muzeju, koji bi morao da skupi i da čuva sve ono što dokumentuje napore i požrtvovanja našeg naroda iz doba velikog rata“, pisao je list Vreme tada.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari