Nemate vremena za 10.000 koraka dnevno? Postoje druge alternative od kojih ćete imati iste zdravstvene koristi 1Foto: fongbeerredhot / Shutterstock.com

Poznato je da pravljenje 10.000 koraka dnevno poboljšava zdravlje, ali postizanje tog cilja za mnoge može biti teško zbog nedostatka vremena. Novo istraživanje otkrilo je efikasnije načine za postizanje sličnih zdravstvenih koristi bez posvećivanja barem jednog sata dnevno hodanju, prenosi Index.

Penjanje stepenicama jedan je od načina, stoji u studiji u kojoj je učestvovalo više od 450.000 odraslih osoba, objavljenoj u žurnalu Atherosclerosis. Kako se pokazalo, penjanja uz oko 50 stepenica dnevno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti za 20%. Iste prednosti uočene su i kada se penjanje uz stepenice podeli na manje segmente tokom dana.

“Ako radite u kancelariji, možete, na primer, da izaberete da idete u toalet na drugom spratu umesto u onaj koji vam je bliži. Brzo ćete ostvariti cilj”, rekao je lekar hitne medicine Derijen Saton za ABC News.

On je napomenuo da, osim što pomaže u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti, penjanje uz stepenice takođe može pomoći u smanjenju rizika od dijabetesa, kao i u povećanju snage mišića.

Sedenje povećava rizik od smrti za čak 40%

Druga studija, objavljena nedavno u žurnalu British Journal of Sports Medicine, potvrdila je zaključke da kratki naleti aktivnosti mogu učiniti dobro telu. Studija je pokazala da samo 20 do 25 minuta dnevno intenzivnog kretanja, koje podrazumeva aktivnosti poput brzog hodanja, trčanja i vožnje bicikla, može pomoći osobi da živi duže.

S druge strane, ljudi koji većinu dana provode ležeći ili sedeći, odnosno uz manje od 20 minuta aktivnosti, imali su povećani rizik od smrti za čak 40%, pokazalo je istraživanje.

„To je samo primer da je kretanje istinski ključ dugovečnosti, a potrebno je samo nekoliko minuta dnevno samo da dobijete koristi od ove aktivnosti”, dodao je Saton.

Svetska zdravstvena organizacija odraslima preporučuje 150 minuta fizičke aktivnosti umerenog intenziteta nedeljno, što je ekvivalentno 30 minuta dnevno, pet dana u nedelji. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti takođe preporučuje da odrasle osobe dva dana u nedelji posvete aktivnostima za jačanje mišića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari