Nebriga o narodnoj školi 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Dnevni list „Mali žurnal“ pre 110 godina piše o nebrizi o narodnim školama.

Opstanak narodne škole zahteva korenitu reformu zakona o narodnim školama, ali se čini da Ministarstvo Prosvete o tome ne vodi računa, te da gigantskim koracima srlja u propast,piše Mali žurnal.

Sve nedaće i nevolje se iz dana u dan povećavaju, a glavni strah je u tome da potomstvo u letopisima može čitati jednog dana kako je postojao pokušaj kod njihovih predaka da se stvori jedna ustanova sa zadatkom da vaspitava narodni podmladak a pod imenom „narodna škola“.

Cela javnost je želela da se izvrši pomenuta reforma, ali je Vlada imala hitnije stvari da iznese pred Narodnu skupštinu.

Nebriga o narodnoj školi 2
Foto: Screenshot/digitalna.nb

To su bili: Zakon o uređenju Državne Štamparije, carinski zakon, zakon o kaldrmarini, zakon o banjama i mineralnim i toplim vodama, zakon o izmenama i dopunama u zakonu o štampi, zakon o vanrednim kreditima za 1911. godinu, zakon o starinama, zakon o dobrotvornim zadužbinama, izmene u zakonu o postupku sudskim i građanskim parnicama, zakon o stečaju i zakon o vanstečajnom sudskom ravnanju, izmene u zakonu o ustrojstvu sudova i predlozi o razgrupisanju opština.

Iako su svi zakonski predlozi koji su u tom momentu bili izneti pred Narodnu skupštinu potrebni za funkcionisanje države, po tadašnjem mišljenju javnosti za žaljenje je što se među njima nije našao i predlog o izmenama u zakonu o narodnim školama.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1911. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari