Koji su glavni uzroci pada vrednosti dinara? 1Foto: Radenko Topalović

Kad bolest uzme maha, naročito bolest u narodnoj kući, gde je neiskusna domaćica primala svačije savete i prema njima se služila lekovima kakve joj je ko preporučivao, teško će posle i najiskusniji lekar brzo sprečiti bolest, a još teže izlečiti, pisao je list Pravda pre 100 godina.

Bolest našeg dinara datira od kako je stupio u divlji brak sa austrougarskom krunom i eto, od tog vremena razne vračare njegovo zdravlje su, svesno ili nesvesno, neprestano pogoršavale, dok se nije potpuno zarazio, tako da njegova zaraza danas preti da zarazi mir i poredak u našoj otadžbini.

O klicama zaraze dinara, stručni lekari konstatovali su ove uzroke:

1) Srce – Ponuda i tražnja, nesrazmerno funkcioniše iz razloga što su vene tražnje suviše proširene. Da bi se ovome doskočila, ponuda se mora povećati.

2) Pluća – Uredan, brz i jeftin saobraćaj, čijim trarifama valjevski kiridžija ne može da konkuriše.

3) Bubrezi – Ravnoteža u državnom budžetu mora se što pre postići, a postići se podjednakom razmerom poreza prema imovnoj sposobnosti građana, negledajući kom staležu ili profesiji pripadaju.

4) Krv – Štednja prema proizvodnji i potrošnji, kako bi se oborila žalosna istina koja danas caruje da onaj koji radi ima hleba, a onaj što ništa ne radi ima svega.

Koji su glavni uzroci pada vrednosti dinara? 2

5) Oči – Lična i imovna bezbednost, usled mnogih krmelja u opasnosti su da pređu u zapaljenje. Da bi se ovo zlo odstranilo vatrogasce treba bolje spremiti i nagraditi.

6) Usta – Stvarna podloga novčanica jer prazna usta niti žvaću niti pomažu stomaku.

7) Noge – Podnošljiva unutrašnja politička situacija kako bi se bez spoticanja moglo i smelo koračati.

8) Ruke – Činovničko pitanje. Čim budu rešeni partijske zavisnosti, moći će se bolje i odanije posvetiti istinskoj službi narodu i otadžbini.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Pravda, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari