
Neuronaučnici pokazali su da moždane ćelije uzgajane u posudi mogu naučiti da igraju kompjutersku igricu Pong koja je slična tenisu.
Tim, koji predvodi Cortical Labs iz Melburna i koji se sastoji od neuronaučnika povezanih sa australijskim, britanskim i kanadskim institucijama, rekao je da njihovo istraživanje pokazuje da moždane ćelije uzgajane u posudi mogu da obavljaju ciljane zadatke.
Za eksperiment, naučnici su uzeli ćelije miša iz embrionalnog mozga i ljudske moždane ćelije izolovane iz matičnih ćelija i uzgajali ih na vrhu niza mikroelektroda koje su mogle da ih stimulišu i čitaju njihovu aktivnost. Kulture, koje su uključivale oko 800.000 neurona, zatim su „ugrađene u simulirani svet igara, oponašajući arkadnu igru ‘Pong’“, navodi se u radu objavljenom u sredu u časopisu Neuron, prenosi Miss7.
„Pokazali smo da na takav način možemo da komuniciramo sa živim biološkim neuronimada ih prisiljavamo da modifikuju svoju aktivnost, što dovodi do nečega što liči na inteligenciju“, rekao je glavni autor dr Bret Kejgan iz Cortical Labs-a.
Istraživači su rekli da su otkrili „očigledno učenje u roku od pet minuta igre u realnom vremenu koje nije primećeno u kontrolnim uslovima“. U radu se navodi da su kulture pokazale „sposobnost da samoorganizuju aktivnosti na način usmeren ka cilju“ kao odgovor na čulne informacije o posledicama svojih akcija.
Izvršni direktor Cortical Labs-a, dr Hon Veng Čong, rekao je da bi sistem, koji su nazvali „DishBrain“, mogao da se koristi za „testiranje funkcije mozga i sticanje uvida u iscrpljujuća stanja kao što su epilepsija i demencija“.
„Ova nova sposobnost da se ćelijske kulture nauče da obavljaju zadatak u kojem pokazuju osećaj – kontrolisanje reketa za vraćanje lopte preko senzora – otvara nove mogućnosti za otkriće koje će imati dalekosežne posledice po tehnologiju, zdravlje i društvo“, rekao je dr Adel Razi sa Univerziteta Monaš.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.