Austrijski kulturni forum Beograd i Centar za promociju nauke organizovali predavanje na temu "Arheologija i genetika – najsavremeniji uvidi u ranu istoriju srednjeg veka" 1Foto: Centar za promociju nauke

 

Prvi u nizu razgovora u okviru „Austrijsko-srpskog naučnog kafea“ na temu „Arheologija i genetika – najsavremeniji uvidi u ranu istoriju srednjeg veka“ u organizaciji Austrijskog kulturnog foruma Beograd i Centra za promociju nauke održan je u četvrtak, 27. aprila, u 19 časova u Naučnom klubu Centra za promociju nauke.

Učesnici događaja su imali priliku da dobiju odgovore na pitanja poput:

  • Otkrića arheologa analizom preko 6.000 ljudskih ostataka?
  • Koliko su migracije i česte promene u načinu života uticale na region istočne i centralne Evrope?
  • Koliko su savremene metode istraživanja doprinele nauci i njenom razvoju?

Na ovom događaju govorili su dr Valter Pol, rukovodilac ERC Sinergy projekta HistoGenes, profesor srednjovekovne istorije na Univerzitetu u Beču u penziji i doskorašnji direktor Instituta za srednjovekovna istraživanja pri Austrijskoj akademiji nauka, akademik dr Vujadin Ivanišević i viši naučni saradnik dr Ivan Bugarski sa Instituta za arheologiju u Beogradu.

Tom prilikom, profesor Pol je govorio o projektu HistoGenes, koji finansira Evropski istraživački savet, a ujedinjuje arheologe, istoričare, genetičare i antropologe u analizi i tumačenju ostataka preko 6000 osoba iz perioda oko 400. do 900. godine nove ere, kao i o impresivnom napretku arheogenetičkih metoda istraživanja koje pružaju dodatnu potporu pisanim i arheološkim svedočanstvima i omogućavaju da se, u novom svetlu, sagleda uticaj migracija i čestih promena u načinu života u regionu istočne centralne Evrope. Pored toga, dr Pol je istakao da genetika ne može da odredi tačne datume migracije i druge istorijske događaje i dodao važnost angažovanosti istoričara i arheologa u ovim procesima, kao i da je analiza drevne DNK doprinela boljoj istorijskoj interpretaciji genetičkog dokaza.

Austrijski kulturni forum Beograd i Centar za promociju nauke organizovali predavanje na temu "Arheologija i genetika – najsavremeniji uvidi u ranu istoriju srednjeg veka" 2
Adrijan Fajks, direktor Austrijskog kulturnog foruma Beograd, dr Ivan Bugarski, Institut za arheologiju u Beogradu, akademik dr Vujadin Ivanišević, dr Valter Pol, rukovodilac ERC Sinergy projekta HistoGenes, foto: Centar za promociju nauke

Akademik dr Vujadin Ivanišević i viši naučni saradnik dr Ivan Bugarski diskutovali su o arheološkim nalazima iz šestog veka, o federatima iz Gornjomezijskog limesa. Nalazi do kojih su došli istraživači sa Instituta za arheologiju otkrivaju jasno diferenciranu i hijerarhijski ustrojenu zajednicu koja je naselila dunavske provincije nakon hunskog razaranja četrdesetih godina 5. veka. Tokom 6. veka, kada je Rimsko carstvo ponovo okupiralo ovu teritoriju, takve grupe, koje su se nazivale federati, angažovane su u odbrani granice i kao ispomoć u vojnim pohodima Carstva, a postoje indicije da su bile uključene i u distribuciju dobara.

Serija razgovora koji će se tokom 2023. godine odvijati u okviru „Austrijsko-srpskog naučnog kafea“, o temama u rasponu od arheologije i fizike do klimatskih promena i demografije, pružiće javnosti priliku da zaviri u svet istaknutih naučnika iz Srbije i Austrije i da se upusti u diskusiju o nauci i njenom širem društvenom značaju i posledicama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari